PDF Печать E-mail
08.09.2010 13:25
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 
Нерозень (Anas Strepera)

На жаль, від природи цим качкам, мабуть, дістався найскромніший наряд. Навесні селезень нерозня виділяється сірувато-бурим, з білими поперечними рисками і плямами, верхом. Хвіст у нього чорний, а забарвлення крил сірувато-буре, з добре помітним іржаво-каштановим пір'ям. Люстерко крила трибарвне, неяскраве, спереду облямоване помітною чорною кромкою. Зоб сіро-чорний (з плямами), черевце та грудка білі, боки та надхвістя сіро-строкаті, дзьоб буро-чорний, а ноги помаранчеві. Самка бура, з охристими плямами.

Після зимового відпочинку на берегах Середземного моря нерозень повертається в рідні краї у кінці березня. Селитися ці птахи вважають за краще по глухих озерах і річкових долинах, зарослих очеретом і рогозою. У денний час, як і усі водоплаваючі, нерозні забиваються в самі глухі куточки водойм, а на світанку стають активнішими. Самка видає тріскуче і часте крякання, а голос самця чимось нагадує крик ворона.

Незабаром після прильоту нерозень влаштовує гніздо в стороні від берега, в заростях очерету, устилаючи його своїм пухом. Кладка складається з 7-10 (іноді до 12) жовтуватих яєць (у другій половині квітня). Менш ніж через місяць з них з'являються каченята. Самець у виводку молодняка участі не приймає, хоча тримається постійно біля гнізда.

Їжа нерозня складається головним чином з рослинних кормів і у меншій мірі з тварин. Дістаючи з дна різні водорості, вони також поїдають жабенят і пуголовок, різних черв'яків, личинки комах.

Осінній переліт сірих качок триває з вересня до середини жовтня.


 
Місця гніздування нерозня у часи Дніпровських плавнів (XIX - початок XX ст.)

У часи Дніпровських плавнів нерозні вважалися типово місцевими водоплаваючими птахами. Останніми роками окремі випадки гніздування цих птахів були відмічені в районі міста Марганця.


Цікаві факти

Відомо, що качки дуже ненажерливі. Кожного разу, виринаючи з води, вони дістають їжу: водорость, личинку, рибку, жабеня. Не дивно, що на ставку ці птахи швидко жиріють. Дивне інше: із ставка, де плавають качки, добувають більше риби. Відповідь на цю загадку проста: риючись своїми широкими носами в мулі, качки, немов лопатами, розпушують дно водойми, а їх послід - прекрасне добриво. У такому ставку розвивається і розмножується маса мікроскопічних водоростей - бажана їжа для риб. Короп, якого качки не чіпають із-за значних розмірів, росте в такому ставку особливо швидко, а ось його мальків в цю водойму не випускають. Спільне життя качок і риб приносить користь і тим і іншим. А найбільше користі отримують люди!
 
 
 
Фото: Dick Daniels 
 
 
Фото: Romao Machado
 
 
Фото: Jeremy Early 
 
 
Фото: Susanks
 
 
Фото: Szabo Jozsef 
 
 
 
Голос нерозня:   
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про нерозня Ви можете тут:

 

Обновлено ( 19.12.2010 15:12 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting