PDF Печать E-mail
10.02.2010 15:56
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Вусачі (Cerambycidae)

У теплі дні ці великі жуки іноді з'являються на Нікопольському міському пляжі і шевелячи своїми довгими вусами лякають нікопольців і гостей міста, які відпочивають на сонечку.  Їх пристрасть саме до цієї місцевості пояснюється значною кількістю старих верб, які тут ростуть. Одні з них – ровесники Каховського водосховища, інші – ще пам'ятають часи Дніпровських плавнів. Фантастично красивий вусач мускусний (Aromia moschata) – великий любитель трухлявої деревини цих дерев. Завдяки власне їм, цей, внесений до Червоної книги України жук, ще зустрічається в міській межі Нікополя.

У наших парках і скверах, де ще збереглися старі листяні дерева (особливо дуби), можна зустріти й іншого червонокнижного жука з сімейства вусачів. Крім Червоної книги України вусач великий дубовий (Cerambyx cerdo) внесений ще і до Європейського Червоного списку. У місцях свого проживання він потребує охорони, перш за все, від всіляких колекціонерів-любителів. Вусач великий дубовий – найбільший з вусачів, які зустрічаються в нашій фауні. Довжина його тіла складає 2,5-6,5 см. Дорослі жуки харчуються дубовим соком. Їх жовтувато-білі личинки завдовжки близько 1 см розвиваються під корою і в деревині старих дерев.


Довідка

Сімейство вусачів або дроворубів налічує близько 20 тис. видів, більшість з яких – жителі тропиків. Вусики у них дуже довгі, нерідко значно довші за тіло, зазвичай спрямовані в сторони, а якщо дуже довгі, то спрямовані назад, поверх тіла. Дорослі комахи, зазвичай, тримаються на деревах і чагарниках, а їх м'ясисті личинки живуть під корою і деревиною дерев (зазвичай ослаблених), де прогризають широкі ходи. Деякі види псують лісоматеріали і, навіть, дерев'яні частини споруд. Відомі також вусачі, які шкодять польовим культурам – личинки соняшникових вусачів (Agapanthia dahlia) точать стебло соняшнику.

Цікаві факти

Вусики, сяжки, антени (Antennae) дуже характерні для комах і по своїй функції служать органом чуття (дотику і нюху). Будова вусиків вельми різноманітна і часто служить хорошою ознакою для розпізнавання різних комах. Нерідко в будові вусиків спостерігається статевий диморфізм, при цьому самець зазвичай має більш розвинені вусики, ніж самка.
 
 
Типи вусиків комах (по Богданову-Катькову):
1 - щетинкоподібний вусик, 2 - ниткоподібний, 3 - четкоподібний,
4 - пилоподібний, 5 - гребінчастий, 6 - булавоподібний, 7 - веретеноподібний, 8 - пластинчастий, 9 - колінний, 10 - перистий, 11 - щетинконосний


 
 
Фото: Xavier Canyelles
 
 
Фото: Kugamazog
 
 
 Фото: Uyttenbroeck
 
 
Фото: Edith Konik
 
 
Фото: Luis Nunez
 


Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.


Дізнатися більше про вусачів Ви можете тут:

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 14.02.2010 16:15
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting