Вони чекають допомоги

Необходимо Ваше участие!


Наші друзі

ntm.jpg
n-art.jpg

On-line

We have 135 guests online


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Print E-mail
Thursday, 30 July 2009 04:56
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна

Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 

«Чужі» в Нікополі!

Пам'ятаєте кадри з фільмів про «Чужих», в яких невідома ворожа істота, яка зачаїлася в організмі людини, раптом виривається з її оболонки і предстає у всій своїй огиді? Проте ця ідея, що стала штампом в багатьох фільмах жахів, не є чисто фантастичною. «Чужі» давно мешкають в Нікополі, а зустріти їх будь-який з вас може у парку Перемоги, на міській греблі, поблизу пляжу і в багатьох інших місцях. До речі, ці істоти не гірше за знаменитих акторів могли б зіграти головні ролі у фільмах жахів, сценарії для яких написало саме життя...

 

«Чужі-1»: з'їдені живцем

Сколія-гігант (Maculata)

У погожий червневий день в парку Перемоги несподівано з'явилися «чужі». Вони неабияк налякали своїми розмірами і загрозливим зовнішнім виглядом не тільки дітей, але навіть деяких дорослих. Нечасто нікопольцям доводиться бачити цих величезних ос, величиною з вказівний палець дорослої людини, з яскраво-оранжевою «маскою», яка чимось нагадує шолом лицаря-хрестоносця, та ще покритих негустими, але грубими щетинистими волосками. Справжнє чудовисько! Його біологічна назва - сколія-гігант (Maculata), а офіційний статус - вид Червоної книги України, який особливо охороняється.
 

 
Особливої уваги на людей, які їх лякаються, величезні оси зазвичай не звертають. Значно більше їх цікавлять личинки жуків-носорогів (Oryctesnasicornis), яких сколії нещадно жалять в нервові сплетіння, потім відкладають в них яйця і задоволено віддаляються. Але головні жахи, додуматися до яких, напевно, не змогли б навіть творці фільмів про «Чужих», починаються через декілька днів. Юна сколія, що вилупилася з яйця, починає поїдати свою жертву, перетворену на живі «консерви», зсередини. І лише наситившись, вона, подібно до голлівудського «Чужого», залишає жертву.

 

«Чужі-2»: ті, що вбивають один одного
 
Наїзник (Ichneumonidae)
 
Наступними кандидатами на роль «Чужих», поза всяким сумнівом, можуть послужити дрібні комахи наїзники (Ichneumonidae), які найчастіше зустрічаються у нас на Лапинці і Новопавлівці (райони м. Нікополя). Ці створіння описані навіть в підручниках по зоології, але, правда, там нічого не говориться про їх кровожерний «почерк». Підступні личинки наїзника з'їдають свої жертви економно і вибірково: спочатку ласують жировою тканиною і гемолімфою господаря, а потім добираються до його життєво важливих органів.
 
 
 
Свої яйця, перетворені на міни сповільненої дії, наїзники або відкладають прямо в тіло жертви, або просто прикріплюють до неї. Проявляючи «вампірські» схильності для поповнення білкового дефіциту, вони злизують, виступаючу з рани жертви, рідину. І це ще далеко не все! Вчені з'ясували, що в природі крупніші наїзники, що відкладають свої яйця в тіла інших організмів, самі стають жертвами дрібніших наїзників, яких, у свою чергу, атакують зовсім мікроскопічні наїзники (розміром менше 1 мм!).  Мабуть, ці реальні істоти можуть стати страшніше за будь-яких фантастичних «чужих»...

 

«Чужі-3»: смерть з води

Водяний волосатик (Gordius aquaticus)
 
 «Чужі», які мешкають у воді, зустрічалися у нас набагато частіше, а зараз стають все більш рідкісними, хоча в окремі роки їх спостерігали навіть в районі міського пляжу. У народі їх називають «кінським волоссям», а офіційна біологічна назва цих істот - круглий черв'як волосатик водяний (Gordius aquaticus).  Величиною волосатики можуть бути від 25 до 80 см, але зустрічаються екземпляри і до 1 м в довжину. Іноді ці дуже тонкі черв'яки сплітаються в рихлі грудочки, дійсно нагадуючи волосся. Їх личинки паразитують в тілах водяних личинок комах, але якщо їх проковтне крупніша істота - відбудеться трагедія. У її тілі личинка розвивається протягом декількох місяців, потім розриває покрив господаря і виходить назовні.
 
 
 
Якщо господар - мешканець суші, то перед загибеллю він починає шукати воду, хоча не ясно, як він при цьому пересувається, адже під його оболонкою вже немає практично нічого свого, тільки «чужий» - паразит, якому потрібна вода. Тут багато загадкового: що жене нещасного до води, як він пересувається і як відшукує шлях до водоймища? Схоже, що в цей час їм просто управляє «чужий», такий, що відчув себе повновладним господарем тіла жертви.
 

 
Різні стадії розвитку волосатика водяного

 

Оптимістичний фінал
 

Поспішаю заспокоїти читачів: ні сколія-гігант, ні наїзники, ні навіть підступні водяні черв'яки волосатики для людини небезпеки не представляють. А випадки, коли паразити викликають загибель господаря і руйнування його тіла, відносяться в основному до світу... безхребетних. Та все ж сценаристи голлівудських фільмів жахів опинилися праві, хоча створені ними «Чужі» мають мало загального зі своїми реальними прототипами.

 

 

Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.


 

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Last Updated on Thursday, 10 September 2009 12:41
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting