Вони чекають допомоги

Необходимо Ваше участие!


Наші друзі

ntm.jpg
n-art.jpg

On-line

We have 187 guests online


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Print E-mail
Wednesday, 18 May 2011 16:35
There are no translations available.

Матеріал підготували:
Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія


Стрілецька М.В.

м. Нікополь, Україна
Біографія

 
Томати-гіганти

Вирощування розсади

Насіння гігантів висівають на початку лютого, тоді до моменту висадки (у кінці квітня - на початку травня) розсада буває заввишки близько метра. Помічено: розсаду краще поливати сніговою водою, спочатку трохи підігрітою, а потім - кімнатної температури. Шар землі в ящику не повинен перевищувати 6 см, інакше земля «закисне» і частина насіння не зійде. Посів поливають уранці і увечері, а сходи і розсаду - тільки уранці.

Сіянці пересаджують в горщики на таку ж глибину, на якій вони знаходилися в посівному ящику. При поливах в горщики підсипають земляну суміш - так вода менше випаровується. Один раз в 12 днів підгодовують розсаду слабким розчином марганцівки. При вирощуванні розсади в теплиці підгодівлю краще проводити настоєм пташиного посліду, розведеного водою в співвідношенні 1:15.

Сходи пересаджують в паперові горщики розміром 12х10 см. Коли розсада досягне 25-30 см, її пересаджують в ящик квіткового типу (без дна), в якому потім розсаду встановлюють в посадочну лунку. Це дає можливість при пересадці не ушкоджувати коренів. Рослина, не уповільнюючи росту, швидко утворює квіткові китиці.
 
 
Томат сорту Ракета


Посадка

Посадочні лунки викопують довгастими - 70 см завдовжки і 60 см шириною і глибиною. У одну лунку висаджують 2 кущі розсади, сформованих в два стебла. Гігант виходить в 4 стволи. При висадці на дно лунки забивають кілок 1,5 м завдовжки, потім насипають земляну суміш. Готують суміш так: 50% перегною, 45% дернової або торф'яної землі і 5% золи. Після висадки обидва кущі підв'язують до кілка і поливають (6 л води).

Якщо при висадці розсади тримається холодна або дощова погода, то кущі покривають плівковими мішками, які при настанні тепла знімають і надівають знову в дощові дні літа. Помідори люблять мокрі корені і сухе бадилля. На сухому бадиллі не виникає ніяких хвороб, тобто і плоди вийдуть здорові.


Догляд за гігантами

Не забувайте, що помідори - рослини, які самозапилюються, тому, коли надіті мішки, кущі необхідно струшувати від води, щоб відбувалося запилення. Потрібно допомагати рослині обзаводитися додатковими коренями: після поливів підсипають поживний грунт. Поливають раз в 4 дні, норму - 10 л під кущ. По можливості використовують дощову воду. Можна, звичайно, поливати і водопровідною, і колодязною водою, але її потрібно добу потримати у бочках, оскільки від холодної води ніжні корені можуть ушкодитися, що згубно позначиться на врожаї плодів.

Один раз в два тижні помідори підгодовують. Добрива застосовують різні. Краще всього підгодовувати їх пташиним послідом, оскільки він має усі речовини, необхідні для помідора. Пташиний послід багатий мікроелементами, яких немає в інших добривах. Пташиний послід закладають у бочку або емальований бачок (до половини місткості), наповнюють водою і настоюють два дні. При поливі настій розбавляють водою в співвідношенні 1:12 і по 5 л вносять під кущ після поливу п'ятьма літрами чистої води.

Така підгодівля швидко доходить до коренів, добре позначається як на рості куща, так і на швидкому наливанні плодів. Інші ж добрива впливають на рослину «однобоко» - одні діють на ріст, інші на цвітіння і так далі. Коли кущі стануть вищі за півтораметровий кілок, з краю лунки ставлять дві довгі рейки (2-3 м), до рейок вище за кілок упоперек підв'язують планки: виходить на зразок драбинки. По мірі росту такі планки прив'язують і вище, по усій довжині рейок. Якщо по мірі росту рослини рейки виявляться короткими, то їх легко надставити.

До поперечних планок рівномірно підв'язують гілки і плодові кисті, а іноді і кожен плід окремо (вони досягають маси понад 1 кг).

Якщо гіганти висаджені на відкритому вітряному місці, то ставлять три рейки і планки прив'язують з двох сторін: виходить дві драбинки на трьох шорах. Восени ці споруди легко розібрати і укласти на зберігання до наступного року.

Помідори-велетні можна саджати і окремо, де є вільне місце. Там кожен кущ рівномірно розподіляє гілки і плодові кисті. Поодинокі кущі не вимагають особливої обробки грунту, можна обмежитися лише розпушуванням грунту біля стволів, посипанням земляної суміші після поливів. Таким чином, кущ може щедро обдарувати врожаєм в 30 кг смачних плодів. За 10-15 кущами гіганта догляду буде менше, ніж за десятками низькорослих. Користуйтеся графіком поливу і підгодівлі рослин, регулювання врожаю помідорів.

Регулювання врожаю складається з декількох прийомів догляду, від яких неабиякою мірою залежить результат праці. При регулюванні на нижніх і середніх кистях залишають по три зав'язі, на кистях вище за середні - по дві зав'язі, а верхні кисті видаляються зовсім. При такому регулюванні великих плодів виходить більше, і загальна маса врожаю буде більшою.
 
 
Томат сорту Волгоградський швидкостиглий


Хвороби помідорів-гігантів

Гіганти майже не схильні до хвороб. Гібридні форми отримують так: знаходять на відібраному кущі помідора бутон, який не розкрився, видаляють пінцетом тичинки квітки, а потім з куща іншого сорту зривають бутон, який розкрився, і його тичинками, що мають двохгніздові пилкові мішки, запилюють рильце товкачика першої квітки. Для повного запилення краще користуватися пилком з декількох квіток.
 
 
Фітофтороз томатів


Корисні поради
  • Перед висадкою у відкритий грунт необхідно розсаду загартувати: виносити її удень в холодне приміщення або на свіже повітря, а з половини квітня і вночі тримати в холодному приміщенні - веранді або в сараї.
  • На сортах Гігант треба уникати видалення точки росту - верхівки куща. Видалення точки росту припиняє ріст плодів, і починається їх дозрівання на шкоду великоплодності і масі загального врожаю.
  • Сорт Гігант не переносить сусідство з картоплею, оскільки при цьому сусідстві заражається фітофторозом, як і усі пасльонові рослини. Випадково кинутий недопалок біля куща Гіганта може заразити гілки тютюновою мозаїкою.
  • Гігант вирощується в два стебла. Для другого стебла залишається сильний пасинок, усі інші пасинки регулярно видаляють, залишають пеньки 1,5 см. Такий прийом пасинкування затримує вторинне їх відростання.
  • Полив необхідно вести регулярно, особливо під час утворення плодів. Пересушений грунт зупиняє ріст плодів, а іноді спостерігається їх в'янення.
  • Необхідно стежити за підв'язкою кистей і навіть окремих плодів, інакше плодоніжка кисті або плоду перегнеться, і плоди більше 600 г не виростуть.
  • У тиху, безвітряну погоду, а також, коли кущі покриті плівковими мішками, потрібне дозапилення квіток шляхом струшування кущів.
  • Високі температури (35-40о С) помідори погано переносять. У жаркі дні корисно кущі затінювати легким матеріалом або гілками.
  • При висадці в грунт розсади, перед цвітінням, з появою зав'язі і початком дозрівання в поливну воду корисно додавати марганцівку (2 г на відро). Це добре відіб'ється на рості, а потім і на дозріванні плодів; помідори вийдуть цукристішими, вони не вражатимуться фітофторозом.
Цікаві факти
  • Батьківщиною помідорів є Перу, звідки іспанці привезли їх в Європу під назвою «Помі дель Перу» («Перуанські яблука»). Автором першої наукової роботи, присвяченої помідорам, був італійський лікар і ботанік Пьєтро Матіолі, який описав їх у 1554 р.
  • Назва «томат» походить від атстекського «томатль» («велика ягода»). Так давні жителі Мексиканського півострова називали культуру, яку вони вирощували з давніх часів. Своєю науковою назвою томати зобов'язані Карлу Лінею, який описав їх під цим ім'ям у 1754 р.
  • У 1780 р. посол Російської імперії в Римі прислав Катерині ІІ кошик помідорів «для найвищої проби». У своєму листі в Санкт-Петербург він відмічав: «Італійці дуже люблять цей фрукт і називають його «Помо д'оро», тобто «золоте яблуко». Катерина II і Григорій Потьомкін сприяли поширенню цієї культури по усій Новоросії.
  • Перша офіційна згадка про помідор в Російській імперії відноситься до 1780 року, коли Петербурзькою Академією Наук був виданий спеціалізований природознавчий словник. В ньому під літерою «Я» значилося: «Помідор - «Яблуко любові» («помадоріс»), а по арабські - «алканечі».
  • У «Фізичному описі Таврійської губернії» (1785 р.) «Яблуко любові» називається вже звичайною городньою рослиною, яку із задоволенням вирощують місцеві жителі.
  • За твердженням деяких садівників, агрусову вогнівку і пилильника відлякує запах помідорів. Вони рекомендують зібране осінню бадилля цієї рослини нарізувати на шматки і розкладати під кожним кущем. Повторення цієї процедури 2-3 роки підряд позбавляє сад від небезпечних шкідників.
  • У деяких країнах (Іспанія, Італія) з насіння помідорів витягають олію, використовуючи її як харчову.
  • У насінні помідора міститься до 0,2% жиру, тому, коли готують томатний сік, у багатьох країнах Європи жир залишають в макусі. Цей корм швидко підвищує приріст худоби.
  • Свіжі і законсервовані плоди томату ефективні при серцево-судинних захворюваннях, у тому числі при гіпертонічній хворобі, стенокардії, після інфаркту міокарду. Плоди і сік допомагають при захворюваннях печінки, гастритах зі зниженою кислотністю, загальному знесиленні, послабленні пам'яті та недокрів'ї. Консервований томатний сік (по 1 чайній ложці перед їжею) особливо корисний дітям і жінкам.




Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про вирощування рослин та догляд за ними:
 
 
Last Updated on Tuesday, 07 June 2011 11:52
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting