There are no translations available.
Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія
Малюнок автора
Матеріал надано в авторській редакції
Ранатра (Ranatra linearis)
 Серед водних рослин ранатру помітити ще важче, ніж водяного скорпіона. На відміну від останнього, вона надійно маскується під буру і не прикметну паличку. Навіть якщо її потурбувати, вона не поспішає «ожити» і скоріше втекти, а навпаки, впадає в стан повної нерухомості, наполегливо продовжуючи грати роль палички. Лише під час неквапливої ходи дивна «паличка» здатна видати себе. Довжина цього водяного клопа – 60-70 мм, а товщина – 4-5 мм. Його витягнуте тіло здається вельми витонченим, а ноги добре пристосовані для ходи. Здавалося б, ранатру ніяк не можна віднести до цікавих для спостереження істот, проте найнаполегливіших і уважніших спостерігачів вона здатна приємно здивувати, влаштувавши для них справжнісіньке шоу. Ранатра, яка іноді здається млявою і повільною, раптом вилазить з води і здійснює переліт. Явище, треба сказати, ефектне! На кінці черевця у ранатри, як і у водяного скорпіона, розташовані дві палички, які послуговують для дихання. Годується вона різними дрібними водними тваринами.
Як і водяний скорпіон, ранатра, яка мешкала в плавневих водоймищах, і нині зустрічається на Ніколпольщині.
Цікаві факти
- Яйця водяних клопів виглядають вельми своєрідно. Оскільки розвиток зародка відбувається у водному середовищі, а він дихає киснем повітря, яйця водяних клопів забезпечені спеціальними дихальними трубками, що виходять на поверхню води.
- У всіх клопів схожий ротовий апарат, який називають колюче-смокчущим. Він має вигляд гострого хоботка. У спокійному стані він підігнутий під голову і спрямований назад. При його допомозі клопи проколюють тканини рослин і шкіру тварин, смокчуть сік або кров.
- Неприємний запах клопів – результат роботи спеціальних залоз, розташованих на грудях. Вважається, що неприємний запах має захисне значення і служить хімічним сигналом, який забезпечує зустріч або концентрацію особин одного і того ж виду.
- Дуже великий клоп Tessarotoma papillosa, з сімейства щитників (Pentatomidae), який зустрічається в Південно-Східній Азії, здатний вибризкувати отруйний секрет пахучих залоз на 10-15 см, який може викликати роздратування шкіри і навіть пошкодити очі.

Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про ранатру Ви можете тут:
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
|