PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
07.06.2009 04:52
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

 

Мала біла чапля (Egretta garzetta)

Колись мала біла чапля була одним з найбільш поширених птахів нашого краю. На початку XX століття її можна було зустріти навіть на околицях міста Нікополя. По великих та малих річках Дніпровських плавнів ці птахи оселялися цілими колоніями, нерідко разом з іншими видами чапель, або навіть з граками. Як відмічав у своїх записах натураліст Гнат Ляпунов, який перебував на Нікопольщині влітку 1879 року: «Но эти поселения ни в коей мере нельзя назвать большой дружной семьёй. Каждая цапля, нет-нет, да и уличит минутку, чтобы напакостить своей соседке. Что же касается грачей, то они терпеть не могут цапель, а подозрительно близко пролетевшую от свого гнезда цаплю и вовсе воспринимают в качестве врага, нередко даже набрасываясь на оную…».
 
Як красномовно свідчить сама назва, цей птах має чисто біле забарвлення і не може похвалитися своїми розмірами. Лише дзьоб і ноги у цієї чаплі чорні. У літку в дорослих птахів на волі й спині можна побачити видовжені пір’я, а на потилиці – «чубчик» з 2-3 видовжених пір’їв. Після зимівлі у теплих краях вони повертаються в квітні. Своє гніздо мала біла чапля мостить на деревах, які ростуть біля води, або на повалених деревах, гілки яких високо виступають з води. Кладка складається з 3-6 світло-блакитних, із зеленкуватим відтінком яєць. У першій половині травня, приблизно через 1 місяць, вилуплюються пташенята, які через 1,5 місяця вже можуть літати.
 

 
 
Місця гніздування малої білої чаплі у Дніпровських плавнях (XIX-поч. ХХ ст.)

 
Слід зазначити, що молодими білими чаплями оволодіває якась нестерпна жага поскоріше побачити світ, і не бажаючи даремно гаяти час, вони вирушають у далекі мандри.
 
Влітку їх можна побачити далеко від місць гніздування. В останні роки вони нерідко залітають навіть у промислові міста. Саме таких мандруючих птахів й бачили нікопольці влітку 2008 року біля міської дамби та центрального пляжу.
 


 
Місця гніздування малої білої чаплі на території Нікопольського району (2000-2009 рр.)

 
Мала біла чапля видає звуки схожі на «арк-арк-арк!» або «орк-орк-орк!». Її політ порівняно з глибокими і нечастими змахами крил (шия втягнута у плечі, ноги витягнуті назад). Живиться вона жабою, дрібними рибами, комахами. У вересні-жовтні малі білі чаплі відлітають на зимівлю.
 
 
Мала біла чапля на зимівлі в Ізраїлі
Фото: Денисюк Роман (м. Нетанія, Ізраїль) 
 

Зараз на Нікопольщині невеликі групи цих птахів оселяються в районі сіл Кірове, Шолохове, Червоногригорівка, Новоіванівка, Лукіївка та Шевченкове (спостереження малої білої чаплі на березі Каховського водосховища в районі дитячого пляжу м. Нікополя, 23.06.2009 року).

 
 
 
Фото: www.sakhalin.ru
 
 
 
Фото: www.dog-gava.ru
 
 
 Фото: naturelight.ru
 
 
 Фото: www.animalworld.com.ua
  
Голос малої білої чаплі:  

 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П. 

 

Дізнатися більше про малу білу чаплю Ви можете тут:

 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове 
Обновлено 15.12.2010 16:56
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting