![]() |
![]() |
![]() |
30.04.2009 15:19 | |||
There are no translations available.
Тороп С.О. Малюнок автора Матеріал надано в авторській редакції
Їжачі голівки (Sparganium)
![]() У часи Дніпровських плавнів на Нікопольщині зустрічалося відразу два представника цього роду – їжача голівка розгалуджена (Sparganium negkectum) і їжача голівка проста (Sparganium simplex). Обидві рослини прикрашали собою мілководдя, береги різноманітних водойм та болота. Вони були звичайними багаторічними травами Конських і Базавлуцьких плавнів, запилювалися за допомогою вітру, а їх плоди (горішки) містилися у твердіючих кулястих голівках, які нагадували згорнувшихся у клубочок їжачків.
Але ці рослини всеж-таки не в усьому були схожі. Висота їжачої голівки розгалудженної – 30-150 см, простої – 30-70 см. У першого виду стебло зверху розгалуджене, ширина листя до 3 см, суцвіття сильно гіллясте (на кожній гвлці 1-10 чоловічих і багаточисельні жіночі голівки); у другого – просте стебло, ширина листя 1-2 см, просте суцвіття (4-9 чоловічих і 3-6 жіночих голівок).
![]()
Розповсюдження їжачіх голівок у часи Дніпровських плавнів (XIX-поч. ХХ ст.)
Після будівництва Каховського водосховища обидві рослини у нашій місцевості стали досить рідкісними. Це можна пояснити як зміною клімату, який за останні 25-30 років став більш посушливим, так і зникненням більш ніж 90% водойм, де колись росли „фантастичні” квіти.
![]()
Фото: www.hlasek.com
![]()
Фото: www.ubcbotanicalgarden.org
![]()
Фото: www.plantsystematics.org
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про їжачі голівки Ви можете тут:
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
|
|||
Обновлено ( 11.11.2009 16:31 ) |