Зараз на сайті

Сейчас 50 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Сад-город - Едем своїми руками
19.12.2010 17:18
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 

Фікус - родич смоковниці і баньяна

У роки непу ця кімнатна рослина вважалася символом розбещеності і міщанства, а в 70-х роках минулого століття його називали «улюбленою квіткою інтелігенції». По-різному відносяться до фікусів і в країнах, де вони зустрічаються в природі. Так, відому ще з біблейських часів смоковницю не без поваги називають годувальницею, а фікус задушливий, який росте в країнах Карибського моря, вважається символом невдячності і зради.

Усі фікуси, які ростуть в наших квіткових горщиках - вихідці з далеких тропічних лісів, які відносяться до дуже давнього сімейства шовковичних. Воно налічує більше 600 видів. Люди, які бачили фікуси лише в діжках, зазвичай вважають їх низькорослими деревами і чахлими ліанами, проте серед цих рослин зустрічаються і справжні гіганти.

Наприклад, фікус бенгальський або баньян відомий великою кроною, а з його гілок виростають повітряні корені, здатні укорінюючись, поступово перетворюватися на стволи і утворювати цілі гаї фікусів-баньянів. У «Великого баньяна», який росте в ботанічному саду в місті Калькутті (Індія), більше тисячі кореневих стволів» (Багрова Л. Рослини, Москва, 1995 р.).
 
 
 
 
Звичайно, таке величезне дерево-ліс в наших міських квартирах не виростити, але в кімнатній культурі ще з 1815 р. поширений його родич - фікус еластичний. Він росте на далекому острові Цейлон (нині Шрі-Ланка). Ця невибаглива рослина добре почуває себе в помірно-теплій кімнаті, не вимагає багато світла, і тому діжку з нею можна поставити досить далеко від вікна. Росте вона дуже швидко, потребує хорошого поливу. Молоді рослини пересаджують щорічно (у березні-квітні), старі - через два-три роки.
 
 
 
 
Краще всього для цього фікуса підходить поживна суміш з листяної, компостної і дернової землі (з домішкою піску). Влітку рослину можна винести в сад, вибравши для неї затишне і захищене від сильних вітрів місце, «а щоб не заводилися шкідники, велике шкірясте листя фікуса систематично обмивають теплою водою» (Мороз І., Гришко-Богменко Б. Ботаніка з основами екології, Київ, 1994 р.).

В умовах Нікопольщини фікуси можна тримати у дворі аж до 20-х чисел вересня. Взимку рослині забезпечують стан спокою, скорочуючи полив - від надмірного поливу листя може звисати і опадати.

Нині широкого поширення набув фікус Бенджаміна (особливо ряболиста форма Variegata). Прикро, що абсолютна більшість фікусів, які ростуть в наших квартирах, не плодоносять! Фікуси, які ростуть в далеких жарких країнах, дають багато плодів. Цікаво, що плодові суцвіття (майбутні плоди) прикріпляються до товстого стовбура дерева або до гілки: «Уявіть собі на хвилинку, що яблуко на своєму короткому живці прикріплене прямо до товстого ствола яблуні. Саме так плодоносять більшість фікусових» (Ігнатьєв В. Рослини тропіків і субтропіків, Москва, 2003 р.).
 
 
 
Фото: www.faculty.ucc.edu 
 
Але як бути, якщо вам неодмінно захотілося виростити в кімнатних умовах квітучий і плодоносний фікус? Краще всього для наших квартир підходить фікус карика (інжир, винна ягода, інжирне дерево) - та сама знаменита смоковниця, яка годує людство більше 5 тис. років і була введена в кімнатну культуру з 1548 р. До речі, мешканець Новопавлівки Олександр Носенко вирощує інжир в кімнатних умовах вже багато років, щорічно отримуючи високий врожай. Самому доводилося покуштувати вирощені їм смачні і корисні ягоди.

 
 
Фахівці дають наступні поради по вирощуванню цієї рослини.

У кімнатах інжир розмножують живцями, відведеннями і насінням. При насінному розмноженні рослина плодоноситиме на 4-5 рік, при вегетативному - на 2-3-й рік. Живцювання проводять навесні до початку росту і влітку (липень-серпень). Живці зрізають з плодоносних екземплярів завдовжки 10-15 см, разом з 3-4 бруньками. Для кращого коренеутворення в нижній частині роблять декілька надрізів. Глибина посадки живців 3-5 см. Згори їх зазвичай покривають склом або поліетиленовою плівкою, зберігають при температурі 20-24оС.

Поява листочків - ознака вкорінення (зазвичай через 25 днів). Через два-три місяця саджанці пересаджують в горщики розміром 20-25 см.

Після появи сьомого листа приступають до формування крони, яке починають з прищипування бруньки (верхівковою), а з бокових пагонів залишають лише три-чотири.

Один раз впродовж сезону рослину корисно обприскувати 0,05% розчином марганцевокислого калію і 0,05% розчином сульфату міді.

Оскільки інжир - листопадна рослина, зимою його краще зберігати в приміщеннях з температурою 3-5оС, а в звичайних кімнатах - частіше обприскувати і менше поливати. З настанням теплих днів рослину корисно виносити на відкрите повітря.

Оптимальна грунтова суміш складається з двох частин дернової землі, по одній частині перегною і піску.

Людям, у яких вічно немає часу для догляду за своїми кімнатними улюбленцями, більше підійде фікус карликовий (дрібнолистий) - вічнозелена витка рослина, яка використовується в народній і східній медицині: «В народній медицині листя застосовують для лікування дизентерії, геморою. Висушене листя і стебла - при фурункульозі, ревматизмі, виразках гортані. Стебло і шкіру з плодів - при болі в спині, розладі травлення, гонореї, грижі. Відвар з коренів - при запаленні сечового міхура. У східній медицині вважається, що уся ця рослина підвищує сексуальні можливості, в усякому разі - чоловічу потенцію» (Лихонін О. Кімнатне квітникарство, Нижній Новгород, 2000 р.).
 
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про вирощування рослин та догляд за ними:

Дізнатися більше про фікуси Ви можете тут:Обновлено 02.03.2011 14:30
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting