PDF Печать E-mail
03.05.2011 14:46
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції
 
Мухоловка сіра (Muscicara striata)

Серед численних мешканців пташиного царства Дніпровських плавнів цього птаха можна було упізнати по характерній поведінці. Мухоловка сіра дуже любить сидіти на якій-небудь сухій гілці, "стовпчиком", зрідка смикаючи крилами і хвостом. Час від часу вона злітає в повітря і хапає комах, які пролітають мимо. При цьому птах видає характерне клацання дзьобом. Упіймавши здобич, мисливець повертається на своє колишнє місце, знову займаючи звичну позу. Мухоловка сіра - невеликий птах, розмір тіла якого не перевищує 12-14 см.

Верх тіла у неї буро-сірий, з темними смужками на голові, а низ - білуватий. З давніх часів мухоловка сіра часто гніздиться по сусідству з людиною. Цей птах дуже боїться холодів і відлітає зимувати ще у кінці вересня - на початку жовтня в Екваторіальну і Південну Африку. У рідні краї вона повертається у кінці квітня - на початку травня. У природі мухоловка сіра любить селитися у світлих лісах з кущами і зручними для гніздування місцями - дрібними дуплами, тріщинами в корі. У місті вона часто мешкає в парках, скверах, садах.

У міських умовах цей птах може влаштувати гніздо на електророзподільному щиті, за наличником вікна, на виступі балки, під покрівлею сараю, на підвіконні. Своє гніздо велика любителька мух споруджує з корінців, стеблинок, тоненьких невеликих гілочок і моху, вистилаючи його рослинним пухом, шерстю і пір'їнками. Кладка складається з 4-6 зеленуватих, з коричневими плямочками яєць (у кінці травня). Самка насиджує їх впродовж 12-14 днів. Батьки вигодовують пташенят комахами, приносячи їх по одному на кожен приліт.

Приблизно через 2-2,5 тижнів пташенята покидають гніздо. Пісня мухоловки неголосна. Вона складається з різких, часто повторюваних звуків: "Тсить-тсить-тсить". Трапляється, що закликаючи самку, самець може вдаватися до співу цілими днями. Живляться мухоловки усіма комахами, з якими вони тільки можуть впоратися в повітрі. Найбільшу перевагу вони, звичайно ж, віддають мухам.
 
 
 
Місця гніздування мухоловки сіркою у часи Дніпровських плавнів (ХІХ - початок ХХ ст.)

Мухоловка сіра гніздилася в усіх куточках Дніпровських плавнів. Цей птах і сьогодні зустрічається по усьому Нікополю і Нікопольському району. У 2009 році в Нікополі був відмічений випадок гніздування мухоловки сірої на підвіконні житлового будинку (у районі Новопавловки). У 2010 р. парочка цих птахів звила гніздо на балконі багатоповерхового будинку (вул. Шевченка).

Цікаві факти
  • Гнізда мухоловки сірої не раз знаходили навіть на платформі лампочки, прямо над входом до сільського будинку.
  • Одноденний раціон родини мухоловки сірої складає більше 500 комах.

 
 
 
 
 
 
Фото: KRAb 
 
 

 

Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про мухоловку сіру Ви можете тут:
 
Обновлено ( 03.05.2011 16:14 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting