Вони чекають допомоги

Необходимо Ваше участие!


Наші друзі

ntm.jpg
n-art.jpg

On-line

We have 38 guests online


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Print E-mail
Thursday, 06 May 2010 04:58
There are no translations available.

 
 
 
Дорогі ветерани!

У цей світлий травневий день ми від щирого серця вітаємо Вас з великим святом Перемоги! Низький уклін Вам, Переможці, які відстояли свободу і незалежність нашої рідної землі. Ціна Перемоги була дуже дорогою - і Ви не коливаючись поклали на її священний Вівтар власні життя!

Історія не знала більш грандіозних битв, ніж ті, які вели країни Антигітлерівської коаліції з фашистськими загарбниками. Вже в 1941 році гітлерівським агресорам, які рвалися на схід, було надано небачений опір героїчними захисниками Одеси та Севастополя, Києва та Керчі. Практично вся територія сучасної України опинилася окупованою ворогом, але її славний народ мужньо піднявся на боротьбу з окупантами, продемонструвавши дійсні приклади мужності, стійкості, відваги і віри в прийдешню Перемогу. Мільйони українців наближали її б'ючись в рядах Червоної Армії, та в з'єднаннях народних месників (підпільників та партизан), виробляючи зброю і продовольство на евакуйованих в тил підприємствах і навіть опинившись в жахливих таборах смерті. Для нашого народу ця війна була во істину Великою і Вітчизняною!

Завдяки блискучим військовим операціям у кінці 1943 - на початку 1944 років радянськими військами від коричневих полчищ були очищені вся Правобережна Україна і Крим. Сотні тисяч гітлерівських солдатів, одні з самих боєздатних частин ворожої армії, знайшли свій безславний кінець на священних берегах Дніпра. Втрата Нікополь-Марганецького рудного басейну завдала військовій машині вермахту могутнього удару. Позбувшись важливої стратегічної сировини нацисти не змогли повною мірою здійснити програму модернізації своєї армії і оснащення її новими зразками «диво-зброї» (танків, літаків і т.д.), здатних вплинути на перебіг війни. Десятки військових розробок були згорнуті! Героїчні радянські війська вийшли до перевалів Карпат, несучи довгоочікуване звільнення поневоленим народам Європи.

Пам'ять про Велику Вітчизняну війну, про її героїв і їх подвиги вічно житиме в серцях людей. Ваша Перемога - не тільки славне минуле! Без неї була б неможливою побудова нинішньої могутньої і процвітаючої Європи і встановлення міцного миру на всьому континенті. Ми будемо вічно пам'ятати про героїчний подвиг нашого народу і злодіяння гітлеризму, не допускаючи повторення подібної трагедії в майбутньому.

Дорогі ветерани! Хай Ваші нащадки будуть гідні Вас і Ваших славних подвигів, зберігаючи мир і чисте небо над головою. Здоров'я і довгих років Вам життя, наші дорогі Переможці!
 
 
Слава визволителям України! Художник: Шмаринов Д. 
 
 

Тороп С.О.
Біолог, краєзнавець
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 
 
 Увічнити пам'ять героїв

Напередодні 65-ї річниці Перемоги заступником директора НДКМ по науковій роботі Мирославом Жуковським була проведена робота по уточненню даних про військовослужбовців РСЧА, які загинули під час бойових дій в період проведення Нікопольської операції (листопад 1943 - лютий 1944 рр.).

Основною джерельною базою для вивчення стали:
  1. „Іменний список воїнів Радянської Армії і партизан, загинувших в роки громадянської та Великої Вітчизняної воєн і похованих на території міста Нікополя і Нікопольського району” Нікопольського об'єднаного міського військкомату.
  2. Пошукова база Об'єднаного Банку Даних „Меморіал” Центрального архіву Міністерства Оборони Російської Федерації.
  3. Спогади учасників Нікопольської операції - військовослужбовців Червоної Армії.
Протягом січня-березня 2010 р. було здійснено 44 запити до ОБД „Меморіал” по перевірці документів по відцифрованим копіям документів ОБД „Меморіал”; отримано дані по загинувшим і зниклим без вісти 1 132 військовослужбовцям, похованим на території м. Нікополя, Нікопольського, Томаківського, Апостолівського районів (Дніпропетровська область) та Кам'янко-Дніпровського і Велико-Білозерського районів (Запорізька область) у т.ч.:
  1. 6-ої Армії - 484 чоловік.
  2. 8-ої гвардійської Армії - 781 чоловік.
  3. 8-ої та 17-ої повітряних Армій - 243 чоловік. 
  4. 3-ої гвардійської Армії - 59 чоловік.
  5. Померлих від ран у шпиталях м. Нікополя - 49 чоловік.
В період науково-пошукової роботи були виявлені важливі документи - повідомлення шпиталів про наявність у м. Нікополі військового меморіалу Червоної Армії, який знаходився по вул. К. Маркса та його плани. Меморіал був знищений під час будівництва мікрорайону „Кристал” у 1975-1980 рр.

В той же час було з'ясовано, що до числа увічнених на території Нікопольщини (з огляду на таємність (до 1990 р.) списків безповоротних втрат) були внесені військовослужбовці Червоної Армії, які загинули в інших місцях. Наприклад:
  1. Лейтенант Бабенишев Потап Іванович (92 гв. сп. 28-ої сд. 37-ої Армії). Похований біля міста Кривий Ріг. Підстава: ЦАМО РФ ф. 33, оп. 11458, спр. 225. Був зроблений висновок: повідомити про даний факт начальника Нікопольського ОМВК полковника Криворучко Ю.І.
  2. Рядовий Абдулін Володимир Олексійович (346-та окрема штрафна рота 37-ої Армії). Похований біля міста Кривий Ріг. Підстава: ЦАМО РФ ф. 2275, оп. 86436, спр. 243. Був зроблений висновок: повідомити про даний факт начальника Нікопольського ОМВК полковника Криворучко Ю.І.
Також були виявлені військовослужбовці РСЧА, які не були увічнені в м. Нікополі:
  1. Молодший лейтенант Аверін Степан Григорович. Загинув 09.02.1944 р., значиться в ”Іменному списку воїнів Радянської Армії і партизанів, загинувших в роки Великої Вітчизняної війни і похованих на території міста Нікополя та Нікопольського району” як похований у с. Лукіївка Нікопольського району могила № 16. По даним ОБД „Меморіал” ЦАМО РФ та Книги Пам'яті Кіровської області (т.13, 1995 р.) значиться - Аверін С.Г., 1917 р.н. молодший лейтенант, командир взводу зв'язку 3-го стр. батальйону 203 стр. див. загинув 09.02.1944 р. і похований на цвинтарі с. Лапинка Нікопольського району (нині - територія м. Нікополя). Підстава: ЦАМО РФ, ф. 33, оп. 11458, спр. 303, л. 139; ф. 33, оп.11458, спр. 322, с.32 об. Був зроблений висновок: порушити клопотання перед Нікопольською міською радою про увічнення пам'яті молодшого лейтенанта Аверіна С.Г. на Меморіалі Вічної Слави м. Нікополя.
  2. Молодший лейтенант Григор'єв Іван Савелійович, 1913 р.н., парторг 1-го стр. батальйону 610 стр. полку 203-ї стр. див., поранений і помер від ран 08.02.1944 р., похований на цвинтарі с. Лапинка Нікопольського району (нині - територія м. Нікополя). Підстава: ЦАМО РФ ф. 33, оп. 11 458, спр. 303. с. 139; ф. 33, оп. 11 458, спр. 466, стор. 165; ф. 33, оп. 11 458, спр. 327, стор. 32. В „Іменному списку воїнів Радянської Армії і партизан, загинувших в роки громадянської та Великої Вітчизняної війни і похованих на території міста Нікополя та Нікопольського району” молодший лейтенант Григор'єв І.С. відсутній. Був зроблений висновок: порушити клопотання перед Нікопольською міською радою про увічнення пам'яті молодшого лейтенанта Григор'єва І.С. на Меморіалі Вічної Слави м. Нікополя.
Сподіваємось, що депутатами міської ради м. Нікополя будуть прийняті відповідні рішення і імена визволителів нашого міста дуже скоро з’являться на Меморіалі Вічної Слави.

Не забути жодного нашого визволителя - священний обов’язок кожного громадянина Нікополя.

Низький уклін Вам, героїчні воїни, які відали свої життя за звільнення нашого прекрасного міста!  


Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про День Перемоги:
 
 
Last Updated on Wednesday, 04 May 2011 14:19
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting