PDF Печать E-mail
28.05.2009 09:23
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна

Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Квак (Nycticorax nycticorax)

Дніпровські рибалки іноді називали цього птаха “жаб’ячою чаплею”. Розміром квак трохи більше за сіру ворону. У нього велика голова, відносно короткі ноги і дзьоб. У дорослого птаха навесні і влітку на потилиці добре помітні кілька довгих білих і вузьких пір’їв. Верх голови, плечові пір’я і спина у нього чорні з металево-синім блиском. Шия, надхвістя і крила – попелясто-сірі; лоб і низ тіла – білі; ноги – рожеві або жовті; дзьоб – чорний; очі – червоні. У сидячому положенні квак втягує голову в плечі. Злітає він раптово, майже вертикально, а летить повільно, легко і плавно, з витягнутою шиєю і ногами. Вдень птах ховається в очереті або сидить на дереві, а з сутінок і до сходу сонця стає активним, виходячи на полювання. Здебільшого він живиться жабами, дрібними рибами і комахами, але іноді кваки можуть нападати на невеликих вужів і ссавців.
 
Після зимівлі у теплих краях квак повертається у другій половині квітня. Більшість птахів будують гніздо в очереті, але найбільш обережні кваки споруджують свої житла на деревах. Найчастіше у сутінках можна почути їх голоси: «Квак, квак, квак...». Потурбований дорослий птах під час насиджування подає голос: «Кво, кво, кво...». Кладка складається з 4-5 світло-блакитних яєць, з яких через 3 тижні вилуплюються пташенята.
 
Забарвлення верху тіла у молодого квака буре, з вохристими трикутними плямами на спині і на крилах. Низ білуватий, з темними повздовжніми плямами, а «чубчика» на потилиці немає. Молоді птахи залишають гніздо через 1,5-2 місяці. На зимівлю кваки відлітають в середині жовтня.

 
Місця гніздування квака у Дніпровських плавнях (XIX-поч. ХХ ст.)

 
 
 
  Місця гніздування квака на території Нікопольського району (2000 – 2009 рр.)


У XIX  та на початку XX століття кваки гніздилися як у Конських, так і в Базавлуцьких плавнях.
 
Після будівництва Каховського водосховища їх кількість стрімко скорочувалася. В останні роки випадки гніздування кваків відмічені у долині річки Базавлук (2000 р., 2003 р., 2007 р.), та неподалік від міста Марганця (2002 р., 2005 р., 2008 р.). 
 

 
 Фото: www.club.foto.ua
 
 
Фото:  www.floranimal.ru
 
 
 Фото: www.naturephoto-cz.eu
 
 
Фото: www.naturephoto-cz.eu
 
 
Фото:  www.floranimal.ru
 
Голос квака:  
 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П. 

 
Дізнатися більше про квака Ви можете тут:
 
 
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 15.12.2010 15:50
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting