PDF Print E-mail
Nature of Nikopol'schinа - Nature of Nikopol'schinа
Wednesday, 24 June 2009 12:15
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна

Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 

 

Піранья в Каховському водосховищі

День  30 серпня 2008 року  почався для мене з дзвінка немолодого чоловіка, який повернувся з рибалки в Олексіївській затоці Каховського водосховища. Схвильованим голосом він повідомив про «дивну» рибу, спійману кілька годин тому. Природно, мені відразу ж захотілося побачити це диво з плавцями своїми очима, і ми домовилися про зустріч. Незабаром в призначеному місці я зустрівся з 15-річним Сашею, онуком пенсіонера, який зателефонував мені. У рожевому відерку лежала рибка, яка  ще подавала ознаки життя, розміром з долоню…

Диво з плавниками
 
Ну і потвора! Така думка чомусь виникла з першого погляду на «дивну» рибу. Витріщені очі, сплюснута морда - ні, такі створіння в нашому водосховищі ще не зустрічалися... Але це однозначно не тілапія мозамбікська і не сонячна риба (царьок). Хто ж вона? Невже піранья?! Останні сумніви розсіялися після того, як я наважився зазирнути «дивній» рибі в пащу. Там розташовувалися трикутні, гострі, як бритва, зуби, які нагадували кинжали.

Отже, піранья, яка раніше  зустрічалася  лише у Південній Америці, легендарна  та страхітлива піранья,  спіймана нікопольським  пенсіонером на вудку.
 
 
 
Місце, де було впіймано піранью. Олексіївська затока Каховського водосховища. 30 серпня 2008 р.
 
 
Втім, на тлі повідомлень,  які з'явилися останнім часом в пресі і Інтернеті, ця  подія вже не здається такою сенсаційною. Річка Прип’ять (Україна), підмосковне озеро Тихе (Росія), озеро Гарда (Італія), річка Везер (Німеччина), Боденське озеро (Швейцарія) - ось лише далеко не повний список місць, де в 2003-2007 рр. були відмічені випадки спостереження піраньї. Як правило, до її появи в таких далеких від річки Амазонки місцях, опинялися причетними місцеві любителі екзотики, які викидали «зубасту іграшку» в найближче водоймище або каналізаційний стік. Весною 2006 р. піранья з'явилася в озері Касянка (Дніпропетровська область). Там вона прокусила палець рибалці  і викликала втечу ондатр.


Без паніки
 
Від Альфреда Брема до Ігоря Акімушкіна книги про тварин пістрявлять розповідями про кровожерних піраній, проте спостереження сучасних дослідників (Вольфганга Шульте, Харальда Шульца, Річарда Фокса та  інших) розвінчують більшість міфів про «риб-вбивць». Так, Харальд Шульц, один з кращих знавців Амазонки, за 20 років перебування в Південній Америці зустрів лише сім чоловік, яких покусали піраньї, причому тільки один отримав важкі поранення. Як встановив Вольфганг Шульте, агресивність деяких видів піраній безпосередньо пов'язана з режимом річки Амазонки - лише під час сильної посухи, коли річки перетворюються на струмочки і відрізаним від «великої води» піраньям не вистачає їжі, вони кидаються на все живе і, навіть, поїдають один одного. Отже з приводу появи у нас піраній панікувати не варто.
По-перше, Каховське водосховище - не Амазонка з її специфічним режимом (сезон дощів, «велика посуха», періодичне підняття води на 12-15 м і т.д.). По-друге, піранья - дуже вже полюбляє тепло і на відміну від решти «прибульців» у нас не приживеться  (навряд чи доживе до зими). А ось рибалкам, які ловили рибу у Олексіївській затоці   в останні теплі тижні минулого року, я дійсно не заздрив. Слава Богу, страхітлива піранья, скоріше за все, не дожила навіть до середини жовтня.

 


До речі
У містах Бразилії «піраньями» називають дівчат легкої поведінки, готових дочиста випатрати свою жертву.

 
 
 
 Фото: www.foto.delfi.ua
 
 
 
 Фото: www.zooclub.ru
 

 
 
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

 
Дізнатися більше про піранью Ви можете тут:
 
 
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Last Updated on Thursday, 10 September 2009 09:10
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting