Wednesday, 18 May 2011 16:35 | |||
There are no translations available.
Матеріал підготували:
Тороп С.О. Біолог м. Нікополь, Україна Біографія Стрілецька М.В. м. Нікополь, Україна Біографія
Томати-гіганти
Вирощування розсади
Насіння гігантів висівають на початку лютого, тоді до моменту висадки (у кінці квітня - на початку травня) розсада буває заввишки близько метра. Помічено: розсаду краще поливати сніговою водою, спочатку трохи підігрітою, а потім - кімнатної температури. Шар землі в ящику не повинен перевищувати 6 см, інакше земля «закисне» і частина насіння не зійде. Посів поливають уранці і увечері, а сходи і розсаду - тільки уранці.
Сіянці пересаджують в горщики на таку ж глибину, на якій вони знаходилися в посівному ящику. При поливах в горщики підсипають земляну суміш - так вода менше випаровується. Один раз в 12 днів підгодовують розсаду слабким розчином марганцівки. При вирощуванні розсади в теплиці підгодівлю краще проводити настоєм пташиного посліду, розведеного водою в співвідношенні 1:15. Сходи пересаджують в паперові горщики розміром 12х10 см. Коли розсада досягне 25-30 см, її пересаджують в ящик квіткового типу (без дна), в якому потім розсаду встановлюють в посадочну лунку. Це дає можливість при пересадці не ушкоджувати коренів. Рослина, не уповільнюючи росту, швидко утворює квіткові китиці.
Томат сорту Ракета
Посадка
Посадочні лунки викопують довгастими - 70 см завдовжки і 60 см шириною і глибиною. У одну лунку висаджують 2 кущі розсади, сформованих в два стебла. Гігант виходить в 4 стволи. При висадці на дно лунки забивають кілок 1,5 м завдовжки, потім насипають земляну суміш. Готують суміш так: 50% перегною, 45% дернової або торф'яної землі і 5% золи. Після висадки обидва кущі підв'язують до кілка і поливають (6 л води). Якщо при висадці розсади тримається холодна або дощова погода, то кущі покривають плівковими мішками, які при настанні тепла знімають і надівають знову в дощові дні літа. Помідори люблять мокрі корені і сухе бадилля. На сухому бадиллі не виникає ніяких хвороб, тобто і плоди вийдуть здорові.
Догляд за гігантами
Не забувайте, що помідори - рослини, які самозапилюються, тому, коли надіті мішки, кущі необхідно струшувати від води, щоб відбувалося запилення. Потрібно допомагати рослині обзаводитися додатковими коренями: після поливів підсипають поживний грунт. Поливають раз в 4 дні, норму - 10 л під кущ. По можливості використовують дощову воду. Можна, звичайно, поливати і водопровідною, і колодязною водою, але її потрібно добу потримати у бочках, оскільки від холодної води ніжні корені можуть ушкодитися, що згубно позначиться на врожаї плодів.
Один раз в два тижні помідори підгодовують. Добрива застосовують різні. Краще всього підгодовувати їх пташиним послідом, оскільки він має усі речовини, необхідні для помідора. Пташиний послід багатий мікроелементами, яких немає в інших добривах. Пташиний послід закладають у бочку або емальований бачок (до половини місткості), наповнюють водою і настоюють два дні. При поливі настій розбавляють водою в співвідношенні 1:12 і по 5 л вносять під кущ після поливу п'ятьма літрами чистої води. Така підгодівля швидко доходить до коренів, добре позначається як на рості куща, так і на швидкому наливанні плодів. Інші ж добрива впливають на рослину «однобоко» - одні діють на ріст, інші на цвітіння і так далі. Коли кущі стануть вищі за півтораметровий кілок, з краю лунки ставлять дві довгі рейки (2-3 м), до рейок вище за кілок упоперек підв'язують планки: виходить на зразок драбинки. По мірі росту такі планки прив'язують і вище, по усій довжині рейок. Якщо по мірі росту рослини рейки виявляться короткими, то їх легко надставити. До поперечних планок рівномірно підв'язують гілки і плодові кисті, а іноді і кожен плід окремо (вони досягають маси понад 1 кг). Якщо гіганти висаджені на відкритому вітряному місці, то ставлять три рейки і планки прив'язують з двох сторін: виходить дві драбинки на трьох шорах. Восени ці споруди легко розібрати і укласти на зберігання до наступного року. Помідори-велетні можна саджати і окремо, де є вільне місце. Там кожен кущ рівномірно розподіляє гілки і плодові кисті. Поодинокі кущі не вимагають особливої обробки грунту, можна обмежитися лише розпушуванням грунту біля стволів, посипанням земляної суміші після поливів. Таким чином, кущ може щедро обдарувати врожаєм в 30 кг смачних плодів. За 10-15 кущами гіганта догляду буде менше, ніж за десятками низькорослих. Користуйтеся графіком поливу і підгодівлі рослин, регулювання врожаю помідорів. Регулювання врожаю складається з декількох прийомів догляду, від яких неабиякою мірою залежить результат праці. При регулюванні на нижніх і середніх кистях залишають по три зав'язі, на кистях вище за середні - по дві зав'язі, а верхні кисті видаляються зовсім. При такому регулюванні великих плодів виходить більше, і загальна маса врожаю буде більшою.
Томат сорту Волгоградський швидкостиглий
Хвороби помідорів-гігантів
Гіганти майже не схильні до хвороб. Гібридні форми отримують так: знаходять на відібраному кущі помідора бутон, який не розкрився, видаляють пінцетом тичинки квітки, а потім з куща іншого сорту зривають бутон, який розкрився, і його тичинками, що мають двохгніздові пилкові мішки, запилюють рильце товкачика першої квітки. Для повного запилення краще користуватися пилком з декількох квіток.
Фітофтороз томатів
Цікаві факти
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про вирощування рослин та догляд за ними:
|
|||
Last Updated on Tuesday, 07 June 2011 11:52 |