PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
11.02.2010 15:47
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Погонич (Porzana porzana)

Плаває цей птах дуже рідко та й літає взагалі погано. Зате серед прибережних хащ бігає він просто неперевершено. У разі небезпеки ховається у високій траві або злітає, часто смикає хвостом, завдяки чому стає помітним біле підхвістя. Розміром погонич трохи більше шпака. Верх тіла у нього оливково-бурий, з дрібними білими плямами і рисками. Горло та шия спереду сірі. Низ голубувато-сірий, з світлими та темними смугами з боків тіла. Ноги зелені. Дзьоб короткий, червоний біля основи та жовто-зелений на кінці. У молодих погоничів сірі тони замінюються рудуватими. Ці птахи ведуть прихований спосіб життя, а найбільш активними вони стають у сутінках та вночі. В цей час дня, а також вранці, на берегах річок і болот можна почути різкий голос погонича: «Уїть-уїть-уїть». Вдень же ці птахи мовчазні.

Після відпочинку в жаркій Африці погонич повертається на батьківщину в середині квітня. Своє гніздо вони споруджують на землі серед чагарників прибережної рослинності, вистеляючи його сухими стеблинками і мохом. Кладка складається з 6-9 світло-бурих, з коричневими плямочками, яєць (в кінці травня). Приблизно через 3 тижні на світ з'являються пташенята. Харчуються погоничі дрібними безхребетними (молюсками, черв'яками, комахами) і водними рослинами. В кінці вересня – на початку жовтня вони відлітають на зимівлю.
 
 
 
Місця гніздування погонича у часи Дніпровських плавнів (XIX – початок XX ст.)

У часи Дніпровських плавнів погоничі гніздилися по берегах багатьох річок, озер та болот. Після будівництва Каховського водосховища цей вид став на Нікопольщині нечисленним. У 2001-2003 рр. окремі випадки гніздування погонича відмічалися неподалік від с. Червоногригоровки та в Марганецьких плавнях.
 

Цікаві факти
 
У 2002 р. в ході дослідження, проведенного Інститутом зоології НАН України, при підтримці Фонда Джона і Кетрін МакАртурів випадки гніздування погонича відмічені у межі багатьох міст  - Дніпропетровська, Верхньодніпровська, Александрії, Керчі, Алушти, Києва та ін.


Голос погонича: 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.


 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.


Дізнатися більше про погонича Ви можете тут:

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 15.12.2010 17:17
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting