PDF Print E-mail
Garden-Vegetable garden - Едем своїми руками
Sunday, 11 April 2010 02:27
There are no translations available.

Переклад з російської: Стрілецька М.В. 
 
Вирощування риби в саду

Для вирощування риби на присадибній ділянці краще всього підійдуть золотий та срібний карась, лин, а також сазан, короп, пелядь, сіг, форель. Це у центральних регіонах України та Росії, зокрема у средній смузі. На півдні Украіни та Росії рекомендується розводити бестера, білого і строкатого товстолобиків, білого амура.
 
 
 
Короп
 
 
Пелядь
 
 
Форель
 
 
Амур білий
 
 
Товстолобик
Фото: Tdk 
 
Найвибагливіші риби - карась і лин. Щоправда, вони повільно ростуть. Проте в жорстких умовах ущільненого заселення в водоймищі за 4 роки золоті карасі здатні досягати довжини 14-16 см і важити по 300-350 грамів. Срібний карась росте швидше золотого. Розмножується він у тому випадку, якщо у водоймищі живе карась золотий або короп. Лин дуже боязливий, тому для нього у воді потрібно влаштовувати укриття з каменя або густих підводних рослин, особливо якщо ставок неглибокий і вода в ньому дуже прозора. Лин теж набирає масу повільно: 200 грамів ваги досягає на 2-3-й рік.
 
 
 
Карась
Фото: Piet Spaans
 
 
Лин
Фото: www.bagor.net
 
Порівняно швидко росте сазан. При підгодівлі за 2 роки може досягти 400-500 г. Найперспективніша ж для розведення і вирощування в присадибному господарстві риба - короп. На другому році життя він може набрати 400-500 г, на третьому - до 1,5 кг. Він всеїдний, споживає як тваринні, так і рослинні корми. Маловимогливий до умов життя, відносно непогано переносить зимівлю, починає годуватися при температурі вище 12°. Щоправда, добре росте він тільки у прогрітій воді (не нижче 22-26°).
 
 
 
Сазан
Фото: www.floranimal.ru
 
Якщо на ділянці немає надійних зимувальних пристроїв, в невеликих водоймищах столову рибу, зокрема коропа - доцільніше не розводити, а тільки дорощувати. На вирощування товарної риби з малька йде 2-3 роки із зимівлею. Дорощення ж передбачає утримання риби тільки один весінньо-літній сезон без зимівлі. Тоді восени ставок можна звільняти від води для ремонту, дезинфекції і т.д. і легко збирати рибний «врожай». В цьому випадку водоймище зарибнюють дворічними коропами вагою до 500 г відразу після танення снігу в кінці березня - на початку квітня (для середньої смуги). У південних районах в окремі роки цей процес можна розпочинати на один-два тижні раніше. Інтенсивно підгодовуючи дволіток, можна добитися приросту до 1 кг і до осені отримати рибу масою по 1,5 кг. Недолік цього методу - важкість отримання посадочного матеріалу.

Мальків, а також риб більшого віку для зарибнення водоймищ можна відловити в природних водоймищах або придбати в рибгоспах.

Із зимувального колодязя рибу рекомендується запускати в ставок відразу після танення снігу, а риб, які провели зиму в кімнатних акваріумах - пізніше, коли вода прогріється.

Мальками з природних водоймищ потрібно зарибнювати ставок в червні-липні, як тільки вони з'являться біля берегів. У літровій пляшці, заповненій на три чверті об'єму холодною річковою водою, протягом півгодини  без великих зусиль можна доставити з річки 25-30 личинок і мальків. В дорозі воду в місткості треба берегти від перегріву.

Вирощуючи рибу на природному кормі, можна садити по 2-3 дорослих екземпляра на 1 м3 води в ставку. При штучній підгодівлі щільність можна збільшити.

У природних умовах величезну роль в живленні риб має фіто- і зоопланктон (найдрібніші водорості, дафнії, циклопи), а також бентос (мотиль і інші організми, які живуть в донному мулі). Для їх розведення влаштовують в ставку мілководні ділянки, замулені і засаджені водною рослинністю - елодєєю, рдестом, водяною сосонкою. В деякій мірі цю роль можуть виконувати і декоративні рослини - калюжниця, лепеха, німфєї. Щоб не порушити гідрохімічний режим ставка, рослинність не повинна займати більш ніж третину водної площі.
 
 
 
Фітопланктон
 
Для розмноження планктону і мотиля додатково можливе використання старої ванни. Навесні на її дно треба насипати городну землю шаром 6-10 см, висадивши в цей грунт пару кущиків елодєї та рдеста. Вода у ванні швидко прогрівається, і розмножуються мікроорганізми і мотиль. У міру потреби через гумовий шланг їх разом з водою виливають з ванни в ставок.

Взагалі, вірною ознакою придатності для рибництва вважається те водоймище, в якому до теплого літнього часу з'являється безліч організмів, які служать рибі кормом. Дафнії, циклопи, коловертки харчуються фітопланктоном, для розведення якого ставок 1-2 рази на місяць в теплий літній час треба удобряти: у невеликій дозі вносити мінеральні і органічні добрива.

Для вирощування коропа при переущільненій посадці обов'язкова додаткова підгодівля харчовими відходами, вареною картоплею, макухою, комбікормом, горохом, ячменем, люпином, вівсом та ін.
 
Добре їдять коропи і карасі злегка відварені вівсяні пластівці, ячну кашу. Можна підгодовувати їх  також дощовими черв'яками. Деякі люди спеціально розводять їх в компостній ямі. Для плітки 3-4 рази в тиждень треба приносити ряску.

Не можна допускати, щоб органічна підгодівля (каші, відходи хліба, картопля та ін.) розчинялася у водоймищі. Вона загниває і віднімає у води кисень. Їжу вносять в такій кількості, щоб її всю поїдали. Кашу краще давати недовареною, чим перевареною.

Рекомендується годувати рибу вранці і увечері. Вважається, що для приросту 1 кг рибі потрібно 5 кг їжі.

Складна проблема в домашньому рибництві - це зимівля риби.

Рибоводи-любителі застосовують різноманітні прийоми для запобігання зимовому замору. Найчастіше після замерзання водоймища, коли лід має товщину 1,5-2,5 см, прорубують лунку і через неї відкачують воду. Повітряна порожнина, яка утворилася між поверхнею води і льодом заввишки 15-20 см насищає киснем воду. Лунку в льоду закривають, утепляють, щоб холод не проникав до поверхні води і не заморозив її знову. Корисно в цьому випадку утеплити лід снігом.

Але можна організувати її зимівлю і по-іншому. З настанням осіннього похолодання при температурі води нижче 8° риба перестає годуватися. У середній смузі цей момент зазвичай припадає на кінець жовтня, а у південних регіонах - на початок-середину листопада. Ставок звільняють від води. Частину риб (декоративні і призначені на дорощення) поміщають до зимувальної ями. Це бетонний колодязь діаметром 70 см, завглибшки 2,5 м, де вона знаходиться до весняного сніготанення, тобто до кінця березня наступного року (у середній смузі). Рівень води в ньому протягом зими зменшується з 2,2 до 1,7 м. Вирита в непромерзаючому болотистому грунті, закрита зверху дерев'яним щитом, а взимку і снігом, зимувальна яма-колодязь зберігає всередині плюсову температуру всю зиму. Вода в ній не замерзає і кисень з надводного повітряного прошарку вільно збагачує воду, рятуючи рибу від замору.

Риба під час зимівлі нічого не їсть. Якщо подивитися зверху, на дні буває видно щільну зграю риб. Зрідка, неохоче, вони шевелять плавниками. Вийняті навесні з колодязя, вони виглядають здоровими.


Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про вирощування рослин та догляд за ними:
 
 
Last Updated on Wednesday, 02 March 2011 15:28
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting