PDF Печать E-mail
12.10.2009 12:15
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Лунь болотяний (Circus Aeruginosus)
 
Найбільший з усіх лунів, які мешкають у нас – лунь болотний. Дорослі птахи своїми розмірами не набагато більші звичних в усіх містах сірих ворон. Їх відмітними прикметами послуговують темне пір'я і відсутність білого надхвістя. Верх тіла самця – каштаново-бурий; хвіст і крила – сизі; кінці крил – темні. Голова і частина шиї – ясно-бурі; низ тіла – рудий (із строкатими темними плямами). Доросла самка темно-бура (з охристими плямами на голові і плечах). Молоді птахи дуже схожі на самку, але відрізняються від неї темнішою головою. Ноги в усіх лунів жовті, а політ легкий і плавний. Під час польоту, особливо здалека, хижаки  трохи нагадують мартинів. Полювати вони також вважають за краще над водою і хащами очерету.

Від їх розбійницьких набігів страждає маса водоплавних і болотяних птахів – луні нерідко розорюють гнізда.

Харчуються болотяні луні не тільки птахами, але й жабами, вужами, гризунами.

Після зимівлі луні повертаються наприкінці березня – на початку квітня. За часів Дніпровських плавнів вони досить часто залишалися зимувати у місцевих  плавневих лісах. Особливо любили болотяні луні невеликі озера в Кінських і Базавлуцьких плавнях, вважаючи за краще селитися на їх берегах, зарослих очеретом, рогозою, осокою й іншими коловодними рослинами. На їх заломах хижаки зазвичай влаштовували свої гнізда. Кладка складалася з 4-5 білих яєць (у середині - кінці квітня). Приблизно через 1 місяць з'являлися пташенята, які через 1,5 місяці вже вміли літати. Свою присутність ці птахи видавали тривожними криками: «Кі-кі-кі-кі».


Місця гніздування луня болотного у часи Дніпровських плавнів (ХІХ – поч. ХХ ст.)

Різке скорочення чисельності лунів болотних почалося ще в 50-х роках ХХ століття і було пов'язане з оголошенням їх «злісними хижаками, які приносять збиток мисливському господарству», а тому підлягають відстрілу. Будівництво Каховського водосховища, яке послідувало незабаром після цього, стали згубним для птахів. Невеликі плавневі озера і болота виявилися затопленими. Нині на Нікопольщині під час перельотів і взимку зустрічаються луні з північніших регіонів України.
 
 
 
Фото:  www.photosight.ru

 
 Фото: www.lensart.ru
 
 
 Фото: www.goldensites.ru
 

 
 Фото: www.stapravda.ru
 
 
Голос луня болотяного: 
 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про луня болотного Ви можете тут:
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове 
Обновлено 15.12.2010 16:54
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting