Вони чекають допомоги

Необходимо Ваше участие!


Наші друзі

ntm.jpg
n-art.jpg

On-line

We have 50 guests online


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Print E-mail
Sunday, 11 April 2010 02:14
There are no translations available.

Переклад з російської: Стрілецька М.В. 
 
Рослини допомагають рослинам
(інсектицидні рослини)

Людина відвіку застосовує ряд рослин із-за їх інсектицидних властивостей. Розповімо про деякі  доступні і порівняно нешкідливі для людини рослини, частина яких володіють до того ж лікувальними властивостями.

Ось деякі з інсектицидних рослин.

Картопля. Використовується бадилля. Настоюють 1,5-2 кг зеленого або 0,6-0,8 кг сухого бадилля в 10 л теплої води 3-4 години. Застосовують проти тлі, кліщів, гусені молодших поколінь. Обприскування настоєм з початку розпускання бруньок через кожні 10 днів.

Лук ріпчастий. Використовується лушпиння. Заливають 200 г сухого лушпиння 10 л теплої води і настоюють протягом 4-5 днів. Застосовують проти тлі і кліщів в ті ж терміни.

Кульбаба. Застосовуються і листя, і кореневища, і цілі рослини. Настоюють 300-500 г подрібненого листя, коріння або цілі рослини у 10 л води 2-3 години. Використовують проти тлі, кліщів, медяниць в ті ж терміни.
 
 
Кульбаба
Фото: Рудоманова А.Є.
 
Перець стручковий гострий. Застосовують плоди. Настоюють дві доби 1 кг сирих або 0,5 кг сухих подрібнених плодів, кип'ятять в 10 л води 1 годину і знов настоюють дві доби. Відвар протирають, зберігають в бутлі, який щільно закривається, в темному, прохолодному місці. Для обприскування рослин з бруньками, які розпускаються, на 10 л води беруть 0,5 л такого концентрату, а рослин, у яких вже з'являються листочки - 0,1 л. Застосовують відвар проти тлі, медяниць, дрібної гусені, слимаків. Обприскування проводять з початку розпускання бруньок кожні 15 днів і закінчують за 20 днів до збору врожаю.

Тютюн, махорка. Тютюн - єдина рослина, яку застосовують не тільки для обприскування, але й для обпилювання і обкурювання. Застосовуються листя, стебла, відходи тютюнової промисловості.

Для обкурювання рослин після цвітіння проти тлій і медяниць треба насипати 3-5 кг тютюну або тютюнового пилу на купу напівсирої соломи або трави і підпалити увечері в безвітряну погоду. Низькі дерева і кущі, заражені тлями, медяницями, пилильщиками, молодою гусінню, а також доріжки і ґрунт під кущами опилюють тютюновим пилом у будь-який час при виявленні слимаків й інших шкідників.

Обприскування настоєм. Перший спосіб приготування: 1 кг в'ялених уламків листя, стебел заливають 10 л гарячої води і настоюють добу, розбавляють в два рази водою. Другий спосіб: 100 г тютюнового пилу заливають 2-3 л гарячої води, настоюють 1-2 доби, розбавляють водою до 10 л.

Томат (помідори). Застосовуються надземні частини і коріння. Заготовлюють їх під час пасинкування і після збирання врожаю. Кип'ятять 4 кг свіжої зеленої сировини або 2 кг сухої в 10 л води на повільному вогні 30 хв, настоюють 4 години, розбавляють водою в 2-3 рази. Використовують проти тлі, кліщів, молодої гусені.

Деревій. Використовується надземна частина. Роздрібнюють 800 г трави, заливають кропом і настоюють 1,5-2 доби або кип'ятять 30 хв. Застосовують проти тлі, кліщів, медяниць, молодої гусені.
 
 
 
Деревій
Фото: Рудоманова А.Є. 
 
Хрін. Використовують черешки, листя, коріння. Черешки і листя пропускають через м'ясорубку, заповнюють 1/3 відра, заливають водою по самі вінця, перемішують і настоюють протягом 1 години. Одну порцію листя можна настоювати 2-3 рази. Настої з коріння готують так само, тільки беруть сировини в два рази менше. Одне і те ж коріння можна настоювати 3-5 разів. Застосовують проти тлі і кліщів.

Часник. Використовують головки. Розтирають 0,5 кг і заливають 5 л води, віджимають і знову заливають водою. Обидві рідини зливають і доливають до 10 л водою. Зберігають в закупорених пляшках. При обприскуванні 300 г цієї витяжки розбавляють 10 л води. Другий спосіб: 0,5 кг розтирають, заливають 3 л води, настоюють 5 діб в темному теплому приміщенні. На 10 л води беруть 60 г настою. Застосовують проти тлі і кліщів. Є рекомендації про застосування сухого листя і луски часнику. Настоюють 100-150 г подрібненої сировини в 10 л води протягом 24 годин.

Суміш часнику, тютюну, цибулі.  Застосовують головки часнику, відходи тютюну, цибулинну луску. Кип'ятять 2 години в 10 л води 200 г відходів тютюну, 150-200 г цибульного лушпиння. Додають 200 г перемеленого часнику, остуджують, доливають до 10 л водою.

Щавель кінський. Застосовують листя і коріння. Настоюють 300 г подрібненого коріння або 400 г листя і коріння в 10 л води протягом 2-5 годин. Використовують проти тлі і кліщів.
 
 
Щавель кінський
Фото:  www.otvet.mail.ru
 
Ромашка (будь-який вид). Використовують квітки. Настоюють 15-20 г розмолотих квіток в 10 л води протягом 12 годин. Застосовують проти тлі, кліщів, дрібної гусені.
 
 
 
Ромашка
Фото: www.stihi.ru
 
Всі приведені нами інсектицидні рослини доступні. Хто не вирощує на своїх ділянках картоплю, томати, часник, цибулю, перець, хрін? Кульбаба росте великими співтовариствами, а деревій і щавель кінський теж ростуть всюди. При бажанні тютюн можна вирощувати на своїй ділянці, збирати з нього листя, а восени висушувати всі рослини цілком. Висушене листя, стебла, коріння зберігають до наступного сезону. Проте необхідно пам'ятати, що рослина тютюну, поки вона не перероблена - сильний алерген.

Є відомості, що листя кінського каштану, який росте як декоративна рослина на багатьох ділянках, так само як листя волоського горіха, має сильні інсектицидні властивості. Хочете - випробуйте. Можна приготувати їх настої і обприскати одно-два дерева або куща проти тлій і інших комах. Подальше застосування залежатиме від отриманого ефекту.
 
 
 
Каштан кінський
Фото: Рудоманова А.Є. 
 
Вважають, що розведений хвойний екстракт (2 ст. ложки на 10 л води) - хороший відлякуючий засіб проти метеликів, навіть таких злісних шкідників, як яблунева плодожерка.

Настій тютюну і тютюновий пил токсичні для гусені перших поколінь, кліщів і тлі, малотоксичні для личинок хижих комах і майже зовсім не шкідливі для дорослих комах.

Відвар полину ефективний, але застосовувати його ми не рекомендуємо: випробування показало, що досить тривалий час він згубний для ентомофагів і, крім того, на плодах оброблених рослин надовго залишає гіркий смак.

При приготуванні і застосуванні настоїв і відварів навіть вище перерахованих неотруйних рослин необхідно дотримуватися обережності щоб уникнути отруєння. Тим більше що у наш час алергія, на жаль, стала «модною» хворобою і деякі люди хворобливо реагують на різні рослини, частіше під час їх цвітіння. Тому, працюючи з рослинними інсектицидами, необхідно або знати реакцію свого організму на конкретний вид, або обережно раніше визначити її при нетривалому контакті з тією або іншою рослиною. При обробці рослин тютюновим пилом треба надягати пов'язку з тришарової марлі або респіратор. Після роботи з травами руки і обличчя ретельно помийте. Зроблені про запас відвари і настої зберігайте в місцях, недоступних дітям.

Можна вказати і на таку позитивну властивість деяких інсектицидних рослин: за життя вони виділяють речовини або відлякуючи шкідливі організми, або несприятливі умови, які створюють для них. Наприклад, малина, посаджена поряд з яблунею так, що їх гілки стикаються, захистить дерево від парші, а яблуня, у свою чергу, позбавить малину від сірої гнилі. Календула (нігтики) «виліковує» троянди і інші рослини від деяких видів нематод. Цибуля, часник, петрушка, томати теж володіють відлякуючою дією, тому їх сіють або садять між рядами рослин інших культур.
 
 
 
Календула
 
А ось міра захисту саду, так би мовити, не пряма. Медоносні рослини, створюючи нектароносний конвеєр, сприяють життєдіяльності корисних комах.

Проте перераховані породи квітнуть тільки навесні і на початку літа, а пізніше відчувається дефіцит в квітучих нектароносах, особливо там, де немає дикої трав'янистої рослинності. Тому бажано сіяти у себе кріп, кінзу, крес-салат. Насінники цибулі, моркви, петрушки, селери, хріну - теж прекрасні медоноси. Перераховані рослини висівайте або висаджуйте з таким розрахунком, щоб вони квітнули безперервно з червня по серпень.

Завжди багато корисних комах привертають до себе такі дикорослі рослини, як звіробій, дика цибуля, молочай, мальва, синяк, шипшина, еремурус, кульбаба та ін. Харчуючись нектаром і пилком квіток, комахи обпилюють і ваші рослини. Без них не буде ані плодів на деревах і кущах, ані огірків на огудинні.
 
 
 
Звіробій
 
 
Молочай
Фото: www.greenmed.ru
 
 
Шипшина
Фото: www.travimed.ru
 
 
Синяк
Фото: www.lh6.ggpht.com
 
Корисну діяльність ентомофагів можна підсилити і безпосередньо випускаючи їх в сад. Захищаючи сад від тлі, принесіть в сад сонечка і златоглазок (їх можна зібрати з квітучих дикорослих рослин всюди і по можливості відразу ж випустити на свою ділянку). Якщо багато тлі і квітучих нектароносів, ентомофаги не розлетяться.

Застосовуючи ж хімічні препарати проти шкідників, ми обідняємо сади ентомофагами, і ніякі заходи по їх порятунку і збільшенню чисельності не допоможуть.

Системи захисту саду рослинними інсектицидами поки немає, але добре відомо, що застосовувати їх можна з ранньої весни і майже до збору врожаю - лише за тиждень треба кінчати обробку.

Проти листогризучих шкідників, особливо зеленої листовійки, яка ушкоджує будь-які плодові і ягідні культури, обприскують в період набухання бруньок або по зеленому конусу, повторно обробляють по рожевому бутону і після цвітіння, тобто по опаданню 80% пелюсток. Надалі проти будь-яких шкідників рослини обробляють двічі в місяць. Різні настої і відвари слід чергувати один з одним, а після цвітіння (значить, вже при стійкій і теплій погоді) ще і з біопрепаратами. При сильному розмноженні кліщів до рослинних інсектицидів можна додавати сірку колоїдну або порошок, який замочується (80-100 г на 10 л розчину). Якщо застосовуватимете біопрепарати, то сірку треба додавати, навіть якщо кліщів небагато.

Більшість настоїв і відварів слід застосовувати відразу ж після їх приготування. Температура води для настоїв не повинна перевищувати 40о С.

Обприскувати рослини треба у вечірній час, тому що багато рослинних препаратів втрачають на сонці свої інсектицидні властивості, та й корисні комахи, які мешкають в саду, літають увечері менше.

В усі розчини додайте господарське, зелене, рідке мило або пральний порошок для прилипання розчину. Досить 10-20 г на 10 л розчину - і токсична дія на шкідника значно продовжиться. Приготувавши настої і відвари, процідіть їх, а вичавлювання розсипте під крони дерев або закопайте до компостної ями. Це послужить відлякуючим засобом.

Рослини для приготування настоїв і відварів можна заготовити про запас. Зібрані (краще в період цвітіння) здорові рослини зв'яжіть у снопи, висушіть в тіні і збережіть в паперових мішках або коробках, забезпечивши етикетками з вказівкою виду рослини і дати збору. Сухих рослин по вазі достатньо удвічі менше, ніж зелених.

 

Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про вирощування рослин та догляд за ними:
 
 
Last Updated on Wednesday, 02 March 2011 15:30
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting