04.09.2009 10:28 | |||
There are no translations available.
Тороп С.О.
Біолог м. Нікополь, Україна Біографія Малюнок автора Матеріал надано в авторській редакції
Ропуха сіра (Вufo bufo)
Представники людського племені, зазвичай, не відчувають до жаб симпатії - неприваблива бородавчаста шкіра, голос, що більше змахує на собачий гавкіт... А скільки безглуздих історій про зараження від жаб бородавками мені доводилося чути! Насправді, шкірні залози жаби, дійсно, виділяють отруйну речовину, але зовсім не для зараження людини бородавками, а в цілях захисту нешкідливої істоти від ворогів. До останніх з повним правом можна віднести гадюку і, на жаль, людину, особливо віруючу в казки про бородавки і інші, наслані жабами, напасті.
Жаба сіра - досить велика істота (довжина тіла до 17 см), що веде нічний спосіб життя і яка ховається від денного світла у вологих місцях. Велика любителька трав'янистих чагарників найчастіше вважає за краще селитися у вологих лугах, на полях і городах, в садах і парках.
В кінці березня сірі жаби виходять з своїх зимових притулків і прямують до найближчих водоймищ для розмноження. Кожна самка відкладає 1200-6800 ікринок. Ікра у вигляді двох слизистих шнурів (у них ікринки розміщуються рядами), завтовшки з олівець, намотується на підводні рослини. Через 2-3 тижні з'являються маленькі чорні головастики, які через 2-2,5 місяці перетворюються на молодих жаб.
В цілях захисту від супротивника, намагаючись зломити його бойовий дух, сіра жаба стає на ципочки, роздувається і вигинає спину. Улюблена їжа сірих жаб - черв'яки, павуки, жуки, оси, представники практично всіх видів комах, серед яких не мало шкідників садів і городів. Лише метеликів вони не дуже люблять - пилок, що обсипається з крил, ускладнює ковтання. В середині осені сірі жаби залягають в сплячку у віддалених від води сухих місцях. Найчастіше їх зимовими притулками служать ями з опалим листям, корчі, кинуті нори гризунів. За часів Дніпровських плавнів сірі жаби мешкали лише по долинах Дніпра і Старого Дніпра. Після будівництва Каховського водосховища місця, де нерестилися сірі жаби, були залиті водою. Часті підняття і опускання рівня води в штучному водоймищі опинилися для них згубними. Річ у тому, що ці істоти дуже прив'язані до рідних місць і вважають за краще використовувати для нересту одні і ті ж водоймища. Ті місця, де весною жаби спокійно відкладали ікру, незабаром виявлялися далеко від води, що приводило до масової загибелі ікри і пуголовків. З цієї причини жаба сіра зустрічається у нас дуже рідко.
Фото: www.farm1.static.flickr.com
Фото: www.naturephoto-cz.eu
Фото: www.farm2.static.flickr.com
Фото: www.natureinfinland.com
Фото: www.hlasek.com
Фото: www.commanster.eu
Фото: www.commanster.eu
Фото: www.zims.isis.org
Фото: www.portal.isis.org
Фото: www.club100.net
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися біьше про ропуху сіру Ви можете тут:
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
|
|||
Обновлено ( 26.12.2010 16:42 ) |