02.07.2009 14:36 | |||
There are no translations available.
Тороп С.О. Біолог м. Нікополь, Україна Біографія Малюнок та карикатура автора Фото: Рудоманова О.Є. Матеріал надано в авторській редакції
Жаба озерна (Rana ridibunda)
- Тату, чому у Каховському водосховищі влітку вода зелена?
- Це, мабуть, жаби від спеки танути починають...
Ця почута мною біля дитячого пляжу розмова, безумовно, стосувалася жаби озерної – найбільш чисельного виду земноводних Нікопольщини. Безліч цих істот населяли водойми Дніпровських плавнів, безліч їх і сьогодні мешкає по усьому Каховському водосховищу та дрібних наших річках і озерах. Тому, без сумніву, не потрібно навіть позначати на спеціальній мапі місця розповсюдження цього виду. Жаби озерні усе життя зберігають вірність своїй рідній водоймі, полюючи на березі за комахами та пірнаючи в воду у разі будь-якої небезпеки. Вони чудово відчувають себе у водах нашого, м’яко кажучи, не зовсім чистого рукотворного моря. Знахідки бідолашних тварин із кількома „зайвими” парами ніг (Олексіївська затока, липень 2006 року; центральний пляж, серпень 2008 року) красномовно свідчать про стан нашої екології.
Жаба озерна – найбільша наша земноводна істота. Вона досягає значних розмірів – 10-12 см. Зустрічаються навіть жаби з довжиною тіла 15-17 см (Новопавлівка, район м. Нікополя, 1990, 1999, 2003, 2005, 2006, 2007рр.). Виглядають вони завжди так, ніби їх призвали до армії та одягли у маскувальну уніформу із зеленими, оливковими, бурими та чорними плямами. Черево має світлий відтінок, хоча й вкрите чорними плямочками. Ці жаби можуть жити і на суші, але далеко від води все одно не віддаляються. Голос жаби озерної – „уорр-уорр”, проте досить часто вони можуть кричати і як ставкові – „ке-ке-ке” та „коакс-коакс-коакс”. Хорові співи цих тварин, які ведуть як денний, так і нічний спосіб життя, не рідкість.
Спостереження жаби озерної у водах Каховського водосховища. м. Нікополь. 2009 р.
Після зимівлі жаби озерні з’являються в березні, а період розмноження у них досить тривалий і закінчується тільки влітку. Самка відкладає ікру грудками. Кількість ікринок коливається від 4000 до 9000. Менш ніж через 1 тиждень з’являються пуголовки, які за 3-4 місяці перетворюються на молодих жаб.
Їжа жаби озерної дуже різноманітна. Це, насамперед, різні безхребетні – жуки, мурахи, павуки, цвіркуни, мухи, голі гусениці, таргани, черв’яки , молюски. Живляться ці ненажери й набагато більшою здобиччю – маленькими рибками, землерийками, молодими полівками, ящірками та вужами, пташенятами... Поїдають вони навіть своїх братів-земноводних: як пуголовок і жабенят, так і більш дрібних жаб. Серед їх головних ворогів – звичайний та водяний вужі, хижі птахи. А також люди, що вбивають жаб без будь-якої на те потреби!
В жовтні жаби озерні мігрують у більш глибокі водойми, які не промерзають до дна та незабаром ховаються на зимівлю, що триває до кінця березня.
Фото: www.photosight.ru
Фото: www.elvenpaws.livejournal.com
Фото: www.fotki.yandex.ru
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про жабу озерну Ви можете тут:
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
|
|||
Обновлено ( 21.01.2010 16:01 ) |