PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
21.12.2009 17:05
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Краснопірка (Scardinius erythrophtalmus)

Довжина тіла краснопірки рідко перевищує 25 см, а вага – 300-400 гр. Правда, на початку ХХ століття (в 1901, 1907, 1908, 1926, 1929 рр.) на Нікопольщині іноді ловили краснопірок вагою 1,1-1,6 кг. Від інших наших прісноводих риб середніх розмірів її можна відрізнити по характерному достатньо високому, плоскоподібному тілу, здернутому вгору роту, оранжевим (іноді жовтим) очам, і, звичайно ж, яскраво-червоним плавникам. Початок спинного плавника у цих риб розташований далеко позаду від початку черевних плавників. За черевними плавниками знаходиться  чималий кіль, покритий лускою. Спина – темна, боки – золотисті або сріблясті, черево – біле.

Краснопірка вважає за краще триматися в чагарниках водних рослин, біля напівзатоплених кущів. Особливо часто зустрічається вона на ділянках водоймищ із слабопроточною водою.
 
У нашій місцевості її нерест, як правило, відбувається в кінці квітня - першій половині травня. Краснопірка викидає ікру на водні рослини. Залежно від погоди і часу доби ця риба може триматися у дна, у верхніх і середніх шарах води. Краснопірка – денна риба і вночі не годується. Під льодом вона, як правило, їсть достатньо мало. Головна їжа краснопірки – водорості і водні рослини, комахи і їх личинки. Вона також може поїдати дрібних ракоподібних і ікру річкових молюсків.

У часи  Дніпровських плавнів бувалі рибалки відносилися до цієї риби досить зневажливо. Нині такого відношення до неї не спостерігається, що вельми не мудро, бо риби в рукотворному морі стало значно менше, ніж колись у чистих Дніпровських водах.


Цікаві факти

Як відомо, вищі хребетні уловлюють звуки слуховим апаратом, який зазвичай складається із зовнішнього вуха, вушного отвору, равлика і мембрани, яких у риб немає. Тому їх довгий час вважали глухими. Вчені встановили, що риби здатні не просто чути, але і уловлювати звуки з частотою коливання від 5 до 13 000 в секунду. Численними дослідами, поставленими в акваріумах, і уважними спостереженнями за рибами в природі вдалося дізнатися, що механічні і інфразвукові коливання з частотами від 5 до 25 в секунду риби сприймають боковою лінією. Звуки з частотою коливання понад 25 в секунду вони уловлюють нижньою частиною слухового лабіринту, який розташований в поглибленні черепа і з’єднаний із слуховим нервом. У слуховому лабіринті є вапняні камінчики – отоліти. Цікаво, що вугор чує у воді приблизно так само, як людина в повітрі. Але екземпляри, вийняті з води, глухі: їх органи не сприймають коливання частинок повітря. На звуки, джерело яких знаходиться в повітрі, риби реагують значно слабше, ніж на звуки, що видаються у воді або на березі водоймища.

 

 
Фото:  Olaf Nies
 
 
 Фото: Johnny Jensen
 
 

Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.


Дізнатися більше про краснопірку Ви можете тут:

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 04.01.2010 10:42
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting