PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
21.06.2009 03:34
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна

Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

 

Чапля жовта (Ardeola ralloides)
 
Усього кілька речень присвятив цьому птаху натураліст Гнат Ляпунов, який спостерігав жовту чаплю у Базавлуцьких плавнях у червні 1879 року: «В здешних местах её ласкаво называют «цапелькой» или «желтушкой». Встретить это робкое существо с грубым вороньим голосом можно только в самых глухих и отдаленных уголках Днепровских плавней. Лишь три гнезда «цапельки» видел я в окресностях села Кут (зараз знаходиться під водами Каховського водосховища - прим. авт.)».
 
Жовта цапля – птах розміром з ворону на порівняно коротких ногах і з невиликою шиєю. У цієї чаплі голова, груди і спина – вохристо-жовті; горло, крила, хвіст і черево – білі; ноги – жовті; дзьоб – із блакитним відтінком. На шиї і спині у дорослих птахів навесні добре помітні видовжені волосоподібні пера, а на потилиці – «чубчик». Восени дорослі чаплі мають більш темне забарвлення – білими у них залишаються лише черево і махові пера, а «чубчик» і видовжені пера у цю пору року взагалі відсутні. Їх політ повільний і легкий, з рідкими змахами крил. В польоті жовта чапля здається білою, як єгипетська та мала біла чаплі, але помітно відрізняється від них дуже широкими і тупими крилами. Звуки вона, як зазначив ще натураліст XIX століття, видає не дуже приємні - схожі на добре відомий усім «спів» ворони – «карр».


Місця гніздування жовтої чаплі у Дніпровських плавнях (XIX-поч. ХХ ст.)

 
Після зимівлі жовта чапля повертається у рідні краї в другій половині квітня. На березі водойми вона часто сидить нерухомо з втягнутою шиєю. Гніздо мостить на очеретяних заломах або в прибережному лозняку. Іноді ці чаплі оселяються колоніями, нерідко разом з іншими дрібними видами чапель. Кладка у травні складається з 4–5 блакитно-зелених яєць. Менш ніж через місяць з них вилупляються пташенята, які вже через 1,5 місяця можуть літати. Забарвлення молодих птахів більш темне, а «чубчик» та видовжені пера у них відсутні. Живляться жовті чаплі переважно комахами. На зимівлю вони відлітають у вересні.
 
У часи Дніпровських плавнів, як видно із спостережень Гната Ляпунова, ця чапля була у нашій місцевості не чисельною. Після будівництва Каховського водосховища вона стала вкрай рідкісною. Зараз на Нікопольщині іноді можна побачити залітних з інших областей України жовтих чапель. Останнє з цих спостережень датоване вереснем 2006 року.
 
 
 
 Фото: www.club.foto.ru
 
 
 Фото: www.goldensites.ru
 
 
Фото: www.images.google.com
 
 
Фото: www.fotokritik.ru
 
 
 
Фото: www.images.google.com
 
 
Фото: www.images.google.com
 
 
Фото: www.photosight.ru
 
 
 Фото: www.photographic.com.ua
 
 
 
 Фото: www.club.foto.ru
 
Голос чаплі жовтої: 

 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

 
Дізнатися більше про жовту чаплю Ви можете тут:
 
 
 
 
 У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 15.12.2010 17:41
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting