PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
29.06.2010 13:47
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Бичок-бабка (Gobius fluviatilis)

Він завжди вважає за краще триматися ненеподалік від піщаного дна та часто зустрічається на великих піщаних косах. Втім, іноді бичка-бабку можна зустріти і на сильно змулених ділянках водойм з досить каламутною водою. Ці невеликі рибки у часи Дніпровських плавнів були широко поширені по усіх тутешніх річках і їх притоках. Зустрічалися вони навіть в деяких озерах і ставках!
 
Мешкають бички-бабки в Каховському водосховищі і сьогодні. Довжина тіла дорослого представника цього виду рідко перевищує 20 см. Лише влітку 1978 р. в районі старої частини м. Нікополя був виловлений бичок-бабка завдовжки 22,7 см. Тіло в усіх бичків-бабок струнке і округле, голова - трохи подовжена, а її передня частина виглядає злегка загостреною. Перший спинний плавник невеликий, а висота другого спинного та анального плавників у напрямку до хвоста поступово знижується. Особливо сильно у бичка-бабки розвинені грудні плавники, завдяки яким він дуже моторно переслідує здобич і рятується в хвилину небезпеки. Взагалі ж ці риби плавають рідко, зазвичай на невеликі відстані та неодмінно по дну.
 
Забарвлення бичка-бабки багато в чому залежить від місця проживання. У риб, які живуть на піщаних косах і пляжах, вона яскраво-жовта, а у мешканців замулених або зарослих водною рослинністю ділянок водойм - сірувато-бура або зеленувата. З боків, майже в шаховому порядку, розкидані темні округлі плями. Під час нересту самець набуває чорного або майже чорного забарвлення. Світлою залишається тільки окантовка країв плавників.

Нерест відбувається в квітні-червні. Самка відкладає досить велику ікру, а самець запліднює її. На нього ж покладається і охорона майбутнього потомства. Бички-бабки дуже ненажерливі. Вони живляться різними рачками, водяними стоногами, личинками водяних жуків і бабок. Не відмовляються також поласувати ікрою жаб та інших риб.


Довідка

У світі відомо понад 600 видів бичків, які мешкають в морських і прісних водоймах тропічного і помірного поясів. Деякі види тимчасово оселяються в гирлах річок і лиманах з прісною або солонуватою водою. Довжина тіла цих представників сімейства окунеподібних складає від 0,7 до 50 см. Окремі види (бичок-батіг, бичок-ротань, бичок-гонець та ін.) є об'єктом промислу і любительського рибальства.

 
 
 
Морські та річкові бички
 
 
Ілюстрації:
  1. Жизнь животных. Рыбы. - Т. 4., Ч. 1. - М.: Просвещение. - 1971. - 656 с.
 
 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про бичка-бабку Ви можете тут:
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 01.07.2010 16:57
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting