PDF Печать E-mail
04.02.2010 16:27
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Лин (Tinca tinca)

Високе тіло линя покрите шаром слизу і дуже дрібною лускою різних відтінків. Її колір залежить від води, грунту і житла риби. У ставках з мулистим дном нерідко зустрічаються лини майже чорного кольору, а їх родичі, які живуть в річках і озерах, найчастіше мають таке забарвлення: спина – темно-зелена, боки – жовті або золотисто-жовті, черево – сіре. Рот у линя маленький, звернений до верху, забезпечений 2 маленькими вусиками, які знаходяться у його куточках. Плавники завжди темно-сірі, а очі маленькі і червоні. Довжина тіла цих риб рідко перевищує 50 см, а їх звичайна вага 600-800 г (іноді до 2-2,5 кг).

Звичайні житла линя – затоки річок, протоки із слабкою течією, озера і ставки, зарослі по берегах очеретом, рогозою і осокою. У всіх водоймищах він віддає перевагу замуленим, тихим і трав'янистим місцям, ведучи малорухливий спосіб життя і завжди тримаючись біля дна. Ці риби не утворюють зграї, живуть і харчуються поодинці. Риючись у мулі, вони здобувають мотиля і личинок інших комах. Лини також обожнюють молоді пагони водних рослин. Вранці і увечері їх легко виявити по ланцюжку повітряних бульбашок, які з'являються на поверхні води. У теплу погоду після дощу вони, як правило, піднімаються до поверхні водоймища.

Нерест починається в другій половині травня – на початку червня, при прогріванні води до 19-2оС. Нереститься лин біля водяної рослинності, відкладаючи в середньому 300-400 тис. ікринок. Часто вони стають бажаною їжею для інших риб, різноманітних птахів і комах. У другій половині жовтня – на початку листопада лин заривається в мул і до весни впадає в сплячку.

У часи Дніпровських плавнів лини мешкали в притоках Дніпра і озерах, розташованих неподалік від річок. Особливо багато, за розповідями старожилів, їх мешкало в Яєчному озері. Після затоплення Дніпровських плавнів ці риби на Нікопольщині практично зникли.


Цікаві факти

У риб, ведучих донний спосіб життя, тіло зазвичай сплюснуте зверху вниз. У річкових риб, що тримаються на течії (вусаня, жереха і ін.) переважає веретеноподібна форма тіла. Вона дозволяє їм легко долати бистрину і плавати, довго не втомлюючись. А у риб, які мешкають на тиховодді (коропа, ляща, карася), тіло стисле з бокам. Така форма тіла полегшує пересування серед водних рослин і допомагає їм повертатися у вертикальній площині.

 
 
Фото: N. Sloth
 
 
Фото: N. Sloth
 
 
 Фото: N. Sloth
 
 
 
Фото: Pavel Kotrc

 

Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про линя Ви можете тут:

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено ( 04.02.2010 17:11 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting