PDF Печать E-mail
30.03.2009 14:51
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Фото (2009 р.): Вільчинська Л.М.
 
Матеріал надано в авторській редакції

 
 
 
Вуж звичайний (Natrix natrix)

Скрізь на вологих місцях у Конських та Базавлуцьких плавнях полювали на жаб і грілися на сонечку звичайні вужі. Саме тут могла б існувати легендарна країна вужів, якою за народними повір’ями правив Цар-вуж. Після будівництва Каховського водосховища територію легендарної країни було зотоплено, а вірні піддані Царя-вужа розповзлися по берегах збудованого людиною моря, швидко пристосувавшись до нових умов існування. Адже жаби, їх головна їжа, нікуди не зникли…
 
Довжина тіла найбільших вужів – 1,5 м. Ззаду голови у абсолютної більшості звичайних вужів знаходяться дві оранжеві або жовті плями. Зрідка у нашій місцевості трапляються вужі, які мають майже непомітні блідуваті плями, і зовсім рідко такі, що взагалі їх позбавлені. Остання знахідка такого представника вужачого племені – травень 2006 року, стара частина міста Нікополя. Верх тіла цих істот сірий, бурувато-сірий або чорний (іноді з темним візерунком), низ – білуватий або сіруватий, з чорними плямами. На зимівлю вужі ховаються на Нікопольщині дуже пізно – іноді навіть в середині листопада. Прокидаються від сплячки наприкінці березня – на початку квітня, після чого тривалий час відігріваються на сонечку. У другій половині квітня вужі скидають стару шкіру, а в останніх числах квітня – на початку травня в них розпочинається шлюбний період. Влітку самка відкладає 6-30 шкірястих овальних яєць, з яких приблизно через місяць вилуплюються вуженята (10-12 см завдовжки). Дорослі вужі живляться жабами, пуголовками, пташенятами, ящірками.
 
 
 
Фото: www.photoclub.com.ua
 
 
Вуж звичайний добре лазить по деревах, плаває та пірнає, може на десятки хвилин залягати на дні водойми. Ще з часів Дніпровських плавнів у нашій місцевості були поширені розповіді про те, що вночі вужі нібито підкрадаються до кіз і корів, обвиваючи ноги, заповзають на них, дотягуються до вимені та годуються їх молоком. І хоча мені самому доводилось неодноразово чути про подібні випадки, і навіть читати роботи окремих натуралістів, які описують це явище, моє власне ставлення до здібності вужів «красти» молоко у кіз та корів досить скептичне. Принаймні до отримання відповідних матеріалів фото чи відео зйомки, підтверджуючих правдивість неодноразово чутих історій. Гадаю, з вужів можна зняти і звинувачення в тому, що вони приречені до розповсюдження деяких небезпечних хвороб, вражаючих свійську худобу. Звинувачення цих істот у «псуванні» худоби мали місце у Катеринославській губернії як в ХІХ, так і в ХХ столітті.
 
 
 
Фото: www.uk.wikipedia.org
 
 
Вужі мають багато ворогів, серед яких хижі птахи, лелеки, лисиці, куниці. Мені доводилось спостерігати випадки нападів на вужів котів і собак. До ворогів цих істот можна віднести і людей, які вбивають їх не лише з причин, описаних вище. Це може бути і природна зневага до усіх повзаючих істот, і випадки, коли вужів просто плутають з гадюками та іншими отруйними зміями. Особливо дістається тваринам, що мають майже не помітні блідуваті плями ззаду голови або зовсім їх позбавлені. При зустрічі з людиною, якщо усі шляхи до відступу відрізані, вуж намагається імітувати гадюку (шипить, звертається кільцями, здійснює погрозливі кидки), а якщо налякати нападника не вдається – прикидається мертвим.
 
 
 
 
Фото: www.upload.wikimedia.org
 
 
Крім вужа звичайного у Каховському водосховищі поширений також вуж водяний (Natrix tesselata). Останніми роками в окремих місцях водяні вужі вже повністю витіснили звичайних. Вони більш пристосовані до існування в умовах індустріального міста, а основною їжею їм послуговує риба. Нажаль, водяних вужів у нас вбивають теж, до того ж набагато частіше, ніж звичайних. А усе через те, що вони взагалі не мають «розпізнавальних» плям на голові. Водяного вужа на Нікопольщині навіть називають «шаховою» змією і водяною… гадюкою. Цікаво, що один з островів у Каховському водосховищі, де ніколи не було змій, але у великій кількості зустрічалися водяні вужі, було названо… Зміїним.
 

 
Місця розповсюдження вужів у Каховському водосховищі (район м. Нікополя, 2009 р.) 
 
 
 
 
 

 
 Спостереження вужа водяного у водах Каховського водосховища. м. Нікополь. 2009 р.
 

Увага!
 
Як і усі плазуни, вуж звичайний та вуж водяний знаходяться під охороною Бернської конвенції. Тому вбиваючи цих корисних створінь, ви вчиняєте великий злочин проти природи.
 

Довідка
Вужі та гадюки

Вуж звичайний (Natrix natrix), вуж водяний (Natrix tesselata)
 
Гадюка звичайна (Vipera berus), гадюка степова (Vipera ursini)


 
 
 
Ілюстрації:
  1. Цвелых А.Н. Школьный словарь оределитель позвоночных живртных. - К.: Рад.школа, 1983. - 256 с.: ил.

 


Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П. 


Дізнатися більше про вужів Ви можете тут:
 
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 18.01.2010 16:57
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting