PDF Печать E-mail
30.04.2009 15:19
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції 

 

Їжачі голівки (Sparganium)  
 
Письменники-фантасти створюють загадкові далекі світи, населяючи їх дивовижними рослинами та тваринами. Звичайно, за усіма законами жанру, вони повинні відрізнятися від  земних, вражаючи космічних першопроходців своїми формами і розмірами. Уявіть собі невідому вологу планету, на широких водяних просторах якої ростуть гігантські рослини, прикрашені великими колючими квітами кулястої форми. Хоча таких зелених велетнів ви ніде не зустрінете на Землі, але їх зменшені копії можна побачити навіть на наших водоймах. Мова йде про представників роду їжача голівка, який нараховує до 20 видів, поширених у північній півкулі, Австралії та Новій Зеландії.

У часи Дніпровських плавнів на Нікопольщині зустрічалося відразу два представника цього роду – їжача голівка розгалуджена (Sparganium negkectum) і їжача голівка проста (Sparganium simplex). Обидві рослини прикрашали собою мілководдя, береги різноманітних водойм та болота. Вони були звичайними багаторічними травами Конських і Базавлуцьких плавнів, запилювалися за допомогою вітру, а їх плоди (горішки) містилися у твердіючих кулястих голівках, які нагадували згорнувшихся у клубочок їжачків.

Але ці рослини всеж-таки не в усьому були схожі. Висота їжачої голівки розгалудженної – 30-150 см, простої – 30-70 см. У першого виду стебло зверху розгалуджене, ширина листя до 3 см, суцвіття сильно гіллясте (на кожній гвлці 1-10 чоловічих і багаточисельні жіночі голівки); у другого – просте стебло, ширина листя 1-2 см, просте суцвіття (4-9 чоловічих і 3-6 жіночих голівок).
 
 
Розповсюдження їжачіх голівок у часи Дніпровських плавнів (XIX-поч. ХХ ст.)
 
Після будівництва Каховського водосховища обидві рослини у нашій місцевості стали досить рідкісними. Це можна пояснити як зміною клімату, який за останні 25-30 років став більш посушливим, так і зникненням більш ніж 90% водойм, де колись росли „фантастичні” квіти.
 
 
Фото: www.hlasek.com
 
 
Фото: www.ubcbotanicalgarden.org

 
Фото: www.plantsystematics.org

 

 

Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про їжачі голівки Ви можете тут:

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено ( 11.11.2009 16:31 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting