PDF Друк e-mail
История Никопольщины - Современный Никополь

Мальована Т.Г.
Завідуюча відділом науково-просвітньої роботи
Нікопольського краєзнавчого музею
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 
Орджонікідзівський народний історико-краєзнавчий музей ім. Занудька М.А.
(м. Орджонікідзе, Нікопольський район)

Кожному з нас властива цікавість до минулого землі, на якій живемо. І найчастіше це є потребою нашої духовності. Потреба якомога більше дізнатись про навколишній світ, пізнати його велич і красу, людей, що жили і творили безсмертну історію рідного краю, ще - лишити щось по собі на згадку прийдешнім поколінням. Саме таке бажання одного спекотного літнього дня виникло у місцевого журналіста редактора газети "За марганець" Миколи Андрійовича Занудька.

Відтоді його помисли і прагнення спрямувались на те, щоб зібрати і зберегти як найбільше речових пам'яток історії та культури наших пращурів. За допомогою любителів-краєзнавців Д.Я. Бондаренка, геолога Г.П. Фоменка, пенсіонерів І.А. Андріашина, О.М. Міненка, заступника керуючого рудником Д.С. Дем'яненко, кінотехніка Г.А. Дерев'янка, фотографа Ф.М. Новичкова починає створюватись фонд для майбутнього музею. І у грудні 1967 року невелике приміщення  редакції газети "За марганець" перетворилось і в архів, і в сховище.

Так у 1967 році був створений Орджонікідзівський народний історико-краєзнавчий музей ім. М.А. Занудько. У 1969 році музею надано ім’я «народний».

Розташований музей у п’яти залах загальною площею 220 м2, нараховує 2 770 експонатів. Рада музея складається з 15-ти чоловік, ветеранів війни, Почесних громадян міста, істориків та краєзнавців. 

"Чим міцніші зв'язки з культурою, тим більшого можна чекати від людини, як від громадянина, свідомого творця матеріальних і духовних цінностей, патріота", - це слова міського голови Цупрова Івана Івановича.

Спливуть роки, з’являться нові покоління, а музей буде продовжувати знайомити нас із минулим. Бо тут, у скарбниці духовної культури, ми вчимося любити й шанувати рідний край, його мешканців, творців промислової слави регіону, країни.

"Пам'ятайте, настане час, багато різних установ ліквідуються, а музей - ніколи. Музеї існуватимуть  вічно, бо вони показуватимуть майбутнім поколінням, чим людство в своїй творчості було і чим  воно стало", - казав Д.І. Яворницький.

…Дійсно, велика мудрість міститься у народному прислів'ї: "Краще один раз побачити, ніж сто разів почути", адже наочний приклад навряд чи можна порівняти з чиїмись розповідями. Саме тому значимість музею для міста та його мешканців важко переоцінити, і особливо - для підростаючого покоління. Бо тут, у перлині  духовної культури, вони вчаться любити й шанувати рідний край, його історію та творців.

Експозиція залу починається з історії створення музею. На меморіальній дошці викарбувано: «Орджонікідзевський історико-краєзнавчий музей засновано з ініціативи любителів-краєзнавців при активній допомозі міського комітету КП України, міськвиконкому, підприємств міста на честь 50-річчя утворення Радянської України. Грудень 1967р.».

На іншій меморіальній  дошці читаємо: "Колегія Міністерства культури УРСР за заслуги у створенні експозицій і проведення масово-політичної роботи серед населення присвоїла Орджонікідзевському музею на громадських засадах почесне імення "Народний музей". Липень 1969 р.", а з 1993 року міський народний історико-краєзнавчий музей носить ім' я М.А. Занудька.

У музеї проводяться виставки робіт з образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва учнів шкіл, вихованців Будинку творчості та юнацтва. Постійно ведеться робота з пошуковими групами, які збирають цікавий матеріал з історії рідного міста, його жителів.

До кожної історичної події проводяться тематичні екскурсії, зустрічі, виставки, уроки мужності та народознавства.

Не зменшується інтерес до вивчення та дослідження історії міста. Члени ради музею: Мішина Л.А., Череп А.І., Гопенко П.О., Алейніков П.Л., Казарін Л.А., Костецький С.В., Шаповал П.П., Меркулова І.В., Щербина Г.С., Жерносік О.Г., Жерносік Л.Г., Єршова Н.Ф., Ю.Д. Середа, В.І. Алтухов, М.О. Баршунін допомагають працівникам музею знаходити цікаві матеріали. Музей поповнюється новими експонатами, оформлюються нові експозиції, котрі відображатимуть правдиву історію рідного краю.

Підтвердженням цьому є відкрита нова експозиція "Спортивна гордість нашого міста" - ініціатором якої є Череп А.І. і Алтухов В.І.

Історія міста Орджонікідзе має багато пам'ятних віх: створення гігантського гірничо-збагачувального комбінату з його величезною інфраструктурою з видобутку окисних і карбонатних марганцевих руд, будівництво плавального басейну на 50 метрів союзного значення, зони  відпочинку на відпрацьованих кар'єром площах після їхньої рекультивації, створення на рекультивованих землях заказника "Богданівський".
 
Але найбільшою пам'яткою, яка прославила місто Орджонікідзе, стала знайдена всесвітньо відома знахідка (під час розкопок кургану Товста могила археологом Б.М. Мозолевським 36 років тому) - золота Пектораль.

Пектораль - це дорога цінна металева нагрудна прикраса, що її носили як ознаку влади фараони, єврейські первосвященики, римські сановники.

Пектораль була виготовлена із золота 958 проби, сягала 30,6 см у діаметрі й важила 1 150 грамів. Пектораль у IV ст. до н.е. Робота майстрів викликає захоплення. Мозолевський сам розгадав таємницю Пекторалі: то не просто нагрудна прикраса скіфського царя, а символ нового року, який скіфи святкували навесні, коли пробуджувалася природа.

У музеї сім залів, експонати яких розповідають про історію рідного краю від часів первісно общинного ладу до сьогодення. Наприклад: є зали "Скіфи Придніпров'я", "Трудової слави Орджонікідзевського ГЗК", «Зал бойової слави», «Природа рідного краю». Останній представлений більш ніж сотнею експонатів. Є зала, в якій бачимо фрагменти з життя української сім'ї, також є зала, в якій знаходяться свідки грізних років ВВВ на нашій землі - речі, фотографії, документи.

У музеї проводяться виставки робіт з образотворчого мистецтва та декоративно-прикладного мистецтва учнів шкіл, вихованців Будинку творчості дітей та юнацтва.

На базі муею проводиться робота з пошуковими групами, які збирають цінний матеріал з історії рідного міста, його жителів. Активно музей працює з шкільними музеями міста, Нікопольським краєзнавчим музеєм.

При плануванні роботи враховуються інтереси населення міста, календар знаменних і пам'ятних дат, як міста, так і держави в цілому. Вся робота працівників музею носить культурно-освітній характер і спрямована на культурний розвиток, особливо дітей та юнацтва, відповідає гострим проблемам сучасності, відродженню духовності, історії та культури українського народу, вихованню любові та пошани до рідного краю, держави, поваги до рідної мови, збереженню історико-культурних цінностей.

Велика робота проводиться по вшануванню ліквідаторів Чорнобильської трагедії.
 
Працівники музею прикладають максимум зусиль, щоб їх робота носила змістовий доступний інформаційно-цікавий характер.
 
Спливуть роки, з'являться нові покоління. Експонати  музею розкажуть і їм історію краю подніпровського від давнини і до їх сьогодення…
 
Директор Орджонікідзівського народного історико-краєзнавчого музею ім. Занудька М.А. Жежеріна Т.І. 
 
Музей знаходиться за адресою:
 
вул. Пушкіна, 8,
м. Орджонікідзе,
Нікопольський р-н,
Дніпропетроська обл.,
53304
 
т. (05667) 4-31-09
 
Ласкаво запрошуємо до музею! 
 
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про історію Нікопольщини:
 
 
 
, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting