PDF Печать E-mail
20.09.2009 14:10
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Синиця велика (Рarus major)

Синиця велика – найбільша з наших синиць (розміром більше горобця), яку часто, особливо взимку, можна побачити по сусідству з житлом людини. Її легко впізнати по яскраво-жовтих грудях з подовжньою чорною смугою, яка, спускаючись з чорного горла, ніби довга «краватка» (у самок вона коротша) додає птахові вельми інтелігентну зовнішність. Інші «особливі прикмети» синиці великої: чорна (з металевим блиском) голова, яскраво-білі щоки, оливково-зелена спина. Оселяється вона усюди, де є дерева. За часів Дніпровських плавнів ці птахи зустрічалися у нас скрізь. Повсюдно вони зустрічаються в промисловому Нікополі і сьогодні.

Весняну пісню самців синиці великої неможливо сплутати ні з якою іншою: «Ци-ци-фі, ци-ци-фі, ци-ци-фі» або «Ци-фу, ци-фу» (повторюється багато разів). Своєрідні позивні цих птахів (дзвінка трель, що закінчується тріском) звучать як: «Синь-синь-синь!» або «Пінь-пінь-пінь-пінь-пінь-тарррра».

Своє гніздо синиця велика ховає в дуплі. Деякі синиці можуть влаштовувати його також  у старих шпаківнях, в тріщинах будинків, в старих гніздах великих птахів, а іноді навіть в норах. Мені відомий навіть випадок, коли синиці звили гніздо у покинутій поштовій скриньці. У якості будівельного матеріалу вони використовують корінці, всілякі травички, мох. Потім гніздо ретельно вистеляють шерстю та пір'ям. Зазвичай у цих птахів буває 2 кладки. Перша кладка – 10-14 (іноді 15) білих, з червоно-коричневими плямами, яєць (в кінці квітня).
 
Менш ніж через 2 тижні з'являються пташенята, які через 3 тижні залишають гніздо. Синиця велика  -  дуже рухомий птах. Те, як вона під час пошуку їжі підвішується вниз головою або спиною, дозволяє впізнати її на значній відстані. У теплу пору року синиця харчується комахами і павуками, взимку – насінням рослин.
 

Довідка
 
Як змайструвати будиночок для синички

Синиці — типові дуплогнездники, які грають до того ж важливу роль в знищенні величезної кількості шкідливих комах. Такими простими заходами, як вивішування штучних гнізд і зимова підгодівля, можна добитися значного збільшення їх поголов'я, що неминуче допоможе в боротьбі із садовими шкідниками. У синичники охоче йдуть переважно велика синиця і лазорівка. Обидва види займають будь-яке запропоноване їм житло, як видовбане в стовбурі дерева, так і сколочене з дошок. Перше - дуплянка - найближче до природного дупла. Дах його, виготовлений з дошки, повинен легко зніматися, відсовуватися або відкидатися, щоб можливо було час від часу проводити чищення. Виробництво таких гніздовій - справа досить трудомістке; до того ж, якщо колода заздалегідь не була достатньо висушена, дуплянка зазвичай вже наступного року дає тріщини. Набагато простіше змайструвати синичник з дошок (якість деревини не має істотного значення, тому можна скористатися і відходами деревообробки). Важливо тільки, щоб були сколочені щільно, і не залишалося щілин, а дно вставлене всередину, щоб при зливному дощі в гніздо не затікала вода. На випадок, якщо вода все ж таки потрапить всередину, в дні слід просверлити два-три невеликі отвори. Кришка, як і у дуплянки повинна бути знімною або такою, що відкидається.

Вхідний отвір (вічко) прорізається у верхній третині синичника в центрі або в кутку. Природна його форма кругла, але багатьом птахам не заважає і квадратний отвір. Не рекомендується приробляти перед входом жердинку, оскільки вона тільки заважає птахам влітати в гніздів'я, а також може допомагати хижакам добиратися до яєць і пташенят.
Ззаду або збоку до синичника слід прибити планку, за допомогою якої він кріпиться потім на стовбурі дерева або підвішується до гілки.

Гніздів'я для лазорівок та інших дрібних птахів повинні мати: дно 12x12 см, висота 20 см, діаметр вхідного отвору 26 мм і розвішується на висоті від 1,5 до 5 метрів. Горобець при всьому бажанні не займе їх, із-за дуже малого вічка.

Для великої синиці знадобиться будиночок приблизно таких же розмірів або на 5 см вище, але з вхідним отвором діаметром від 32 до 35 мм. Тут поселяються також інші види синиць, мухоловки-білошийки та строкаті мухоловки, іноді піщухи та горихвістки. У садах займають ці гніздів'я і горобці. Проте, велика синиця не з полохливих. У разі потреби вона просто «виживає» непрошеного квартиранта і, викинувши його гніздо, будує власне з моху.

 
 
Штучні гніздів'я (дуплянки):  1,2 — загальний вигляд, 3 — в розрізі
 

 
 
 
 
 Фото: www.naturephoto-cz.eu
 
 
 Фото: www.upload.wikimedia.org
 
 
 Фото: www.farm1.static.flickr.com
 
 
 Фото: www.img12.nnm.ru
 
 
 Фото: www.hidephotography.com
 
 
 Фото: www.images.google.com.ua
 
 
 Фото: www.nature.com
 
 
 Фото: www.images.google.com.ua
 
 
 Фото: www.chornobyl.in.ua
 
 
 Фото: www.gardensafari.net
 

 
  Фото: www.zoldklub.hu
 
 
Голос синиці великої:    
 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про синицю велику Ви можете тут:
 
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено ( 15.12.2010 17:30 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting