PDF Печать E-mail
Персоналії - Мозолевський Борис Миколайович (1936-1993 рр.)
16.02.2011 17:00
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог, краєзнавець
м. Нікополь, Україна
Біографія

Фото: Рудоманова А.Є.

Матеріал надано в авторській редакції

а
Табір Бориса Мозолевського

 а

У кожного з нас є свої улюблені місця, куди нам, нехай навіть через довгі роки, незмінно хочеться повернутися знову і знову. Для відомого українського вченого, археолога і поета Бориса Мозолевського таким місцем була давня Нікопольська земля. Він любив її широкі степові простори з їх неповторними запахами і фарбами сотень трав, величними курганами, які не одне століття безмовно зберігають свої таємниці.

Тут, в самому серці Великої Скіфії, де звиваючись, немов змія, прорізає давні кристалічні породи річка Базавлук, знаходився його табір. Красу цих країв Борис Миколайович оспівав у своїх віршах. Тут над мальовничими базавлуцькими схилами, вкритими вигорілою від жаркого сонця і золотистою, немов розкидані по берегах річки скіфські скарби, травою, він заповідав розвіяти свій прах.
Тут Борис Мозолевський заповідав розвіяти свій прах. 2010 р.
 
Борис Миколайович Мозолевський. м. Нікополь. Липень 1978 р.
Фото: Жуковський М.П.
"І коли упаду я десь на дорогах доби,
Попрошу я не пам'яті, не книжок і не слави, -
Ви приміть назавжди мене, Базавлуцькі горби, - 
Сивий попіл гарячий мій в золоті свої трави"
                                               Мозолевський Б.М.

Навесні на берегах Базавлука розпускаються напрочуд красиві квіти. Здалека вони здаються суцільним килимом, який спускається по схилах до прозорої річкової прохолоди. Влітку і восени сріблястий-сива ковила розвивається за вітром, височіючи над пожухлою травою. Багато видів цих споконвічно степових рослин в усій Дніпропетровській області збереглися лише в тутешніх місцях. Взимку вони виглядають покинутими і непривітними. Тільки річка Базавлук, химерно звиваючись десь внизу, як і раніше несе свої води в саму вічність.
 
На берегах р. Базавлук навесні ростуть дивовижні квіти. 2010 р.
 а
Ми прямуємо по вузькій доріжці до обгородженої огорожею бази відпочинку желдорцеха Орджонікідзевського гірничо-збагачувального комбінату. Хвіртка виявляється навіть не замкнутою. Всього через пару хвилин ми вже в таборі Бориса Мозолевського, який він любив називати своєю «резиденцією». Тут знаходяться пересувні вагончики, які служили житлом для археологів, а також справжній історичний музей просто неба.

Серед його експонатів - антропоморфні кам'яні стели епохи бронзи, кромлех, два кам'яні ящики, кам'яна половецька скульптура, привезена сюди з кургану Соболєва Могила, який знаходився неподалік від м. Орджонікідзе. Про історію створення цього табору і музею під відкритим небом розповів завідуючий відділом археології і давньої історії Нікопольського краєзнавчого музею Василь Шатунов.
Створений Борисом Мозолевським музей під відкритим небом. 2010 р.

Ідея про перенесення основної бази археологів, які проводили розкопки давніх курганів на околиці міста Орджонікідзе, виникла у Бориса Миколайовича дуже давно. Річ у тому, що членам експедиції доводилося довго жити в наметах в умовах глухого степу, де, як відомо, забезпечити людям навіть самий елементарний комфорт і належний відпочинок після виснажливого робочого дня було практично неможливо. Йому так хотілося, щоб після шести-восьми годин розкопок, проведених під пекучими променями сонця (нерідко при температурі до +40°С!) дослідники могли нормально помитися, змивши з себе увесь бруд і пил, розслабитися, відпочити. З цією метою Мозолевський почав підшукувати місце для табору ближче до води, до річки Базавлук. У цьому йому допоміг колишній директор Орджонікідзевського гірничо-збагачувального комбінату Григорій Лукич Середа, з яким Бориса Миколайовича зв'язувала багаторічна дружба. Вони були знайомі ще з 60-х років, коли Мозолевський працював в Нікопольському районі у складі експедиції, очолюваної відомим археологом Олексієм Тереножкіним.
 
Середа Г.Л. і Мозолевський Б.М. під час розкопок кургану Товста Могила. Нікопольський район. 1971 р.
 а
Просто неоціниму допомогу надав Григорій Середа археологам під час розкопок знаменитого кургану Товста Могила, а також багатьох інших поховань скіфського часу і епохи бронзи, розташованих на території комбінату. Він завжди виділяв вченим необхідну для їх роботи техніку. Не раз він робив співробітникам експедиції і допомогу людьми.

Ось і цього разу Григорій Середа відгукнувся на прохання Бориса Мозолевського, незабаром запропонувавши йому для розташування табору місце на турбазі ОГЗКа, яка знаходилася на мальовничому березі Шолоховського водосховища. Це сталося влітку 1982 року. Борис Миколайович буквально з першого погляду закохався в ці краї з їх неперевершеними пейзажами. В уранішні години просто неможливо було відвести погляд від висхідного сонця, промені якого переливалися в  дзеркалі базавлуцьких вод. А які напрочуд красиві квіти росли тут! Влітку над ними грайливо кружляли строкаті метелики і цілі зграйки невтомних бабок. Базавлуцька вода була чистою і прозорою. У її приємну воду просто неможливо було не поринути після тривалого перебування в розжареному від літньої спеки глухому степу. У Базавлуці і Шолоховському водосховищі мешкало безліч риби і річкових раків. У перших числах серпня 1982 року Борис Миколайович приступив до облаштування табору.

Насамперед сюди були перевезені і встановлені по периметру дерев'яні вагончики. В одному з них жив Борис Мозолевський, а в іншому - члени експедиції. У «резиденції» Бориса Миколайовича розмістився його «робочий кабінет». У окремій кімнаті знаходилася його спальня, а також спеціальне місце, призначене для проведення камеральних робіт. Тут члени експедиції займалися кресленнями і реставрацією знахідок. Дерев'яний вагончик, в якому жив Мозолевський, був прикрашений зображеннями, характерними для скіфського «звіриного» стилю.
У цьому вагончику жив Борис Мозолевський. 2010 р.
 а
На його стінах красувалися коні і грифони, такі самі, як і на знаменитих скіфських вазах, чашах, навершшях і так далі, виявлених в давніх курганах на території Нікопольського району. Ці малюнки були виконані нікопольською художницею Тетяною Дробот на особисте прохання самого Бориса Миколайовича. Вагончик, в якому жили члени експедиції, прикрашали малюнки відомого московського художника Юрія Гореліка, який не раз побував на берегах Базавлука. Малював він з якоюсь вражаючою легкістю, володів, без сумніву, багатою фантазією. Усі його зображення були виконані в динаміці і здавалися реалістичними. Так на стінах вагончика з'явилися скіфська богиня любові Аргимпаса, скіфські чоловіки, які воюють навколо неї, а також сцена полювання на кабанів...
Учасники археологічної експедиції по дослідженню кургана Чортомлик.
Табір на р. Базавлук. 1984 р.
Фото: Ковальова В.М.
 
 Учасники археологічної експедиції по дослідженню кургана Чортомлик:
Жуковський М., Ковальов О., Ковальова В., Полоз Ю. 1984 р.
Фото: Ковальова В.М. 
 а
У таборі на річці Базавлук були усі зручності цивілізації - світло, газ, радіо, телевізор. Раніше про таке дослідники могли хіба що мріяти, але Борису Миколайовичу вже і цього було мало. Він вирішив створити тут справжній райський куточок! Сьогодні навіть не віриться, що ще без малого тридцять років тому, стоячи на веранді його «резиденції», можна було помилуватися видами Базавлука. Дерева, які зараз стоять на схилах, що спускаються до річки, тоді ще не росли. Вони були посаджені членами археологічної експедиції.

Незабаром біля їх вагончиків з'явилися сади - не Семираміди, а Мозолевського! Він своїми руками посадив берізку, грушу, горіхи, абрикоси. До його «райського саду» була по трубах проведена вода. Займався Борис Миколайович і розведенням винограду сорту Лідія. Завдяки його енергії та ініціативі біля табору виник справжній історичний музей просто неба. Експонати для нього, починаючи з 1982 року, він привозив особисто з місць розкопок. Його приклад наслідували і інші дослідники!

Борис Миколайович дуже хотів, щоб люди, які відпочивали на турбазі, знайомилися з багатою історією нашого краю, різноманітною культурою давніх народів, які населяли безкрайні простори наших степів. Слід зазначити, що Мозолевський не дуже любив Київ, а свою роботу в Інституті археології він називав не інакше, як «службою». Саме «службою», бо справжня його робота, яка приносила насолоду і надавала нові сили, була тут, на розкопках курганів. Столиця пригноблювала його своїми нескінченними інтригами, неприхованою заздрістю «паперових» дослідників до успіхів талановитого вченого. Для Києва він як був, так і продовжував до самого кінця життя залишатися чужим, незрозумілим і не прийнятим до кінця. У черговий раз, вирвавшись з його затхлої атмосфери, Борис Миколайович поспішав у свою «резиденцію» на березі Базавлука, де відпочивав душею і тілом. Ці місця він оспівував у своїх віршах, над ними він заповідав після смерті розвіяти свій прах. На жаль, цей заповіт так і залишився невиконаним.

Як відомо, Борис Миколайович був похований на Байковому кладовищі в Києві. У 2004 році завдяки допомозі київського видавництва "Темпера", яке випустило друге видання книги Бориса Мозолевского "Скіфський степ" і збірку його поезії, на оспіваних відомим археологом Базавлуцьких схилах була встановлена 5-тонна пам'ятна кам'яна стела. На ній знаходиться дошка з його віршами...
Пам'ятна стела з віршами Бориса Мозолевського. 2010 р.

Нині від виноградника Бориса Миколайовича не залишилося практично і сліду. У 2000 році вирізали труби і виноград зачахнув. Не найкультурніші відпочивальники зламали посаджені ним горіхи. Не змогли ми знайти і груші. Час не пощадив роботи московського художника-реставратора Гореліка. Про них нагадує ледве помітна блякла пляма на місці скіфської богині любові Аргимпаси. Добре ще, що зображені на стінах дерев'яного вагончика сюжети залишилися на чорно-білих фотографіях дослідників, які побували в таборі.

Але найгнітючіше враження викликає музей під відкритим  небом. Біля антропоморфних кам'яних стел наші сучасники розводили вогнище. Очевидно, біля пам'ятника культури бронзового століття смажили шашлик. Кам'яному ящику знайшли інше застосування - його використали в якості сховища для одноразових шприців і презервативів. Багато пом'ятих одноразових скляночок і біля кромлеха. Ми мовчки стоїмо у викладених по кругу каменів, перед якими благоговійно преклонялися люди, які жили на просторах Нікопольщини більше 4 000 років тому. Смуток посилюють свинцево-сірі хмари, які згустилися на небі. З них до мерзлої землі спускається дрібний, немов крупа, сніг. Замислившись, Василь Шатунов несподівано почав цитувати рядки з Омара Хайяма: "Прихід наш і відхід на кільцевому шляху, початку і кінця у крузі не знайти…".

У будь-якій цивілізованій країні місце, де жив і працював видатний вчений-археолог, знахідки якого прославили її на весь світ, вже давно б оголосили пам'ятником національного масштабу. До нього водили б натовпи туристів і делегації іноземних гостей. Але, на жаль, навіть присвячена йому пам'ятна стела не знаходиться на республіканському обліку. Тільки на районному! Викликає тривогу і доля створеного Борисом Мозолевським музею під відкритим небом, в якому зібрані унікальні історичні пам'ятники систематично піддаються оскверненню і нарузі. Можливо, має сенс перевезти їх в надійніше місце і подарувати якому-небудь місту, поки новоявлені вандали і Герострати не використали творіння давніх майстрів в якості будівельного матеріалу для своїх дач.
Мальовничі береги р. Базавлук. 2010 р.
 а
Невже нам, люблячим заявляти про безмежну любов до рідного краю, не вдасться зберегти їх для майбутніх поколінь?! Адже Борис Мозолевський так хотів, щоб люди не забували про славну історію своєї землі. Землі, де кожна степова травинка дарувала йому натхнення...
 
Давні кристалічні породи, які складають базавлуцькі пагорби. 2010 р.
 а
а
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про Мозолевського Бориса Миколайовича :
На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про скіфів:
а
а
Обновлено 01.03.2012 17:53
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting