PDF Печать E-mail
29.11.2009 00:00
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Великий строкатий дятел (Dendrocopos major)

Тишу зимового плавневого лісу порушував лунаючий десь удалині короткий, уривчастий стукіт. Цей стукіт добре знайомий і сьогоднішнім мешканцям міст, які люблять прогулятися по тихій алеї парку або скверу. І хоча невтомного пернатого роботягу на стовбурі високого дерева не завжди можна помітити, птах здатний видавати свою присутність ще й дзвінким криком: «Кік-кік-кік». Великий строкатий дятел - добре знайомий будь-якому мешканцю міста птах. Пофарбований він, дійсно, дуже строкато: спина, верх голови й шиї, крила, хвіст і смужки («вуси»), які йдуть від дзьоба до потилиці - чорні; щоки, чоло, груди, черево, смужки на крилах і хвості, велика пляма на плечі - білі; підхвістя - червоне. У самця тільки потилиця, а в молодого дятла весь верх голови - червоні. У самки червоної «шапочки» на голові взагалі немає.

Замість співу дятел використовує для залучення самки «барабанну» дріб («трррр.....  трррр.....  трррр.....»), що створюється ударами дзьобом по сухому стовбуру або гілці дерева. Селиться він винятково в особисто видовбаному дуплі. Своїм міцним дзьобом птах кілька днів довбає дерево, поки не вийде його майбутнє житло. До речі, дупла, видовбані дятлом, довгі роки служать для гніздування інших птахів і кажанів. Замість підстилки дятли використовують «будівельне сміття» - друзки деревини. Кладка складається з 5-7 білих яєць (у травні), які самка й самець насиджують по черзі. Вже в червні пташенята вилітають із гнізда.

По стовбуру дерева дятли пересуваються ривками - знизу нагору по спіралі. Такому пересуванню сприяють пальці лап, спрямовані по двох вперед та назад, а також жорсткий хвіст, який служить опорою. Навесні дятел любить ласувати соком берези, але робить це обережно, не заподіюючи дереву шкоди. Улітку його улюбленою їжею служать комахи, які живуть у корі й під корою дерева, у деревині й на гілках. Птах дзьобом-долотом визначає, де перебувають комахи, і витягає їх відтіля. Найчастіше видобутком дятла стають короїди, вусані, червиці, довгоносики, листоїди, мурахи...

Дятел - осілий птах, що залишається на зиму в рідних краях. Узимку пернатий доктор переходить на  вегетаріанську дієту, харчуючись насінням хвойних дерев.
 

Довідка
  • На великого строкатого дятла зовні, по способу життя, манері поводження схожий сірійський дятел (Dendrocopos siriacus), дуже розповсюджений на півдні України. Від великого строкатого дятла він відрізняється тим, що в нього на щоці немає чорної смужки.
  • Деякі інші види дятлів, які зустрічаються в Україні та Росії:
 
Зелений дятел (Picus viridis)
 
 
 
Сивий дятел (Picus canus)
 
 
Чорна жовна (Dryocopus martius)
 
 
Білоспинний дятел (Dendrocopos leucotos)
 
 
 
Сірійський дятел (Dendrocopos syriacus)
 
 
Малий дятел (Dendrocopos minor)
 
 
Трипалий дятел ((Picoides tridactylus)
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 Фото: www.birds.krasu.ru
 
 
 

 
Фото: www.floranimal.ru
 
 
Голос великого строкатого дятла:    
 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про дятлів Ви можете тут:
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове 
Обновлено ( 15.12.2010 15:14 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting