Sunday, 21 June 2009 15:34 | |||
There are no translations available.
Поддубко Л.М.
Гурток екодизайну
(програма, методичні поради щодо її виконання,розробка заняття)
«Дизайнерська освіта дітей -
це не формування споживачів, не інструктаж майбутніх дизайнерів. Її призначення - сприяти розвитку наступних поколінь, а якщо це так, то процеси дизайнування виявляються більш важливими, ніж його результати». Єйшії Хіно, професор з Японії
Ідея авторської Програми гуртка екодизайну з’явилася в рамках виконання „Комплексної програми художньо-естетичного виховання учнів у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах” (Наказ Міністерства освіти та науки України та Академії педагогічних наук України від 25.02.2004 р., № 151/11). Великого впливу на створення програми саме такого напрямку надало знайомство автора з діяльністю Міжнародного екологічного руху “Clean Up the World” – „Робимо Чистим Світ”, та його підрозділу „Чиста Україна – чиста Земля”. Програма гуртка екодизайну передбачає створення учнями корисних саморобок з підручного матеріалу, тобто використання в якості сировини речей, що зазвичай підлягають утилізації. На відміну від існуючих програм для гуртків дизайну, акцент робиться на виховання в учнів здатності саме до утилітарного пізнання світу з подальшим його перетворенням. Переробляючи, використовуючи в новій якості старі речі та предмети, діти водночас навчаються дбайливому ставленню до навколишнього середовища, протистоять забрудненню своєї оселі, подвір’я, міста. Зробити корисну та красиву річ зі сміття – це прояв не аби якої майстерності, фантазії та художнього смаку. Зараз нікого вже не дивує вираз „смітниковий дизайн”.
Мета Програми гуртка екодизайну: навчити учнів вести дослідження доступних їм задач, розвинути уяву та мислення, здатність організовувати та планувати свою роботу, оцінювати її результати, втілювати їх в життя, представляти та захищати їх. При цьому натиск робиться не на „ранню професіоналізацію”, а на використання потенціалу дизайну для всебічного розвитку учнів.
Програма гуртка екодизайну має не тільки навчальне, а й виховне та розвиваюче значення, як того вимагає „Національна доктрина розвитку освіти України в ХХI сторіччі». Програму укладають 3 предметні блоки. Перший – „Образотворча грамота” – спрямовано на вивчення основ графіки, живопису, дизайнерської композиції, як засобів вираження проектної ідеї. Другий – „Матеріалознавство” – базується на знайомстві з властивостями різних матеріалів та застосуванні їхніх прикладних можливостей на практиці. Третій – це „Проектування”, де знання закономірностей формотворення в природному та штучному середовищі вживається при реалізації власних дизайн-розробок.
30% учбових годин відведено в Програмі на теоретичні заняття, а 70% - на практичні. Саме такий розподіл на користь практичних занять зроблено з урахуванням загальної перевантаженості сучасних шкільних предметів інформацією, тоді як за відомим висловом В. Сухомлинського ”...розум дитини – на кінчиках її пальців”. Задача занять в гуртку екодизайну полягає не в тому, щоб всі діти оволоділи елементами проектування, але в вихованні у кожного гуртківця розумного ставлення до світу природи і штучного середовища, вміння самотужки ставити та вирішувати питання, чого так бракує в наш час.
Початковий рівень (1 рік навчання)
Вступне заняття - 1 година Зміст роботи гуртка. Знайомство. Організаційні питання. Правила поведінки в гуртку. Правила техніки безпеки. Маршрути евакуації. Дії при надзвичайних ситуаціях. Практичні заняття (1 год.). Ігри-тренінги. 1. Образотворча грамота – 60 годин
- МАЛЮНОК (24 год.): Лінія та її можливості. Лінії різної товщини. Практичні заняття. Вправи-тренінги: „Домалюй зображення”, „Що нагадують кілька точок, повільно розташованих на аркуші?”, „Чи є у лінії характер?” та ін. Малювання зимових дерев. Виконання малюнків з геометричних фігур (гуртківці „будують” в малюнку з кубиків за темами: автомобіль, дім, завод). - ЖИВОПИС (24 год.) - КОМПОЗИЦІЯ (12 год.):
Заповнення площини аркуша. Ціле і частина. Ритм як засіб організації композиції. Поняття „форми”: основні геометричні фігури і форми. Детальне вивчення природних форм, їх розглядання. Узгодженість силуетної форми і декору. Виявлення композиційного центру: виразним силуетом, розміром, розміщенням.
Практичні заняття. Вправи-тренінги: розвивальні ігри „Якої фігури не стало?” та „На що схожа ця фігура/геометрична форма?”. Вправа „Розбитий глечик”. Виконання завдань різними художніми матеріалами: графічними (олівці, фломастери, туш-перо, крейда та ін.), живописними (гуаш, акварель), прикладними (аплікація, колаж, живе розмальовування пальцями). Збагачення силуетної форми декором „Прикрасимо посуд (рушник)”. Складання зображення з геометричних фігур або з природних елементів. Створення об’ємних композицій на основі простих геометричних тіл (різноманітні коробки) на тему: транспорт, фортеця та ін.
- матеріал ПАПІР. Прийоми роботи з папером: згинання, відривання, відрізання тощо. Способи з’єднування паперу: за допомогою клею, степплеру, скотчу, а також щілинне з’єднання, плетення тощо..
Практичні заняття. Вправи-тренінги: „Що нагадує зім’ятий папір?” Вивчення основ техніки „оригамі”. Виготовлення нескладних іграшок-саморобок з паперу: квіти, тварини, кораблики, літаки тощо. Виготовлення іграшки „більбоке” („Спіймай ґудзика”) на основі паперової склянки.
- матеріал ТКАНИНА. Прийоми роботи з м’якими тканинами, що не кошлатяться. Способи їхнього з’єднування ( шитво, клейове).
Практичні заняття. Вправи-тренінги. Виконання нескладних саморобок: подушка для голок, декоративне панно, підвіска-кулон, пальчикова лялька тощо.
- матеріал ПЛАСТИКОВА ПЛЯШКА. Прийоми роботи: різання, прорізання дірок, шматування на стрічки тощо.
Практичні заняття. Вправи-тренінги. Виготовлення іграшок-саморобок: „Рибка”, „Папуга”, „Катамаран”, „Автомобіль” та ін.
3. Проектування – 20 годин
Тема 1: „Ялинкові прикраси”. Знайомство з традиціями святкування Нового року в Україні.
Практичні заняття. Виготовлення ялинкових прикрас з різноманітних обгорток та упаковки: ланцюжки, гірлянди – з кольорового паперу, гноми – та герої Вертепу - з пластикових пляшок.
Тема 2: „Ляльковий театр”. Знайомство з особливостями та будовою названого видовища. Його значенням в давні часі та сьогодні.
Практичні заняття. Виготовлення персонажів до будь-якої казки з використанням різних коробок.
Початковий рівень (2 рік навчання)
Зміст програми
1. Образотворча грамота – 90 годин
- МАЛЮНОК (30 год.):
Малюнок – основа творчої діяльності дизайнера. Поняття форми. Вміння бачити і розуміти особливості будови тієї або іншої форми (замкненого простору). Світло та тінь у малюнку. Об’ємне зображення. Поняття перспективи. Лінія горизонту. Перспектива на площині. Передача плановості предметів у просторі шляхом загороджування (кулісна перспектива). Поняття лінійної перспективи: точка сходу, точка зору. Метою створення предметного оточення є поліпшення якості життя людини. Людина є мірою всього. Основні пропорції та особливості будови людини. Передавання нескладних рухів людини, тварин при створенні тематичних малюнків.
Практичні заняття. Вправи-тренінги: малювання світлотіньових зображень простих побутових предметів. Зображення простору „Пароплави на морі”. Зображення тривимірної умовної форми на двовимірній площині аркуша паперу. Виконання малюнків з перспективним зображенням „Місто моєї мрії”. Начерки людини в покою і в русі. Ілюстрування українських народних казок.
- ЖИВОПИС (30 год.) - КОМПОЗИЦІЯ (30 год.):
2. Матеріалознавство – 70 годин
- матеріал КАРТОН. Різновиди картону (тонкий, цупкий, гофрокартон). Прийоми роботи з картоном: згинання, відривання, вирізування тощо. Способи з’єднування картону з різними матеріалами.
Практичні заняття. Вправи-тренінги. Виготовлення нескладних іграшок-саморобок з картону та з використанням інших матеріалів (ґудзики, тканина, поліетиленова плівка тощо). - матеріал ПЛАСТИКОВА ПЛЯШКА та інші синтетичні матеріали. Прийоми роботи з обраною утильсировиною: різання, плавлення тощо. Змінювання конструкції: віднімання, додавання та інші способи трансформування традиційної форми. Практичні заняття. Вправи-тренінги. Виготовлення іграшок-саморобок, уявних видів транспорту та інших пристроїв зі штучної утильсировини.
3. Проектування – 50 годин
Тема 2: „Ляльковий театр”. Знайомство з традиційними ляльковими театрами різних країн: ляльки-маріонетки, ляльки-бібабо (ляльки-рукавички), театр тіньових ляльок та ін. Виразні можливості сконструйованої об’ємної форми. Зв’язок основної форми і деталей.
Практичні заняття. Виготовлення персонажів до будь-якої казки в обраній конструктивній пластиці.
Методичні поради
Екологія – наука про живих істот і те, як вони співіснують із своїм оточенням. Інтенсивна діяльність людства по створенню комфортних умов існування вже призвела до порушення екологічних зв’язків, вичерпання природних ресурсів, забруднення навколишнього середовища.
Сьогодні важлива роль в перетворенні штучного оточення людини належить дизайну. Дизайн – це художня діяльність, що пов’язана з організацією предметного довкілля на засадах краси та доцільності. Екодизайн – сучасний напрямок в дизайні, спрямований на вторинну переробку вже використаних об’єктів дизайну з метою збереження довкілля (сформульовано авторами Програми). Зараз дизайнер повинен не тільки проектувати самі вироби, але й забезпечувати зв’язки між ними, аналізуючи не лише споживчі функції виробу, знакову, декоративну, естетичну, а й утилізаційну функцію. Дизайнер може передбачати цикл існування виробу: виробництво – споживання – переробка. Отже в кожному виробі повинна бути запрограмована його доля як майбутньої сировини для виготовлення нового виробу. Замкнений цикл – так само, як в природі!
Діти є від народження підготовленими до занять дизайном – вони позбавлені притаманної дорослим людям „скутості”. Метою навчання за Програмою гуртка екодизайну є не просте оволодіння елементами проектування, а визволення схованих в дитині можливостей, сила яких в звичайних умовах залишається незадіяною. При цьому учень легко і природно соціалізується, засвоює принципи добра, людяності, розумного ставлення до світу природи та навколишнього штучного середовища. Водночас він вчиться дуже дефіцитному в нашому світі вмінню самотужки ставити та вирішувати проблеми.
Програма гуртка екодизайну є дуже гнучкою, що дозволяє використання керівником гуртка елементів з різних навчальних посібників (див. додаток „Література”), методик, журналів. Стрижневими залишаються три позначені блоки: „Образотворча грамота”, „Матеріалознавство” та „Проектування”. Виділення теми „Матеріалознавство” в окремий блок пов’язано із специфікою Програми гуртка екодизайну: треба добре знати властивості та можливості матеріалу, який обрано в переробку, а також про його взаємодію з іншими матеріалами. Таке відокремлення предмету „Матеріалознавство” в самостійний розділ є безперечним нововведенням даної Програми. Для ретельного дослідження обрано такі доступні підручні матеріали, як папір, картон, тканина, пінопласт, поліетилен, дріт, пластик, гіпс. В практичній діяльності учнів передбачено поступовий перехід від порівняно простих вправ з цими матеріалами до більш складних їхніх поєднань. Наявність матеріалів, що підлягають утилізації, забезпечують керівник гуртка, учні та їхні батьки. Це дуже легка справа, оскільки речі, які давно вийшли з вжитку, налічують в кожній родині та постійно прибувають з ростом добробуту сім’ї (наприклад, обгортки та упаковка).
Всі відомі програми з викладання основ дизайну для дітей є повторенням програми вищої школи. Автори пропонують власну методику, яка є більш адаптованою саме для позашкільної освіти.
Увага: світ стоїть на порозі екологічної катастрофи! Сміттєсховища вже не в змозі вирішити проблему засмічення міст та населених пунктів. Щоб очистити навколишнє середовище, потрібні гроші. Частину їх ми вносимо, коли платимо податки. Прибирання сміття також дорого коштує. Наприклад, у Нью-Йорку треба заплатити сорок центів за те, щоб прибрати одну пляшку з узбіччя дороги.
Забруднення повітря, землі, води коштує нам надто дорого. Але ми повинні очистити нашу землю. Сміття не існує – все можна переробити, або утилізувати. Частково цьому сприятиме діяльність гуртка екодизайну. Майбутнє – за екодизайном!
Література:
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
|
|||
Last Updated ( Thursday, 08 October 2009 13:45 ) |