PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
24.07.2009 11:47
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

             
  Павук-сріблянка (Argyroneta aquatica)
 
Усі ми звикли вважати павуків наземними істотами, які плетуть свої тенета серед трави або кущів, очікуючи на здобич. А павук-сріблянка або аргіронета водяна живе в прісних водоймах, вміє пірнати, не чіпляючись за стебла водяних рослин, плавати зі швидкістю 2,5-3,5 см/сек. Це єдина у світі істота, яка живе у воді в справжньому повітряному палаці. Пірнаючи, аргіронета змінює своє забарвленя з бурого на сріблясте. У воді повітря навколо черева павука виглядає наче сріблястий міхур, звідси походить і його назва. Повітря, яке сріблянка, пірнаючи, уносить на собі, вистачає на декілька годин.

Серед водяних рослин (елодеї, роголиста та інших) павук будує собі житло у вигляді дзвону. Дихає у ньому він повітрям, захопленим з поверхні. Мандруючи, сріблянка тягне за собою страхуючу нитку, тому від його будинку в усі сторони розбігаються павутинки. Вони виконують функцію ориєнтирів, які вказують підводному мешканцю шлях до дому, а також попереджують його про наближення можливої здобичі. Живиться сріблянка переважно різноманітними дрібними рачками та личинками комах. До речі, сріблянка - отруйний павук! Тільки у каракурта та тарантула в наших широтах отрута більш сильна. Трапляється, що підводний розбійник кидається на пуголовок, вбиває їх своєю отрутою та кидає мертву здобич у воді, даремно згубивши. Більш дрібну здобич він буксує до свого підводного будинку, де із задоволенням починає її їсти.

Самці-сріблянки мають розмір 14-17 мм. Вони більші за самок, які бувають не більше 11-12 мм. І це - дуже рідкісний випадок у світі павуків! У коконі в кінці травня зазвичай буває 50 або 100 яєць. У липні з'являється другий кокон, а наприкінці літа може з'явитися й третій. Через 3-4 тижні з'являються  павучата, які продовжують жити у коконі 2-4 тижні. Потім вони линяють: перше покоління - у червні-липні, друге покоління - у серпні. Після цього павучата, вже у сріблястому вбранні, залишають свій притулок. Зимує сріблянка або у спеціально збудованому коконі, або в порожній мушлі черевоногих молюсків.

В часи Дніпровських плавнів у місцевих прісних ставках та озерах павуки-сріблянки були досить поширеними. Нині на Нікопольщині вони зустрічаються дуже рідко.

 
 Фото: www.farm1.static.flickr.com
 
 
  Фото: www.forum.przyroda.org
 
 
  Фото: www.jorgenlissner.dk
 
 
  Фото: www.overmundo.com.br
 
 
  Фото: www.vastavalo.fi
 
 
  Фото: www.anisn.it
 
 
  Фото: www.zoology.fns.uniba.sk
 

 
  Фото: www.biopix.dk
 
 
  Фото: www.vastavalo.fi
 
 
 
 Фото: www.arkive.org

 

 

Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.


Дізнатися більше про павука-сріблянку Ви можете тут:

 

 

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 10.09.2009 03:54
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting