PDF Печать E-mail
15.09.2010 13:23
There are no translations available.

Матеріал підготувала:
Стрілецька М.В.
м. Нікополь, Україна
Біографія

Переклад з російської: Стрілецька М.В.

 
Дресс-код по-українські

Особливості інтерпретації дресс-коду можна розглядати не лише на рівні окремої індивідуальності, а на рівні, наприклад, всеукраїнському. Якими є особливості декодування дресс-коду українцями? Більшість з експертів досить строгі і критичні в оцінці стилю одягу наших співвітчизників.

Який же він, український дресс-код, і як українці реагують на специфічні „коди” і що у відповідь на них можуть запропонувати наші дизайнери.

- Українці дуже часто overdressed (надмірно одягнені), тобто виглядають занадто переобтяженими деталями, - ділиться своїм спостереженням дизайнер Федір Возіанов. - Це провінційний шик. Мені здається, що це показник рівня культури того, хто так одягається.

Між іншим, іноді українським дизайнерам доводиться вирішувати досить непрості завдання. Федір розповідає про те, як клієнти просять його створити наряд, який би притягнув увагу тієї або іншої людини. Дресс-кодом у такому разі виступає освіта, вік, смаки, інтереси того, чию увагу слід притягнути.

- Проблеми з декодуванням, - відмічає також дизайнер Вікторія Барон і розповілає про випадок, коли на одному із заходів тільки одна пані дотримувалися дресс-коду. - Українці ще не навчилися правильно реагувати на ці речі. Багато хто намагається бути занадто яскравим. Якщо раніше в запрошеннях писали щось фіксоване, наприклад, „Black Tie” або „Cocktail”, то тепер часто пишуть просто „Nice Dress”, або „Creative Black Tie”, щоб потім не було приводу обговорювати, що мало хто дотримувався дресс-коду.

Голова оргкомітету Українського тижня моди Ірина Данілевська реагує на дресс-код завжди із задумкою. І на питання чим, на її думку, виділяється розуміння українським бомондом дресс-кода, і чи є якісь виразні особливості, стверджує:

- Я помічаю, що запрошені гості почали з великою увагою і повагою відноситися до прохання організаторів заходів придержуватися дресс-коду. Це дуже приємно, адже як би організатори не намагалися зробити шикарну програму, вибрати прекрасне місце, все-таки саме гості являються основною складовою успішності тієї або іншої акції. Коли гості, окрім гарного настрою і спілкування, ще і відповідним чином вдягнені, значить, вони включені в той формат, який запропонували організатори. Я дуже рада, що з роками люди все більше дотримуються дресс-коду. Іноді організатори йдуть на обережний крок і пропонують дресс-код, якому дуже легко і просто слідувати. Наприклад, чорно-білий дресс-код або усі в чорному. Але останнім часом почали робити сміливіші пропозиції гостям.

Я пам'ятаю, на черговій Фешн Паті, під час відкриття Українського тижню моди, ми попросили гостей вдягнутися з елементами національного костюму. Люди не просто приходили у вишиванках. Наприклад, була дівчинка у вінку з маків; були люди, одягнені з елементами українського прапора, який був інтегрований в одяг. Варто також сказати, що правильні хазяї свята, правильні організатори завжди допоможуть гостям. Наприклад, на останньому заході, присвяченому відкриттю Українського тижня моди, ми робили вечірку в стилі ретро - в стилі 20-30-х років.  Запрошенням на цю вечірку була нитка штучних перлів. Навіть той, у кого не було відповідного наряду, міг, одягнувши наші перли, відповідати дресс-коду і почуватися органічно. Є випадки, коли дресс-код - це не примха або вигадка організаторів, а відповідний момент статусу, - відмічає Ірина. - Наприклад, дресс-код „Black Tie” або „Formal”. Я думаю, що є певна категорія дизайнерів, які успішно працюють з вечірніми, урочистими сукнями і смокінгами.

Є дизайнери, які роблять дуже красиві коктейльні сукні. Дуже багато дизайнерських колекцій, особливо перші лінії, - це колекції, які підходять під стилі, для українців ще мало зрозумілі, - можливо, через наше радянське виховання - це стилі „Casual” або „Smart Сasual”. Тобто, коли йдеться про те, що ти повинен прийти ніби і зазвичай одягненим, але витіювато і цікаво. Безумовно, що дизайнерський одяг - це лідер на таких вечірках.

- У нас з розумінням дресс-коду біда зовсім, - так відповідає на питання про українську інтерпретацію дресс-коду Катерина Осадча. - Йдуть роки, а ситуація не покращується. Раніше, коли оголошували „Black Tie” - усі, як завжди, приходили в джинсах або міні-спідницях. Потім взагалі почався анекдот - чоловіки почали надівати чорні краватки, думаючи, що цей термін означає буквальний переклад. А тепер ситуація взагалі смішна: „Black Tie” оголошують на таких заходах, де його по формату і відповідно до здорового глузду не повинно бути.

Наприклад, навіщо вимагати від гостей довгих суконь і смокінгів на відкриття нового автосалону на Борщаговці? Чи ось глянсовий журнал влаштував фотовиставку в Українському будинку - до чого тут оголошувати дресс-код, який підходить для урочистих церемоній, гала-вечерь, добродійних аукціонів? Тому що тепер усі накупили суконь, метеликів і діамантів, і готові одягати усе це куди завгодно, а організатори заходів не розбираються у світських форматах та етикеті.

Втім, дизайнер Інна Новак дотримується декілька іншої думки:

- Я пишаюсь українцями, тим, як вони відносяться до свого зовнішнього вигляду. Знаходячись на конференції в Лондоні, я пішла в театр, в якому мене вразило те, як виглядають люди. У театр британці приходять в досить „вільному” одязі, з поліетиленовими пакетами, бутербродами. І на вулицях загальне враження досить пригноблююче. У нас люди приділяють багато уваги зовнішньому вигляду. І я вважаю, що це добре, тому що українці потребують красивого наряду. Ми повинні себе шанувати! - відмічає пані Новак і на завершення додає: - Бійтеся тих, хто знає точно, як вам треба одягатися, адже головним орієнтиром завжди є ваша власна індивідуальність.


Імідж українських політиків

Наші політики і чиновники стали звертати все більше уваги на свій зовнішній вигляд. Чоловіки-депутати стали ходити на засідання в костюмах, а жінки позбавилися від сільських „кохточок”... Декілька найбільш стильних політиків поділилися думками про дресс-код. Всі вони впевнені, що дресс-код обов'язковий для чиновників і політиків.

- Дресс-код визначається не нормативно, а загальною культурою і європейськими традиціями, - говорить  Ксенія Ляпіна. - Це відноситься до чиновників всіх рівнів, починаючи від підрозділів сільрад. Ніхто не вимагає, щоб голова сільради щодня приходив в іншому костюмі, на це у нього не вистачить зарплатні. Але міняти щодня сорочки зобов'язаний. Краватка теж необхідна. Для жінок в держструктурах міні-спідниці, блузи з декольте недопустимі. Хоча поки нереально, щоб в глибинці чиновниці ходили літом в колготках, в закритих туфлях і регулярно голили ноги. Що стосується народних депутатів, то вони дресс-код, в основному, дотримують, хоча депутати перших скликань могли прийти у в'язаній кофті або пляжному полотняному костюмі.

Сама Ляпіна любить брючні костюми сірих тонів, але постійно ходити в сірому вважає за неправильне.
 
 
Ксенія Ляпіна
Фото: www.unian.net  
 
- Мої тони - пастельні: блакитні, лілові. Яскраве мені не йде, була б яскравою брюнеткою, могла б надіти червоний або яскраво-бірюзовий жакет. У Європі так ходять, - говорить Ляпіна. - Тканини - натуральні, залежно від пори року тонші або тепліші: літом - шовк, льон, взимку - шерсть.
 
 
Ксенія Ляпіна
Фото: www.expert.ru 

До речі, одяг Ксенії Ляпіній підбирає кравчиха-японка на ім'я Баксун, батьки якої багато років тому переїхали в СРСР.
 
Андрій Шкіль, фішкою якого є вишиванка (їх у нього більше двох десятків), говорить, що в глибинці посадовці одягаються набагато правильніше, ніж в Києві або обласних центрах.
 
 
Андрій Шкіль
Фото: www.tymoshenko.ua  
 
- На місцях сильні радянські традиції: костюм, сорочка, краватка. А ось у великому місті молодь може собі дозволити прийти на роботу, до державної установи, в п'ятницю, в джинсах, мовляв, на Заході так прийнято. Повсюдно жінки грішать великою кількістю коштовностей: до десятка кілець на пальцях, 2-3 ланцюжки з хрестиком і кулонами на шиї і зап'ясті.

Сам Шкіль вважає за краще носити в Раду чорні або темні костюми. Вишиванки надягає, якщо передбачається важкий робочий день. І мріє, що українська сорочка з вишивкою стане частиною одягу нашого чиновника, як чоловіка, так і жінки. Але вважає, що це повинно бути добровільним.
 
Ірина Бережна віддає перевагу стильним, зручним костюмам або платтям. Кольори - традиційні: чорний, білий, сірий.
 
 
 
Ірина Бережна
Фото: polemika.com.ua
 
- Розбавляю строгий гардероб аксесуарами - це хустки, брошки. Впевнена, завжди можна виглядати стильно навіть в рамках дресс-коду, - говорить Бережна.

Ганна Герман любить натуральні тканини чорного і бежевого кольорів.

 
 
Ганна Герман
Фото: www.dsnews.ua 
 
- Мій діловий стиль - стриманий, неяскравий. Люблю натуральні тканини, а з кольорів подобаються бежевий і чорний, темно-синій. Віддаю перевагу спідницям. А взуття - без каблука. Коли надягаю свої улюблені сірі чоботи - можу встигнути зробити значно більше. У нас дуже багато гламуру. Чиновник повинен одягатися просто, стримано, із смаком і щоб не виникало дуже багато питань з приводу його заробітків.
 

 
Ганна Герман
Фото: www.focus.ua 
 
А ось Людмила Денисова любить носити плаття або сарафани. Подобаються сірий, чорний і бордо.

- Дресс-код повинен нагадувати про мораль: довжина спідниці відповідає стандартам, ніяких декольте. А що у нас? Хутра, стрази, масивні прикраси. Демонстрація ціни.
 
 
Людмила Денисова
Фото: www.unian.net 
 
Вільний стиль любить Юрій Павленко.
 
 
Юрій Павленко
Фото: www.2012.ua  
 
- Улюбленого костюма немає, адже за півроку схуд на 15 кг. Зараз оновлюю гардероб. Можу надіти джинси або светр навіть на якісь офіційні заходи, наприклад, у вихідний день.
 
 
Дизайнери радять...

Андре Тан, дизайнер:

- Зовнішній вигляд наших політиків змінився на краще. Раніше був тихий жах, - говорить дизайнер Андре Тан. - Багато хто запам'ятав правило Ів Сен-Лорана: якщо не знаєш, що надіти, краще надінь чорне. Жінки схуднули, чоловіки прибрали животи. Пані вже не експериментують з різними кольорами, халатиками, платтями в горошок або квіточку.

Про К. Ляпіну. Більше не носить волошок і жовтців. Наділа „Ескада”. Це виглядає по-європейськи.

Про А. Шкіля. Поважаю власний смак, коли чоловіки мають свої „родзинки”. Національний стиль прекрасний, але це треба розвивати, а не зациклюватися.

Про І. Бережну. Її стиль повинен бути модним діловим. Порекомендував би купити більше таких костюмів і використовувати до них хустки або шарфи.

Про Г. Герман. Одягається в стилі розкоші буржуазії. У неї прекрасні костюми від „Шанель”, „Майкл Корс”. Кольори в одній гаммі або на 2-3 півтони темніші або світліші.

Про Л. Денисову. Скромні костюми, все в стилі „Келвін Кляйн”. Елегантно, із смаком.

Про Ю. Павленко. Костюми повинні сидіти по фігурі, а краватки бути краще підібрані до сорочок.

 
Вікторія Барон, дизайнер:

- Чим вище по рівню раут, тим пані повинна собі дозволяти менше яскравих кольорів. Не варто привертати до себе надто багато уваги. Можна використовувати аксесуари. Я дуже люблю капелюхи, великі об'ємні шарфи, які мають багаторівневу структуру і які неначе знаходяться в русі. Це не просто шовковий або кашеміровий шарф, а щось динамічне, об'ємне. Добре додавати до образу цікаві сумки, можливо, у формі фруктів, неординарні окуляри, стрази. „Black Tie” - один з „найсухіших” дресс-кодів. Але також мінливий. Раніше, наприклад, жінки носили великі прикраси, а тепер усе раптово у зв'язку з економічною ситуацією перейшли на мініатюрні прикраси, які демонструють смак і елегантність, а не карати. Якщо у вас в запрошенні відмічений дресс-код „Сasual”, то ви можете одягнути або дуже строгі брюки і розкішний „верх”, наприклад, шифонову блузу або, навпаки - дуже простий „верх” і багатошарові брюки-шаровари, які обвиваються навкруги ніг.


Федір Возіанов, дизайнер:

- У випадку з „Вlack Tie” дуже важлива тканина, силует, крій. У формальному одязі важлива не кількість деталей, на яку у нас традиційно звертають надто багато уваги, а зовсім інші речі. Силует, якість тканини, правильний крій, наскільки відкрито тіло, як воно відкрите і як це виглядає. У випадку з коктейльною сукнею (дресс-код „Сocktail”) можна бути сміливішим і навіть дозволити собі бути яскравим. У випадку з „Сasual” поле для фантазії ще ширше. Але варто пам'ятати, що одяг - це певне самовираження, яке оточення може прочитати. І іноді це буває така нісенітниця.. В цілому ж, якщо людина смілива, то не варто стримуватися, треба одягатися так, як ти себе почуваєш. У рамках. Чи порушуючи їх - колись перша жінка одягнула брюки.


Галина Науменко, професійний протоколіст:

- Ідеальний дресс-код політика або чиновника складається з безлічі нюансів, - говорить Галина Науменко, яка все життя присвятила вивченню мистецтва протоколу. Не дивно, адже вона була знайома з Маргарет Тетчер, Мадлен Олбрайт, Франсуа Міттераном. Її палець прикрашає каблучка, яку подарувала Індіра Ганді. Королева Швеції Сільвія подарувала золоту брошку. Англійська принцеса Ганна презентувала свій портрет з підписом.

Ось що розповідає Галина Науменко про правила протоколу:

- Сьогодні багато чиновниць нагадують дівчат легкої поведінки. Коли заходжу в міністерство або іншу держустанову і бачу таку жінку, завжди питаю: „Чому замість спідниці ви наділи краватку вашого чоловіка?”. На жаль, багато офіційних осіб забули про те, що таке професіоналізм. Зовнішній вигляд людини розповідає про його внутрішню систему цінностей. І хоча ера малинових піджаків закінчилвсь, порядку більше не стало. Чоловікам слід пам'ятати про закон психології: коли його зустрічають, то дивляться на взуття. Під рукою бажано мати губку для туфель. Чоловік повинен пахнути свіжістю, а не шкарпетками. Сорочка повинна бути не тільки чистою, але і новою - не запраною. Добрий смак демонструють шпилька для краватки, запонки, годинник. Небагато парфумів. І ще один важливий нюанс: шкарпетки повинні бути в тон взуття і достатньо довгими, щоб не оголяти ноги, коли чоловік кладе ногу на ногу.

Поведінка, як і одяг, повинні бути узгодженні з ситуацією. Вибираючи прикраси, зверніть увагу на золото, срібло або хорошу біжутерію. А ось діаманти для дівчини до 30 років - моветон. Відомий стиліст Едіт Хед говорила: „Сукня повинна облягати, щоб показати, що ви жінка, і бути достатньо вільною, щоб показати, що ви леді”. Тому замість брюк - спідниця, причому класична довжина міні - до коліна. Взуття на високих підборах не рекомендується носити цілий день, оскільки це дуже стомлює. Оптимальна висота підборів - 3-6 см.

На думку Галини Науменко, дресс-код не порушує індивідуальності людини, а просто дає стандарти.

- Свій стиль можна виразити прикрасами, костюмами, шарфами. Так, екс-держсекретар США Мадлен Олбрайт використовувала аксесуари, як зброю. Якщо вона надягала брошку у вигляді орла, це був знак - сперечатися марно.Довідка

 • „White Tie, Ultra formal” - біла краватка. Найформальніший чоловічий костюм для парадного випадку.
Можливі заходи: вечірній прийом у президента (країни, компанії), одруження (як своє, так і друга), вручення нагород і тому подібне.

Одяг для чоловіків - фрак з білою краваткою-метеликом, лакові туфлі, бажано білі рукавички. Не переплутайте і не надіньте жилет і краватку чорного кольору, в ній ви будете схожим на офіціанта.

Одяг для жінок - вечірня сукня, рукавички (бажано до ліктя), туфлі на каблуках, невелика вечірня сумочка. Неприпустимим вважається розпущене волосся, біжутерія, голі руки.

 • „Black Tie, Cravate noire, Tuxedo” - чорна краватка.
Можливі заходи: прем'єра в театрі, офіційний вечірній прийом і тому подібне.

Чоловічий варіант - смокінг.

Жіночий варіант - сукня для коктейля (коротка нарядна сукня для прийомів в другій половині дня) або довга вечірня сукня. Допустима біжутерія і відсутність хутра.

 • „Black Tie Invited” - чорна краватка вітається.
Можливі заходи: корпоративна або сімейна урочистість, звана вечеря, коктейль і тому подібне.

Одяг для чоловіків - доцільно надіти смокінг.

Одяг для жінок - сукня для коктейля, костюм, довга сукня.

 • „Black Tie Optional” - чорна краватка не обов'язкова.
Можливі заходи: корпоративна або сімейна урочистість, звана вечеря, коктейль і тому подібне.

Одяг для чоловіків - смокінг можна замінити темним костюмом з краваткою.

Одяг для жінок - сукня для коктейля, нарядний костюм, окремі варіанти одягу, що не складають комплекту.

 • „Creative Black Tie” - чорна краватка, творчий підхід.
Можливі заходи: корпоративна або сімейна урочистість, звана вечеря, коктейль і тому подібне.

У виборі чоловічого наряду передбачається більший простір для формального костюма, допустимі модні новинки, нетрадиційні кольори і аксесуари.

Для жінок - довга або коротка сукня, вечірній комплект. Ідеальний варіант - вишита пайетками спідниця і светр з кашеміру.

 • „Cocktail Attire” - коктейль.
Можливі заходи: корпоративна або сімейна урочистість, звана вечеря, коктейль і тому подібне.

Одяг для чоловіків - темний костюм.

Одяг для жінок - особлива коротка сукня для коктейля.

 • „Formal” - формальний вечірній захід.
Означає приблизно теж, що і „Black Tie”. Іноді мається на увазі творчий підхід до вибору одягу, тобто можливе використання модних деталей і оригінальних аксесуарів.
 
 • „Semi Formal” - напівформально.
Вибір для чоловіків - білі сорочки і краватки. Проте на неформальну вечірку можна надіти спортивний піджак, поверх тонкого джемпера, при цьому брюки (джинси) мають бути іншого кольору.

Жінкам переважно надіти сукню для коктейля (ідеальний приклад, маленька чорна сукня). До 20:00 допустимий нарядний костюм, наприклад, світлий брючний костюм, або денне сукня.

 • „А5" (After five) - після п'яти. Зазвичай цей дресс-код може доповнюватися (наприклад, „А5 Formal"), якщо додатково нічого не вказано, то "A5" прирівнюється до коду „Cocktail ".
Можливі заходи: корпоративна або сімейна урочистість, звана вечеря, коктейль і тому подібне; будь-які заходи, що починаються після 17:00 і до 20:00.

Одяг для чоловіків - костюм, але необов'язково діловий, можливий варіант без краватки, сорочка кольорова, текстурована або з малюнком.

Одяг для жінок - недовга сукня, нарядний костюм з брюками або спідницею.

 • „A5c" (After five) - невимушений вечірній стиль.
Можливі заходи: будь-які заходи, що починаються після 17:00 і до 20:00.

Одяг для чоловіків - модний одяг популярних марок, а також дизайнерські речі, hand-made (ручна робота). Якщо складно підібрати відповідний наряд, можна надіти діловий костюм з цікавою сорочкою або джинси і піджак вільного крою.

Одяг для жінок - одяг модних брендів, жіночний костюм, актуальна денна сукня.

 • „Casual” - вільний стиль одягу.
Можливі заходи: напівофіційні корпоративні заходи, наприклад, виїзд на природу, відвідування ресторану або клубу і тому подібне.

Слід враховувати характер заходу, але, безумовно, краще одягнутися стримано і елегантно, чим занадто демократично. Якихось спеціальних вимог не існує.

Окрім вказівок з приводу форми одягу, на запрошеннях можна знайти і інші умовні знаки. Серед них можуть зустрітися такі позначки:

S.t. (Sine tempore) - точно, вчасно, без запізнення.
C.t. (Сum tempore ) - із запізненням не більше ніж на чверть години.
R.S.V. P. (Response Sil Vous Plait) - прохання відповісти.Джерела:
www.allnice.info
www.day.kiev.ua
www.segodnya.ua

 
На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про діловий етикет:
 
 
Обновлено 05.01.2011 17:53
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting