PDF Печать E-mail
05.01.2010 16:54
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 

 

Мордовник шароголовий (Echinops ritro)

«У спекотних лілових пустелях планетної системи Зейд-312 зустрічається дивно красива рослина. ЇЇ гнучкі стовбури суцільно усіяні щетинами і шпильками неймовірних розмірів. А після рідкісних у цих місцях дощів на гілках розпускаються колючі сріблясті кульки – квітки цього, здається, єдиного живого мешканця безкрайніх лілових ландшафтів». Ці рядки з фантастичного роману я чомусь відразу пригадав, знайшовши справді «інопланетну» рослину, яка помітно виділяється на тлі вигорілої від жаркого сонця трави. Правда, росла вона не в лілових пісках планетної системи Зейд-312, а в густонаселеному районі Нікополя, неподалік від теплотраси, спорудженої явно не нашими космічними братами за розумом.

Мордовник шароголовий – так нарекли вчені цю рослину, досить поширений на півдні України, в Середній Азії, Казахстані і на Кавказі.

Рослина дуже схожа на прибульця з інших світів, є типовим мешканцем степів і лугів. Останнім часом вона активно обживає міста, не соромлячись сусідства із багатоповерховими будинками, гаражами, теплотрасами і трубами промислових підприємств. Стебла у мордовника шароголового вгорі гіллясті, трохи опушені бурими залізистими волосками, а листя, природно, колюче. Численні одноквіткові кошики, розташовані на загальному ложі, утворюють кулясті головки 4-5 см в діаметрі. У липні і серпні ця рослина квітне, будучи, між іншим, хорошим медоносом. Квітки у різних видів мордовника – білі, блакитні або сині. Сім'янки зазвичай веретеноподібні, трохи ребристі, густоопушені, з чубчиком із пеленчатих щетин. Людина, яка володіє багатою фантазією і певними пізнаннями історії середніх віків, напевно порівняє колючі кульки мордовника з булавою або бойовим ланцюгом, а його листя з алебардами або протазаном (списом з широким лезом).
 
А якою неоцінимою знахідкою і одночасно джерелом натхнення може стати це рослина для художника-авангардиста, який давно мріє зобразити на полотні щось незвичайне! Якщо ж ви вирішите здивувати своїх знайомих оригінальністю, то при складанні композиції з безсмертників, зібраних де-небудь в районі Олексіївських дач, обов'язково додайте до неї і мордовник шароголовий. Будьте впевнені, вони гідно оцінять ваше творіння, звернувши увагу на «незрівнянні колючі кульки».
 
 
 
Фото: kgsz
 
 
Фото: Kristian Peters
 
 
Фото: Cliff

 

Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.


Дізнатися більше про мордовник Ви можете тут:

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено ( 05.01.2010 17:38 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting