PDF Печать E-mail
11.10.2008 02:42
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора
Фото: Білоцерковська Л.М., Вільчинська Л.М.,
Відео: камера - Вільчинська Л.М., монтаж - Волкова К.Ф.
Переклад з російської: Бутенко О.П.

Матеріал надано в авторській редакції

 

Сальвінія плаваюча (Salvinia natans)
                                                                
Сальвінія плаваюча (клас папоротевидні (polypodiophyta)) – водяна папороть, внесена до Червоної книги   України (ЧКУ), Бернської конвенції (БК),  Червоного списку   Дніпропетровської області (ЧСДО) і інших природоохоронних   документів.
       
У Каховському водосховищі і на Нікопольщині ця унікальна  рослина   ще зустрічається в бухтах, затоках і навіть болотах, щільно  покриваючи воду в літні місяці.
       
У сальвінії немає коріння – його замінюють занурені у воду частини  рослини, які багато людей називають «корінцями».
      
Сальвінія плаваюча – однорічна рослина. Спорангій у неї  розташований на короткій товстій ніжці і покритий спеціальним  покривалом. Коли спори дозрівають, воно згниває, і спори  спливають на поверхню води. Зародок на першій стадії свого  розвитку живе за рахунок живильних речовин макроспори. Після  процесу запліднення у зародка з’являється ніжка, верхівка стебла, перший лист.
       
Взагалі-то, сальвінія – тропічна рослина, і всі члени цього водоплавного сімейства – мешканці теплих країв. І лише один вид сімейства сальвінієвих, що зустрічаються на Нікопольщині, пристосувався до життя в умовах помірного клімату. На зиму рослина відмирає – від неї залишаються тільки купки спор, що переживають холоди на дні водоймища – так звані соруси. Як декоративну рослину сальвінію розводять в акваріумах і паркових ставках.
 
 
 
 
 Розповсюдження сальвінії  в Дніпровських плавнях (XIX-поч. ХХ ст.)
 
 

 
Розповсюдження сальвінії у Каховському водосховищі  (2007-2008 рр.)
 
 

 

 


 

 
 
 

Довідка
 
Найбільш відомою родичкою нашої сальвінії є сальвінія вухата (Salvinia auriculata), яка росте у стоячих водоймах тропічної зони Південної Америки. На відміну від сальвінії плаваючої вона має дрібне кругле листя з жовтуватим відтінком. Своєю відомістю вона головним чином забов’язана акваріумістам, які доволі часто розводять її в акваріумах. Ця рослина потребує яскравого верхнього освітлення і температури води +20о С - +25о С. Взимку сальвінія вухата добре зберігається при додатковому штучному освітленні. Підводні листя водяної папороті послуговують притулком для мальків та місцем нересту для дорослих риб, а розташовані на поверхні листя – гарний світлофільтр.
 
 
 
 Фото: www.aqua-fish.ru
 
 
 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше  більше про сальвінію Ви можете тут:

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено ( 11.11.2009 16:41 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting