PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
12.10.2009 06:53
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Цвіркун річковий (Locustella Fluviatilis)

Спів цього птаха, дійсно нагадує цвірчання цвіркуна: «Зер-зер-зер-зер-зер-зер-р»!  Вокальні вправи цвіркуна річкового найчастіше можна почути в прибережних чагарниках, на березі річки. Проте він може селитися і на лугах, і на болотах, і навіть в садах і в парках. Останніми роками ці птахи стали не рідкісними у південних областях України, в тому числі і в промислових містах (особливо на їх околицях). Так, влітку 2009 року мені вдалося виявити гніздо цвіркуна неподалік від зони відпочинку НЗФ (околиця м. Нікополя). Варто відзначити, що житло цього пернатого зазвичай побудовано досить просто: на землі, під  кущем. Птах не звиває гніздо, а лише згинає і мне травички. Іноді особливо обдаровані будівельники серед річкових цвіркунів вистилають лоточок кінським волоссям.

До гнізда веде стежка, якою користується птах, який ймовірно вважає за краще ходити пішки, а не літати. Ось така стежина і допомогла мені виявити гніздо річкового цвіркуна. Залишається додати, що випадки гніздування цих птахів на околиці Нікополя зустрічалися і за часів Дніпровських плавнів - 1929 р., 1936 р., 1939 р., 1940 р., 1941 р.,1950 р., 1951 р.
 
Цвіркун річковий - невеликий птах, розміром значно менше горобця. Верх тіла у нього бурий із зеленуватим відтінком, однотонний низ - білястий, на грудях - рябий; ноги - темні, сіро-бурі. Після зимівлі в Східній Африці цвіркуни повертаються на батьківщину в середині - кінці квітня.
 
Кладка складається з 5-6 білих з червонувато-коричневими плямами, яєць. Через 2 тижні з'являються пташенята, які зазвичай через 2-2,5 тижні залишають гніздо. На зимівлю цвіркуни відлітають в середині вересня. Харчуються вони мухами, комарами й іншими комахами, які мешкають біля води.
 

Місця гніздування цвіркуна річкового у часи Дніпровських плавнів (ХІХ - поч. ХХ ст.)
 


 
 
Місця гніздування цвіркуна річкового на території Нікопольського району (2000-2009 рр.)
 


 
 
 
Фото: www.goldensites.ru
 
 
Фото: www.birds-online.ru
 
 
Фото: www.alfa.naturelight.ru
 
 
Фото: www.club.foto.ru
 
 
Фото: www.moroz.naturelight.ru
 
Голос цвіркуна річкового:   

 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про цвіркуна річкового Ви можете тут:
 
 
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 19.12.2010 15:14
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting