Nature of Nikopol'schinа - Nature of Nikopol'schinа | |||
Sunday, 17 January 2010 15:33 | |||
There are no translations available.
Тороп С.О. Біолог м. Нікополь, Україна Біографія Фото: Рудоманова О.Є. Матеріал надано в авторській редакції
Прикмети погоди
Сьогодні важко повірити, що люди, які жили на Нікопольщині більше ста років тому могли безпомилково скласти прогноз погоди наступного дня і навіть на цілий сезон року. При цьому вони зовсім не вдавалися до послуг телевізійних дикторів з ногами, які росли з коріння зубів, а використовували народні прикмети, яких існувала велика кількість. Натураліст із Санкт-Петербурга Ігнатій Ляпунов, який побував в наших краях в 1879 р. відзначав «По полету птиц, состоянию коры деревьев, времени пробуждения впавших в спячку зверей и продолжительности зимних оттепелей жители здешних сел определяют, подвергнутся ли их дворы затоплению во время весеннего разлива Днепра или нет. В случае, если приметы не предвещали ничего хорошего, они начинали готовиться к прибытию воды загодя, дабы не быть застигнутыми врасплох».
Багато дніпровських рибалок користувалися живим барометром – рибою в'юном. Відомий іхтіолог XIX століття Леонід Сабанєєв так описував здатність цієї риби передбачати погоду: «На поверхность он выходит только перед наступлением ненастья или грозы, и по этой способности предугадывать погоду иногда за сутки, его нередко держат в комнате в банке с водой. Для рыболова – это самый лучший, верный и дешевый барометр». Крім в'юна, роль живого барометра нерідко виконувала і інша риба, яка мешкала в Дніпрі – головень. Перед грозою вона також піднімалася до поверхні води і ставала неспокійною, а якщо ще в кінці жовтня переставала харчуватися і залягала в ямах, то зима обіцяла бути ранньою і холодною. Досить поширеною була прикмета, пов'язана з останнім листом: якщо до 4 листопада на дереві залишиться хоча б один лист, який не встиг упасти – зима буде теплою і малосніжною. Але більш усього народних прикмет було пов'язано із птахами, до того ж багато з пернатих, по поведінці і часу прильоту яких в наших краях ще порівняно нещодавно намагалися передбачити погоду, нині опинилися на сторінках Червоної книги України, або взагалі зараховані до розряду зниклих. Приведу лише малу частину з довгого списку крилатих синоптиків, які колись допомагали жителям Нікопольщини складати короткочасні і довготривалі прогнози: крижень, норець великий, чапля сіра, лиска, зимородок (рибалочка голубий), лелека білий, ремез, кулик-сорока, качка сіра, широконіска, ластівка-берегова, очеретянка велика, гусак сірий, жайворонок польовий, трясогузка біла. Збирати пов'язані з тваринами і рослинами прикмети я почав ще на другому курсі інституту. Незабаром з'явилося бажання перевірити їх на практиці. Нажаль, докорінна зміна природи нашого краю і горезвісне потепління клімату позначилися на поведінці багатьох птахів, на часі розпускання не одного десятка рослин. Та і про що взагалі можна говорити, якщо ряд птахів, які раніше вважалися перелітними, нині стали зимуючими! Але деякі з народних прикмет, проте, підтверджуються досвідом багаторічних спостережень і складених мною по ним прогнозам. На зиму і літо, весну і осінь. Деякими з них я сьогодні хочу поділитися з читачами сайту.
Прикмети на весну
Якщо 24 січня тепло, 1 лютого – тепло і ясно, 2 лютого – безвітряно і малохмарно, то весна обіцяє бути ранньою.
Відлига з 6 по 8 лютого – до ранньої весни, сніг і мороз – до холодної і сухої. Відлига 14-15 лютого – до ранньої і теплої весни, сніг і мороз – до пізньої весни, холодного квітня і дощового травня, зоряне небо – до пізньої весни. Сніг або дощ 27 лютого – до холодного травня, ясна погода – до сухого і жаркого. Якщо прилетіла трясогузка – через 5-7 днів зійде лід і стане помітно тепліше. Якщо бджоли рано вилетіли з вуликів – весна буде теплою і ранньою. Багато кульбаб в квітні – травень буде дощовим.
Прикмети на літо
Сухий і холодний січень – до жаркого, іноді навіть посушливого літа. Якщо 23 січня іній – перша половина літа буде сухою. Якщо 10 лютого сніг і вітер – червень буде прохолодний, дощовий. Якщо 13 травня ясний схід, малохмарна погода і зоряне небо – літо буде сухим, жарким. Якщо 24 травня до обіду йде дощ – червень буде сирим і прохолодним, якщо весь день – жаркими будуть тільки останній тиждень липня і серпень. Сонячна і жарка погода 25 травня – все літо обіцяє бути сонячним і жарким. Дощ в першій половині 26 травня – до дощового червня, в другій – до серпня. Холодна погода 27 травня – літо буде прохолодним, грім і гроза – до жаркого липня. Якщо 28 травня жарка погода – все літо буде жарким. Весною птахи в'ють гнізда на сонячній стороні – до холодного літа. Якщо жайворонок в'є гніздо у ямці – літо сухе, якщо на горбі – дощове. Якщо рано розпустилася береза і зацвіла черемха – все літо буде жарким.
Прикмети на осінь
Якщо 27 серпня йде дощ – весь вересень дощовий. 28 серпня непогожа погода – сухий і прохолодний вересень. Якщо 14 вересня ясна погода – теплими і сухими будуть друга половина вересня і початок жовтня, якщо дощ – жовтень буде холодним, перший сніг випаде 4-6 листопада. Якщо 14-21 вересня тепло і сонячно – теплою і сухою буде вся осінь і початок зими. Якщо до 21 вересня на липі пожовтіла до половини всього листя – жовтень і листопад будуть вітряними, сухими і холодними. Туманний ранок і ясна погода 1 жовтня – весь місяць буде теплим. Багато павутини 2-3 жовтня – паморозки почнуться не раніше ніж через 3 тижні.
Прикмети на зиму
Якщо до 4 листопада з дерев не впало листя – перша половина грудня – тепла, дощова.
Якщо 11 листопада сонячно і тепло – люті морози почнуться не раніше середини січня. Дощ і туман 16-17 листопада – до теплої зими, сухо і вітряно – до холодної. Якщо личинка хруща біла – зима холодна, якщо блакитна – тепла. Миші риють нори близько до поверхні землі – до холодної і сніжної зими. Бджоли щільно закривають вічко у вулику – до холодної зими, не закривають зовсім – до теплої.
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
|
|||
Last Updated on Wednesday, 26 May 2010 04:14 |