PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
05.09.2010 15:40
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 
Крижень (Anas platyrhynchos)

Навесні в Дніпровські плавні крижні прилітали одними з перших. В середині березня Старий Дніпро, Скарбна, Підпільна й інші плавневі річки, величезне озеро Біле, численні місцеві озера, озерця, болота та ставки все ще були покриті льодом. Але в полях на зовнішній талій воді вже можна було побачити крижневих качок, які повернулися в рідні краї. Відразу ж після прильоту в цих птахів починався шлюбний період. Селезні наполегливо переслідували своїх сірих подруг, буквально не даючи їм спокою.

Часто в повітрі можна було побачити, як пара або трійка селезнів переслідували качечку, а між суперниками відбувалися справжні турніри. За розповідями 70-річних старожилів, для улаштування гнізда крижні, іноді, обирали такі місця, які на перший погляд зовсім не підходили для цього. Доводилося знаходити їх майже в кілометрі від водойми - біля доріг, по яких часто їздили підводи, і навіть в декількох метрах від полотна залізниці. Крижні дуже любили Базавлуцькі плавні.

Найчастіше вони гніздилися в глухій заболоченій місцевості, в заростях очерету і рогозу, по берегах невеликих річок і озер. Гнізда крижні влаштовували з дрібних прутиків і сухої трави, устилали їх пухом, який вищипували у себе на черевці. За деякими розповідями, якщо їх гнізда затоплювало під час повені водою або розоряв який-небудь хижак, вони робили другу кладку і знову бралися за висиджування.

Навесні у самця крижня верх тіла і низ сірі, груди - каштанові, голова і шия темно-зелені, хвіст облямований білим, а надхвістя чорне. На шиї добре помітне біле кільце. Верх і низ самки бурий, хвіст - білуватий, дзьоб - рожевуватий, "люстерко" - синє. Після линьки (з другої половини літа) самець і самка стають темно-рябими.

Політ крижня дуже швидкий і шумний, а змахи крил супроводжуються характерним свистом "Віть-віть-віть-віть-віть". Звуки, які видають ці качки цілком відповідають їх назві: "Квек!", "Квак!", "Кряк!" «Реч!»

На відміну від багатьох інших качок, крижень оселяється на самих різноманітних водоймах: річках, озерах, ставках, струмках, водосховищах, каналах, болотах. Може він селитися і в містах, де тяжіє до цілком "природних" ландшафтів. Як вже відзначалося вище, гніздо криженя можна зустріти в найрізноманітніших місцях: на землі, купинах, заломах очерету, в дуплах дерев. Іноді воно може розташовуватися навіть в старих гніздах ворон і чапель. Кладка складається з 8-9 (іноді до 16) білих, із зеленуватим відтінком яєць (на початку квітня).

На 28-29 день вилуплюються каченята, в догляді за якими самець не бере ніякої участі. Вони ростуть досить швидко і вже в червні вміють літати. Як тільки достигають хліби, крижні починають літати на них годуватися. Ці качки дуже ненажерливі і не гидують як тваринною, так і рослинною їжею. Вони живляться водоростями, насінням рослин, молюсками, личинками комах, пуголовками, жабенятами, мальками.

На зимівлю в Південну Європу і Туреччину крижні відлітають в середині жовтня - на початку листопада.

Багато хто з них (особливо останніми роками) залишається зимувати в Криму та на Нижньому Дніпрі.

 
 
Місця гніздування крижня у часи Дніпровських плавнів (XIX - початок XX ст.)

У XIX - на початку XX століття крижні були типовими птахами Дніпровських плавнів. Останніми роками окремі випадки гніздування цих птахів були відмічені поблизу міста Марганця та села Червоногригоровки.


Цікаві факти

  • Серед численних видів диких качок щонайближче до домашніх качок крижні, від яких вони пішли. Деякі породи домашніх качок сильно відрізняються від диких родичів - у них змінився скелет, ослабіли м'язи крил і посилилися м'язи ніг. Вони втратили здатність добре літати, але стали більше, а деякі породи несуть багато яєць.
  • Приблизно в середині II тис. до н.е. качки вже були одомашнені в Месопотамії та Китаї. У Давньому Римі качок приручали, підкладаючи качині яйця під курей, які сиділи на гнізді. Каченя, вирощене куркою, вже ставало ручним. Батьківщина мускусної качки - Південна Америка. Там вона була виведена до приходу іспанців від дикої мускусної качки.
  • Селезні крижня, які залишилися без качки, іноді збиваються в окремі табунці та триматися так до закінчення линьки.

 
 
Фото: Andreas Trepte
 
 
Фото: Martin Lofgren
 
 
Фото: Martin Lofgren
 
 
Фото: Martin Lofgren
 
 
Фото: Mila Zinkova
 
 
Фото: Laurent Francini 
 
 
Фото: Kevin Ebi 
 
 
 
Фото: Richard Ditch 
 
Голос крижня:   


Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про крижня Ви можете тут:
 
 
 
Обновлено 19.12.2010 15:09
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting