PDF Print E-mail
Nature of Nikopol'schinа - Nature of Nikopol'schinа
Thursday, 22 January 2009 16:26
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна

Біографія


Переклад з російської: Стрілецька М.В.

Матеріал надано в авторській редакції

 

Синиця

 

«Пинь, пинь, пинь!» - тарарахнул зинзивер.
Велимир Хлебников

 

Птахом зінзівер на початку XX століття поет Велимир Хлєбников назвав добре знайому всім нам синицю. У Нікополі її у будь-який час року можна зустріти практично в будь-якому дворі, парку або сквері, але найчастіше ми звертаємо увагу на синиць саме взимку, коли багато пернатих відлітають в теплі краї. Мало хто знає, що майже всі синиці (включаючи горобців), що живуть у нас - вихідці з далеких тропічних лісів, а батьківщина синиць - наші помірні широти. Нині вони живуть майже по всій Європі, Азії і Північній Африці, а на території України мешкають семеро представників сімейства синицевих. Частіше за інших в містах поселяються велика синиця (Parus) і блакитна синиця (мала синиця, лазорівка) (Parus Caeruleus). «Нам велика синиця куди як звична - немає потреби описувати її зовнішність. Але щоб не переплутати велику синицю з дуже схожою на неї синицею-московкою, запам'ятайте: велика синиця - вельми офіційної зовнішності - у неї на шиї завжди «пов'язана» чорна краватка» (Межжеріна Я. Дика природа міст України, 2002 р.). Про блакитну синицю відомий зоолог Альфред Брем писав: «Поведінкою і характером своїм блакитна синиця нагадує велику синицю в мініатюрі». Окрім розмірів, від останньої її відрізняють ще і блакитний «беретик» на голові, дуже маленький дзьобик...»
 



 Блакитна синиця
(мала синиця, лазорівка)
 
Фото: www.lifeisphoto.ru
 Велика синиця
 
 
Фото: www.saki.ru
 
 
За своєю природою синиця - дуплогніздник, але якщо поблизу немає відповідного дупла, вона може поселитися в найнесподіваніших місцях: «Окрім дупла, вони можуть побудувати кубло в отворі стіни, в залізній трубі, поштовій скриньці, у викинутій консервній банці або черевику. Із задоволенням займають і шпаківні, вистилаючи їх товстим шаром моху, в якому вони роблять поглиблення і викладають його шерстю» (Ляхов П. Их стихия - небо, 1999 р.). У кладці у великої синиці (а їх, як правило, дві в році) - 11-15 яєць, у блакитної синиці - 9-11. Для порівняння: у стрижів в кладці всього 2-3 яйця, у щигля - 4-5, у чубатого жайворонка - 3-5, у трясогузки жовтої - до 6, у горобця польового - 5-6. З чим пов'язано таке «випереджаюче розмноження» синиць? Очевидно, з дуже суворою боротьбою за виживання і процвітання вигляду: «Більшість молодих птахів гинуть на першому році життя. Наприклад, у великих синиць до першої весни їх доживає тільки 13 %» (Фелікс І. Птахи садів, парків і полів, 1980 р.). З цієї причини всім свідомим громадянам (особливо садівникам-городникам) в суворі зимові дні просто необхідно підгодовувати синиць шматочками несолоного сала, підвішеними на вірьовках. Літом безжурні пташки винагородять вас сповна, адже практично всі злісні жуки і комашки - бажана для них їжа. Навіть осоружні волохаті гусениці, їсти яких гидуватимуть багато птахів! А якщо у вашому саду або на присадибній ділянці поселиться сімейство синиць - вважайте, що це дар небес. Учені одного разу підрахували, що всього за один день батьки принесли своїм ненажерливим пташенятам близько 1000 комах. «Велика синиця за добу з'їдає стільки комах, скільки важить сама» (Петро Ляхов). Фахівці, що вивчають поведінку синиць в неволі, розповідають, що знаходячись  в клітці з іншими птахами, синиці запросто вбивають слабкіших побратимів по  ув'язненню, з'їдаючи  їх мозок. Тільки у жодному випадку не синиць, а інших пташок.

Як би там не було, але синиці, схоже, найрозумніші зі всіх дрібних птахів, що мешкають у нас. Хто, наприклад, вчить їх прокльовувати кришки молочних пляшок і з'їдати сливки? Будь-хто зможе особисто переконатися в кмітливості синиць, вивісивши на балконі або за віконцем пачку масла, загорнуту в незліченну кількість шарів газети. Будьте упевнені, синиці невідомо звідки дізнаються, що в згортку масло, розколупають папір і від душі побенкетують.
 
 
Голос синиці: 

 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П. 

 
Дізнатися більше про синиць Ви можетет тут:
 
 
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Last Updated on Tuesday, 21 December 2010 17:08
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting