PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
06.09.2010 12:55
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 
Червоноголова чернь, попелюх (Aythya Ferina)

З прильотом червоноголової черні (в середині березня) водойми відразу оживають. У весняний шлюбний період селезні цих качок забарвлені досить яскраво. Голова та шия - яскраво-помаранчевого кольору, на горлі виділяється невелика біла плямочка, грудка, задня частина тіла та хвостик мають чорне блискуче забарвлення. Частина спинки та крила - блакитного та сизого кольору, з ніжними темними поперечними цівками. Нижнє криюче пір'я крила біле. Очі жовтувато-помаранчеві, лапки темно-сірі, дзьоб чорного кольору з яскраво-блакитнуватою смужкою. Забарвлення самки в основному іржаво-буре. У самки і самця після линьки (у другій половині літа) замість сірого в забарвленні переважає буро-сірий, а замість каштанового білувато-бурий колір.

Найчастіше червоноголова чернь оселяється в заростях очерету по берегах озер та річкових заток. У воді ці птахи добре пірнають, злітають з неї важко, але політ у них дуже швидкий і шумний.

Гніздо червоноголової черні розташоване неподалік від води, на землі або невеликому острівці. Кладка складається з 7-12 (іноді 14) жовтувато-зеленуватих яєць (у травні). Через 3-3,5 тижнів з'являються каченята. Голос селезня передається як "ффіуу-ффіуу-ффіуу", а крик качечки як "кирр-кирр". Живляться вони в основному насінням водних рослин. Як тільки молодняк починає упевнено літати, попелюхи збираються в зграї.

На початку жовтня ці птахи відлітають на зимівлю в Туреччину та Північну Африку. Втім, деякі качки вважають за краще не утрудняти себе такими далекими перельотами та залишаються зимувати в пониззі Дніпра, на берегах Чорного та Азовського морів.

 
 
Місця гніздування черні червоноголової у часи Дніпровських плавнів (XIX - початок XX ст.)

У часи Дніпровських плавнів червоноголова чернь гніздилася на берегах багатьох озер. До будівництва Каховського водосховища в наших краях також були відмічені випадки гніздування черні білоглазої (Aythya Nyroca) - 1939, 1952 рр. (річка Скарбна) і черні чубатої (Aythya Fuligula) - 1940 р. (озеро Прогной). На відміну від широконіски, червоноголова чернь не зникла на Нікопольщині після затоплення Дніпровських плавнів, проте її чисельність різко скоротилася.

Останніми роками випадки гніздування цих птахів були відмічені в околицях міст Нікополь, Марганець і на річці Солоній.


Цікаві факти

  • Червоноголова чернь вважається однією з найшвидших качок.

 
 
 
Фото:  Yann Kolbeinsson
 
 
Фото: Emil Enchev 
 
 
Фото: Jan Sevcik 
 
 
Фото: Tim Edelsten
 
 
Фото: Stonechat 
 
Голос червоноголової черні:   


Переведення в електронний вигляд:
Бутенко О.П.

Дізнатися більше про червоноголову чернь Ви можете тут:

Обновлено 19.12.2010 15:18
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting