PDF Печать E-mail
06.12.2009 16:29
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 

Будемо знайомі - царьок

Останнім часом в Каховському водосховищі з'являється все більше «дивних» риб, назви яких ви навряд чи виявите у виданих до початку XXI століття довідниках, присвячених мешканцям дніпровських вод. А спробуйте знайти в книзі Леоніда Сабанєєва хоч би одну згадку про тіляпію мозамбікську, яка наробила немало галасу. Рибу, мова про яку піде в цій замітці, теж марно шукати в старих підшиваннях «Риболова-спортсмена», хоча київський журнал «Фокус» (14 грудня 2007 р.) вже зарахував її до звичайних видів риб нашого водосховища.

У радянській кінокомедії «Іван Васильович змінює професію» є епізод, коли Іван Грозний під час свого недовгого перебування в XX столітті потрапляє до рук міліціонерів. На питання охоронця порядку про місце роботи монарх гордо відповідає: «Аз есмь царь!». Приблизно так само могла б представитися нікопольським рибалкам і чергова «дивна» риба, якби, звичайно, володіла дарами мови. До царя вона, правда, не доросла - дуже вже дрібна порівняно з такими гігантами дніпровських вод, як сом або щука. Зовсім інша справа - царьок.

Розглядаючи дорослий екземпляр «прибульця», спійманого мешканцем Нікополя Георгієм Поздняковим в Каховському водосховищі, я вмить згадав про іншу назву цього створіння з плавниками - сонячна риба. При сонячному світлі її луска і насправді світилася, переливаючись найрізноманітнішими відтінками: жовтими, зеленими, оранжевими, блакитними... Ось тільки в маленькому білому тазу ця риба шляхетних кровей відчувала себе не зовсім затишно.

Раніше «монархічна» риба мешкала лише у водоймищах Центральної і Північної Америки - від Нікарагуа та Канади. Про смакові її якості там відгукуються вельми похвально, хоча в багатьох місцях вона не належить до найпопулярніших риб.

У Каховському водосховищі новий вид вже цілком освоївся і швидко збільшує свою чисельність, все частіше потрапляючи на гачок місцевим рибалкам. За останніми спостереженнями, цар-риба вельми просторо відчуває себе навіть біля очисних споруд і місць стоку відходів промислового виробництва. Не жахає її і цвітіння води.

Улюблена їжа царя - ікра інших риб, яку він іноді поїдає в незчисленних кількостях, і тут вже нічого не поробиш. Не допоможе навіть якщо всі місцеві риби, раптом знайшовши дар мови, будуть хором скандувати забуте з лютого 1917 року гасло: «Геть самодержавство!».
 
 
 Фото: Jafar

 

Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про царька Ви можете тут:

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове 
Обновлено ( 06.12.2009 17:38 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting