PDF Print E-mail
Nature of Nikopol'schinа - Nature of Nikopol'schinа
Thursday, 26 April 2012 16:03
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

.

Матеріал надано в авторській редакції

.

Сліпушок - загадковий звір Придніпров’я


Ми живемо в промисловому і густонаселеному краї, інтенсивне освоєння якого почалося ще у кінці XVIII століття. Здавалося б, за цей час не одне покоління вчених вже давно встигло заглянути буквально під кожен прибережний камінчик, детально описати усіх місцевих комашок, пташок і звіряток, тричі розкопати, дослідити і передослідити будь-який давній курган. Та і які взагалі загадки для науки може представляти на початку XXI ст. Придніпров’я, яке на відміну від Сибірської тайги або джунглів річки Амазонки, тисячі разів суцільно пройдене увздовж і в поперек? Проте вважати так було б по меншій мірі наївно, бо наша давня земля приховує ще велику кількість таємниць і загадок. Наприклад, мало хто знає, що на її теренах мешкають досі майже не вивчені види тварин.


У числі видів звірів, що мешкають у нас, більшість нікопольців, без сумніву, назвуть зайця та лисицю. Деякі, ймовірно, згадають ще косулю, дикого кабана, куницю-білодушку або ласку. І навряд чи хоч хто-небудь згадає про загадкову тварину на ім'я сліпушок. Не сумніваюся навіть, що багато хто поставить цілком очікуване питання: «А що це, вибачте, за чебурашка така?». І справді, це звірятко нині відоме в основному лише спеціалістам-теріологам, які займаються вивченням рідкісних видів фауни Нижнього Придніпров'я. Абсолютна більшість повідомлень про сліпушка (підтверджених колекційними зразками) прив'язана до Нікополя і Нікопольського району і відносяться до періоду з квітня 1936 по травень 1938 років. До теперішнього часу не визначений навіть чіткий ареал його мешкання, а сучасні знахідки сліпушків «притиснуті» до Каховського водосховища в межах Нікопольського і ще декількох межуючих з ним районів. На жаль, за останні десятиліття такі знахідки можна злічити по пальцях однієї руки.

Сліпушок звичайний (Ellobius talpinus)

.
Як же виглядає цей таємничий і невловимий мешканець Придніпров’я? Сліпушок - невеликий гризун дуже щільної статури, зовні схожий на велику мишку. Тільки мордочка у нього не витягнута по-мишачому, а швидше плеската, і хвіст дуже короткий - приблизно на 1/10 менше довжини тіла. Розміри цих звіряток коливаються від 8 до 12 см. Товсте тіло сліпушків вкрите коротким і шовковистим хутром. Його спина і боки мають жовтувато-буре забарвлення, живіт - жовтувато-сірий, а голова - темна. Відомо декілька повідомлень про зовсім чорних сліпушків, але, найімовірніше, такі екземпляри в природі зустрічаються дуже рідко. Вушка у цих звіряток дуже маленькі і майже не помітні. Словом, їх будова добре пристосована до умов мешкання.


Сліпушки відносяться до тварин-землероїв. Вони ведуть підземний, прихований від сторонніх очей спосіб життя, зовсім не намагаючись бути поміченими всілякими заїжджими дослідниками, готовими цілими днями бродити по полях і степах в їх пошуках. Ці гризуни немов би продовжують жити за давніми законами «Дикого поля», стараючись як можна глибше сховатися від цивілізації, яка прийшла в Скіфський степ, з її високовольтними лініями електропередачі, тракторами, комбайнами, аграріями і всюдисущими бородатими біологами.


Тому і залишаються майже не вивченими навіть на початку XXI століття! Мирно живлячись підземними частинами рослин і продовжуючи розмножуватися 2-3 рази в рік. У одному виводку зазвичай буває 3-5 малюків, які через два місяці починають вести самостійне життя. До речі, сліпушки не сплять навіть взимку.


Та все ж час від часу ці загадкові звірятка дають про себе знати. Сліди перебування сліпушків легко виявити за ознаками їх риючої активності - невеликими купками вивернутої землі, які мають форму півмісяця і дуже схожі на маленькі барханчики. У квітні 2006 року мені довелося спостерігати свідчення подібної «роботи» невловимих мешканців Нікопольщини в околицях села Чкалово. Буквально в двох кроках від легендарного скіфського кургану Чортомлик!


Ще будучи студентом, я зібрав багато цікавих оповідань жителів сіл Нікопольського і Апостолівського районів Дніпропетровської області і смт Нововоронцовка Херсонської області про «земляних мишей», яких місцеві старожили завжди відрізняли від інших («звичайних») мишок і взагалі інших видів гризунів.

Місця спостереження сліпушків та проявів їх риючої активності на території Нікопольського району (Дніпропетровська область). 2000-2012 рр.

.
Судячи з їх повідомлень, ще в 60-х роках минулого століття ціла колонія сліпушків, ймовірно, існувала неподалік від села Олексіївки. Взагалі ж з «земляними мишками» і їх «слідами» в наших краях ще з часів Області Війська Запорозького і Катеринославської губернії було пов'язано чимало легенд і забобонів.


В наші дні, звичайно ж, вони сприймаються майже неправдоподібно, але все таки одну із записаних і оброблених багато років тому історій я приведу: «Повів якось кошовий отаман славних запорожців в далекий похід на землі басурманські. На третій день шляху його кінь в степу об щось спіткнувся та й встав на місці. Глянув отаман - під ногами горбки землі, немов магометанські півмісяці чорніють. Спохмурнів він, перехрестився і мовив: «Ой, недобрий це знак! Якщо не повернемося на Січ, бути нам татарвою та турчинами безбожними порубаними». Козаки повернулися назад, а наступного року, призбиравши сил, вони знову відправилися в похід, добувши собі славу і багату здобич».


Переселенці кінця XVIII - початку XIX ст., навпаки, вірили, що «земляні мишки» допомагають відшукувати сховані в землі давні клади, тому відносилися до них цілком терпимо. У давні часи в наших краях цих звіряток ще називали копухами і степовими копухами.


Якщо проаналізувати усі наявні відомості про сліпушків, можна прийти до висновку, що у минулому це звірятко було досить широко поширене на території Нікопольщини. Продовжує воно мешкати на нашій землі і сьогодні, хоча, приблизно з середини ХХ ст. його чисельність і географія знахідок сильно скоротилися. Нині для дослідників представляють великий інтерес будь-які повідомлення про «земляних мишок» та їх риючу активність.

.

.

Переведення в електронний вигляд: Діденко К.В.


На нашому сайті дізнатися більше про природу та екологію Нікопльщини Ви можете тут:

.

.

У разі використання матеріалів цього сайту активне посилання на сайт обов'язкове

Last Updated on Thursday, 26 April 2012 16:55
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting