PDF Print E-mail
Monday, 09 March 2009 14:44
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 
 
Латаття біле (Nymphaea alba)

Прадавні слов'яни вірили, що ці квіти вночі опускаються у воду і перетворюються на прекрасних мавок, а коли з'являється сонце, мавки знову стають квітами. Подібні легенди існували і в інших народів Європи. Можливо, тому ботаніки дали лататтю назву "німфея" (німфа - мавка). Наші далекі пращури вважали латаття не тільки гарною квіткою, а й могутньою рослиною, яка лікує від багатьох хвороб, може боронити від лиха та нечистої сили. Відправляючись у далеку подорож, вони зашивали у маленькі мішечки (ладанки) листя або квіти цієї рослини. Прадавні слов'яни сподівалися, що "чарівна квітка" обов'язково принесе їм удачу.

Любили люди спостерігати і розкриття квітів латаття. Ось як описував це явище один відомий російський натураліст, який наприкінці XIX століття здійснив подорож по Дніпру та його притоках: "З глибини починає щось підніматися, і на поверхні з'являється великий бутон. На твоїх очах він перетворюється на велику білу квітку. Поруч з'являється ще одна... Дивна справа - бутони спливають за кілька хвилин до сходу сонця, а розкриваються, коли сонячні промені ледве торкнуться поверхні води. Коли сонце заходить, квіти латаття закриваються, а бутони опускаються у воду. До наступного дня. Але за умови, що він буде сонячним. Латаття дуже полюбляє сонце - ледве напливуть хмари, квіти негайно закриваються. Якщо ж увесь день буде похмурим, то латаття зовсім не з'явиться на поверхню".

 
 
Місця розповсюдження латаття білого у часи Дніпровських плавнів (XIX-поч. ХХ ст.)
  

Зараз побачити латаття дуже важко, а в нашій місцевості воно вже майже повністю зникло. І не тому, що сонячних днів стало менше. Стало мало самих квітів. А все через те, що колись люди їх постійно зривали, прикрашаючи свої оселі. Марними були ті зусилля. Квіти у вазах не стояли і гинули через кілька годин. Забруднення водоймищ, зміна навколишнього середовища - все це негативно вплинуло (і продовжує впливати) на чисельність цих чудових рослин. Якщо вам пощастить побачити у затоці, ставку або озері великі білі квіти латаття, то обов'язково добре роздивіться їх. Але ні в якому разі не зривайте! Пам'ятайте, що вони можуть бути останніми...

 
 
Фото: www.hlasek.com

 

Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про латаття біле Ви можете тут:

 

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Last Updated on Wednesday, 11 November 2009 16:34
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting