PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
24.05.2010 03:45
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія
 
Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Лиска (Fulica atra)

Завдяки помітній і вельми пікантній бляшці на лобі над дзьобом цього птаха і прозвали лискою. Забарвлення оперення лиски чорне, низ тіла – сірувато-чорний. Молоді птахи виділяються світлішим забарвленням тіла, особливо шиї і горла, а також зеленувато-жовтими ногами і дзьобом. На відміну від качок і гусаків, пальці лиски не з'єднуються суцільними перетинками, а кожен палець окремо облямований вирізаними по краях лопатями. Ці птахи чудово плавають і пірнають, причому, рухаючись по воді, безперервно хитають головою. Вони славляться дуже товариськими істотами – часто переговорюються між собою. Лиски, які  зимували на півдні Європи, півночі Африки, в Індії, Південній Азії, Закавказзі, Середній Азії і в інших місцях планети зазвичай повертаються на батьківщину в другій половині березня. Вони мешкають у прісних озерах, ставках, річкових затонах, зарослих очеретом, рогозом і іншою водяною рослинністю. Лиски  видають звуки, схожі на «Кевк» і «Кт-коук».

У хащах очерету, рогозу і іншої водяної рослинності лиска найчастіше і влаштовує своє гніздо. Іноді на одному водоймищі гніздяться по сусідству відразу декілька пар лисок. Гніздо лиски дуже схоже на гніздо водяної курочки. Воно завжди торкається води і обладнано справжніми сходнями – стеблами рослин, які прикладені до гнізда і спускаються у воду. На початку травня самка відкладає 7-9 (іноді до 15) яєць, які насиджують обидва батьки. Яйця лиски білі, з дрібними темними плямами. Незабаром з них з'являються пташенята, велику турботу про яких проявляють обидва батьки.

Харчуються лиски рослинною їжею (зеленими частинами і насінням водних рослин), а також безхребетними тваринами. Вони є вельми обережними птахами: у разі небезпеки прагнуть поплисти або відлетіти в безпечне місце. На зимівлю лиски відлітають на початку жовтня. Перед відльотом ці птахи зазвичай перекочовують на більші водоймища (часто на водосховища), де збираються у великій кількості.

 

Карта місця гніздування лиски у часи Дніпровських плавнів (ХІХ - початок ХХ ст.)

У часи Дніпровських плавнів лиски гніздилися практично на всіх місцевих ставках і озерах. Гніздяться вони і нині на невеликих водоймищах практично по всьому Нікопольському району (на околицях села Шолохове, Чкалове,  Старозаводського, Новоіванівки та ін.).
 
 
 
Фото: Philippe Amelant
 
 
 Фото: Drow male
 
 
Фото: Rajiv Lather
 
 
 
 
Фото:  www.freeimage4u.com
 
 
Голос лиски:  

 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про лиску Ви можете тут:
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 15.12.2010 16:52
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting